• تاریخ : ۳ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

SSH مخفف کلمه Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client و Server اســت.SSH قبل از ارســال اطلاعات، آن‌ها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگذاری کرده و به سرور می‌فرستد. بنابراین SSH یک پروتکل اســت که به شما کمک می‌کند که ضمن حفظ امنیت از راه دور به سرورتان متصل شوید.

بسیاری از موارد نیاز اســت از راه دور به سرور دسترسی داشته باشیم. یکی از راه‌های دسترسی از راه دور به سرور، اســتفاده از پروتکل Telnet اســت. پروتکل Telnet به‌صورت ذاتی برای اســتفاده در شبکه‌های خصوصی و محرمانه طراحی شده اســت و به همین دلیل تمامی داده‌هایی که توسط این پروتکل منتقل می‌شوند به‌صورت Plain Text یا رمزنگاری نشده منتقل می‌شوند. این داده‌ها شامل تمامی اطلاعات هویتی ازجمله نام کاربری و رمز عبور مورداســتفاده، نیز می‌شود. این مسئله به‌عنوان یک نقطه‌ضعف بسیار حیاتی امنیتی برای Telnet محسوب می‌شد؛ تا اینکه برنامه نویسان و طراحان بر روی همین پروتکل، یک مکانیزم رمزنگاری قرار دادند تا اطلاعات در حین انتقال رمزنگاری و غیرقابلشوند. پروتکل تکمیل‌شده، پروتکل SSH اســت. SSH را می‌توان به‌نوعی نسخه امن اتصال Telnet نامید.

 

پروتکل SSH چیست؟

SSH مخفف کلمه Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client و Server اســت. SSH قبل از ارســال اطلاعات، آن‌ها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگذاری کرده و به سرور می‌فرستد. بنابراین SSH یک پروتکل اســت که به شما کمک می‌کند که ضمن حفظ امنیت از راه دور به سرورتان متصل شوید. 
در حال حاضر پروتکل SSH در ۲ نسخه SSH-1 و SSH-2 در اکثر سیستم‌عامل‌ها، در دسترس می‌باشد. به‌طور پیش‌فرض امکان اتصال از طریق هر دو نسخه وجود دارد مگر اینکه در سمت سرور و در فایل کانفیگ SSH تنظیم شده باشد که تنها از نسخه ۱ یا مثلاً ۲ پشتیبانی نماید. جهت آگاهی از نسخه SSH پس از اتصال می‌توانید فرمان زیر را اجرا نمایید: 

 $ ssh -v 

 و در پاسخ این کد، نسخه SSH را بر می گرداند:

 OpenSSH_5.3p1, OpenSSL 1.0.0-fips 29 Mar 2010 

 

قابلیت‌های پروتکل SSH چیست؟

مطمئناً در اختیار داشتن یک اتصال امن بین سرور و کلاینت، قابلیت‌های فراوانی را در اختیار ما قرار می‌دهد که ازجمله حیاتی‌ترین قابلیت‌های این پروتکل می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • تأیید کاربران از طریق متدهای مختلف
  • ایجاد تونل امن برای اتصالات TCP/IP و همچنین اتصالات غیر امنی مانند IMAP ضمن سازگاری کامل با فایروال
  • انتقال خودکار (forward) اتصالات
  • امکان تایید خارجی کاربران با کمک Kerberos and SecureID
  • انتقال امن فایل

 

دسترسی به سرور به‌وسیله‌ی SSH در نرم‌افزار PUTTY

PUTTY یک نرم‌افزار شبیه‌ساز ترمینال، کنسول رایانه‌ای و برنامه‌ای برای انتقال فایل اســت که به‌صورت یک نرم‌افزار آزاد توسعه داده می‌شود. این برنامه از چندین پروتکل مختلف ازجمله  SSH، Telnet و Rlogin و … پشتیبانی می‌کند.
با اجرای نرم‌افزار PUTTY کافی اســت تا IP سرور را وارد قسمت Host Name or IP adress کنید. پورت را ۲۲ و در قسمت Connection Type، گزینه ی SSH را انتخاب کنید.

puty ssh 1498297800 SSH، پروتکل امن برای مدیریت و دسترسی به سرور از راه دور توما:

دسترسی به سرور از طریق SSH در نرم افزار PUTTY

سپس پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که شبیه محیط داس و CMD اســت. در این پنجره باید نام کاربری و رمز و عبور را وارد کنید. دقت کنید نام کاربری اصلی سرورهایمعمولاً root می‌باشد.

کلمات عبور برای بالا بردن سطح امنیت سرور، از حروف و کلمات بسیار پیچیده‌ای تشکیل می‌شوند که تایپ آنها عموماً کاربرانرا دچار دردسر می‌کند، خصوصاً در شرایطی که شما نمی‌بینید چه کاراکتری اضافه شده اســت. راه‌حل این دردسر کپی کردن رمز عبور و پیست کردن آن در محیط داس PUTTY اســت. عمل Paste درتنها با یک بار فشردن کلید right click میسر می‌شود.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته SSH، پروتکل امن برای مدیریت و دسترسی به سرور از راه دور توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما