• تاریخ : ۲۷ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

۸ نکته حیاتی درباره رفلاکس معده نوزادان/ بعد از شیردهی کودک را نخوابانید!


آسپیراسیون ریوی به معنای داخل انجام گرفتن هر ماده ی غیر از هوا به داخل نای و متعاقبا” ریه ها از راه گلو می باانجام گرفت که با توجه به نوع ومقدار ماده ی وارد انجام گرفته به داخل ریه ها می تواند باعث تحریکات خفیف ریوی با علایم سرفه و کبودی همراه قطع تنفس و درموارد انجام گرفتید منجر به پنومونی ( ذات الریه ) و خفگی ناگهانی در فرد به علت انسداد تکمیل مجرای تنفسی گردد.


از آنجایی که نوزادان و شیرخواران مبتلا به ریفلاکس معده به کرات دچار بالا آمدن محتویات معده به داخل مری و بدنبال آن حنجره می باشند.


این کودکان در معرض اسپیراسیون ریوی مواد اسیدی معده می باشند که همانطور که ذکر انجام گرفت میتواند بسته به میزان ودفعات اسپیراسیون در طول روز علایمی مانند سرفه های مداوم بخصوص در طول خواب و گرفتگی صدا به علت التهاب حنجره ( حملات خروسک ) ودر موارد انجام گرفتید ونادر عفونت ریوی و خفگی داشته باانجام گرفت لذا لازم هست والدین دارای نوزاد و شیرخوار مبتلا به ریفلاکس معده ضمن آشنایی با این عارضه، راه های پیشگیری و اقدامات اورژانسی در هنگام برخورد با این عارضه را بشناسند.

توصیه های زیر در این خصوص میتواند کمک کننده باانجام گرفت:

۱٫در نوزادان مبتلا به ریفلاکس معده لازم هست از پرانجام گرفتن زیاد از حد تحمل معده بدنبال پرخوری اجتناب گردد و بدین جهت توصیه میگردد در موارد تغذیه از سینه مدت شیردهی به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در هر بار شیردهی محدود شود و درموارد تغذیه با شیشه از سرشیشه های معقول که اجازه ی خروج با فشار و حجم زیاد شیر را از شیبشه نمی دهند و شیر به میزان کاهش از معمول توصیه انجام گرفته برای نوزاد هستفاده گردد.


درصورتی که نوزاد هنگام شیرخوردن از سینه ی مادر دچار حملات خفیف سرفه یا کبودی میگردد ( بخصوص در اغاز شیردهی ) دوشیدن و دور ریختن ابتدای شیر قبل از سینه گرفتن نوزاد توسط مادر به کاهش فشار و حجم نخستیه ی شیر خارج انجام گرفته از سینه کمک می کند.

۲٫ توصیه میگردد نوزادان و شیرخواران مبتلا به ریفلاکس بروی سطوح شیب دار (زاویه ی ۳۰درجه سر به سمت بالا) و خوابیده به پهلوی چپ و در جای خنک و سفت خوابانده شوند و از بالشت و تشک نرم برای خواباندن کودک هستفاده نگردد.

۳٫ توصیه می شود جهت پوشش کودکان مبتلا به ریفلاکس معده از لباس های نخی و کمی گشاد و بدون بند و زیپ یا کش هستفاده گردد تا در زمان لزوم به آسودهی از بدن خارج گردند.

۴٫ لازم هست محل خواب نوزاد و شیرخوار در معرض دید و با نور کافی باانجام گرفت تا در صورت هستفراغ یا حالت خفگی به آسودهی قابل دسترس و دید باانجام گرفت.

۵٫ بهتر هست نوزادان وشیرخواران مبتلا بعد از شیردهی مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به حالت ایستاده در بغل نگهداشته شوند و بلافاصله در تخت گذاشته نشوند.

۶٫ از شیردادن به حالت خوابیده و دراز کش بهتر هست پرهیز نمایید و شیردهی را به صورت نشسته در بغل و با دید کافی نسبت به کودک انجام دهید.

۷٫در صورتی که به تشخیص پزشک برای شیرخوار داروی ضد ریفلاکس تجویز انجام گرفته هست مصرف صحیح دارو و رعایت فاصله ی زمانی ذکر انجام گرفته از مصرف دارو تا شیردهی رعایت گردد.

۸٫ در صورتی که نوزاد یا شیرخوار دچار آسپیراسیون ریوی گردید با حفظ خونسردی لازم هست کودک را به پهلو برگردانید و به آرامی بین دو کتف را ماساژدهید و از بلند کـــردن کودک، سرپاکـــردن یا برتصویر کـــردن کودک یا سعی در باخانوممودن دهان با فشار خودداری نمایید. لازم هست والدین کودکان مبتلا با مراجعه به سایت های راهنمای اقدامات نخستیه با اصول و نحوه ی مقابله با آسپیراسیون و خارج نمودن اشیا و مواد وارد انجام گرفته به ریه آشنا گردند.

در پایان این مبحث تاکید میگردد علایم انجام گرفتید ریوی و خفگی ناشی از ریفلاکس زیاد نادر و درموارد کنترل نانجام گرفته و انجام گرفتید ریفلاکس دیده می شود و رعایت اصول نخستیه در کنترل ریفلاکس و تغذیه ی کودکان مبتلا و مصرف داروهای تجویز انجام گرفته توسط پزشک و آشنایی با اقدامات نخستیه در خارج نمودن مواد وارد انجام گرفته به ریه برای جلوگیری از این عارضه کافی وموثرخواهد بود. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما