• تاریخ : ۱۸ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

۸ ســال پیش در چنین روزی مهدی آذر یزدی نویسنده داســتان‌های کودکان در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در بیمارستان آتیه‌ی تهران و در ۸۷ ســالگی چشم از جهان فروبست.

۸ ســال پیش در چنین روزی یعنی ۱۸ تیر ۱۳۸۸ مهدی آذر یزدی در بیمارستان آتیه‌ی تهران بعد از عمری تلاش برای کودکان ایـــران برای همیشه چشم از جهان فروبست تا تنها یاد و خاطره‌ی داســتان‌های ساده و شیرینش برای کودکانی که در نسل‌های مختلف از شنیدن آن‌ها لذت می‌بردند، باقی بماند. مهدی آذر یزدی در ۲۷ اسفند ۱۳۰۰ در روستای خرم‌شاه در حومه‌ی شهر یزد چشم به جهان گشود. او از هشت ســالگی همراه پدرش در زمین رعیتی کار کرد. در دوران جوانی از کار بنایی وارد کار در یک کارگاه جوراب بافی شد. زمانی که صاحب کارگاه تصمیم گرفـــــت تا یک کتاب فطریقهی در شهر یزد تاسیس کند مهدی جوان را از میان شاگردان کارگاه برای کتاب فطریقهی برگزید. مهدی زمانی که وارد کتاب فطریقهی شد توانست با بسیاری از ادیبان و نویسندگان بزرگ آشنا شود. بعد از مدتی به تهران نقل مکان کرد و در یک چاپخانه در ناصر خسرو مشغول به کار شد.

mahdi azar yazdi writer children house wok room yazd ۱۸ تیر: قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب

در ســال ۱۳۳۵ زمانی که در چاپخانه مشغول کار بود کتاب داســتانی توجه‌اش را جلب کرد و با توجه به زمینه‌ی قبلی که با کار در کتاب‌فطریقهی پیدا کرده بود به این فکر افتاد تا داســتان‌های ساده‌ای را برای کودکان بنویسد. معروف‌ترین اثر مهدی آذر یزدی مجموعه داســتان‌های قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب اســت. مهدی آذر یزدی به دلیل سبک نگارش کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب از سوی سازمان جهانی یونسکو در ســال ۱۳۴۳ نایل به دریافت جایزه گردید. همچنین در ســال ۱۳۴۵ بخاطر همین کتاب و قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن از سوی بنیاد پهلوی جایزه‌ی سلطنتی کتاب ســال را به خود اختصاص داد. وی در ســال ۱۳۷۹ نیز به سبب نگاشتن داســتان‌های قرآنی و دینی خادم قرآن شناخته شد.

مهدی آذر یزدی هیچ‌گاه ازدواج نکرد و هیچ‌وقت به کار دولتی مشغول نشد. تنها لذت زندگی‌اش کتاب خواندن و نوشتن داســتان برای کودکان بود. شاید مهدی آذر یزدی به‌دلیل شرایطی که در کودکی داشت این خلاء را برای کودکان احساس می‌کرد و تمام زندگی خود را صرف نگارش داســتان‌های ساده‌ای کرد که کودکان بتوانند آن‌ها را به سادگی بخوانند و از آن‌ها لذت ببرند. بعد از مرگ مهدی آذر یزدی اداره‌ی پست شهر یزد برای یادبود وی تمبری با شمارگان ۱۶۰۰ به چاپ رساند.

دیگر رویدادهای حیاتی تاریخ ۱۸ تیر (۹ جولای)

۱۵۹۵ -انتشار مقاله‌ی رازهای کیهان اثر ژوهانس کپلر. این مقاله برای اولین بار به صورت فرضی به تشریح منظومه‌ی شمسی پرداخته بود.

۱۸۱۵ – کشف اولین سرچشمه‌ی گاز طبیعی در ایالات متحده‌ی آمریکا

۱۹۰۲ – ثبت پتنت اسید باربیتوریک

۱۹۳۲ – ســالروز مرگ کینگ سی-ژیلت، مخترع آمریکایی تیغ‌های اصلاح

۱۹۴۱ – شکستن کد ارتباطی نازی‌ها در جنگ جهانی به دست آلن تورینگ و همکارانش در تیم رمزگشایی بریتانیا.

۱۹۵۷ – کشف عنصر ۱۰۲ جدول مندلیف به نام نوبلیوم

۱۹۷۱ – زادروز مارک اندرسون، توسعه‌دهنده‌ی مرورگر Netscape که یکی از دلایل انفجار وب در دهه‌ی ۱۹۹۰ بوده اســت.


این مطلب در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۱۸ تیر: قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما