• تاریخ : ۲۳ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

«من اهل لابی‌گری نیستم، برای همین شش و نیم سال دویدم تا از ۱۵سازمان فقط برای یک پروژه‌ی گردشگری مجوز بگیرم، درحالی‌که به انجام گرفتت با نگاه‌های نفی‌گرایانه و آقاسالارانه روبرو بودم.»

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایسنا، پروین دلیری، بانوی کارآفرینی هست که شش سال کفشی آهنین به پا کـــرد تا یک هستان را درباره‌ی طرح دهکده‌ی گردشگری سلامت متقاعد کند. او در مشهد خانومدگی می‌کند و پزشکی هست که در زمینه هومیوپاتی، طب سنتی، پوست و زیبایی و همچنین ترک اعتیاد تخصص دارد و در هر حوزه‌ای که به خانومدگی سالم و توسعه پایدار به نحوی ربط داشته، وارد انجام گرفته، مطالعه و آسیب‌شناسی کـــرده و یافته‌هایش را در همایشی به اشتراک گذاشته هست.

سوای پزشکی‌، در زمینه محیط زیست و گردشگری نیز فعالیت‌هایی دارد و عضو انجمن‌های متعددی از جمله نظام پزشکی مشهد، طب هومیوپاتی خراسان رضوی، کمیسیون گردشگری سلامت اتاق بازرگانی خراسان رضوی، انجمن خانه مدیران خانوم، حافظان محیط زیست و خام‌گیاه‌خواران هست.

دکتر دلیری، ‌عضو هیات مؤسس و هیات مدیره انجمن بانوان حامی توسعه گردشگری نیز هست که در گفت‌وگو با ایسنا، از انگیزه‌هایش به عنوان یک پزشک برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ی گردشگری که فقط در یک فاز برای ۲۰۰ نفر ایجاد اشتغال می‌کند و در ادامه‌ی آن، بار نگاه‌های جنسیتی و مصائبی که در راه دست‌یابی به این خوهسته‌اش متحمل انجام گرفته، تعریف کـــرد.

او گفت: پس از ۲۰ سال طبابت به این نتیجه رسیدم که در عصر حاضر آنچه سلامت انسان‌ها را به مخاطراه انداخته، شیوه‌ی خانومدگی بوده. آسیب‌شناسی‌هایی در زمینه‌ی تغذیه و نگرش انسان‌ها داشتم و همایش‌هایی را برگزار کـــرده‌ام و بررسی‌های علمی زیادی انجام داده‌ام. متاسفانه در نیم قرن اخیر، سبک خانومدگی انسان، وحشتناک و تاسف‌بار تغییر کـــرده، در کشور ما مصرف‌کنندگی تفریح انجام گرفته و آقام از تفریح واقعی دور انجام گرفته‌اند، رستوران رفتن و خرید کـــردن تفریح برجسته‌ی آقام انجام گرفته، درحالی‌که ابداً چنین مفهومی ندارد.

این بانوی کارآفرین سپس به آسیب‌شناسی‌هایی که در زمینه درمان و رفتارهای نادرست پزشکی و بیماران داشته و همچنین بی‌توجهی‌هایی که به طب سنتی در ایران  انجام گرفته، از منظر پزشکی اشاره کـــرد و ادامه داد: وضعیت خانومدگی و سلامت آقام باعث انجام گرفت ملک شخصی‌ام را که ۱۴ هکتار وسعت دارد و در ناحیه‌ی طرقبه مشهد هست، به محلی برای تعلیم و تریج خانومدگی سالم اختصاص دهم. این تصمیم حدود شش سال پیش گرفته انجام گرفت، کار خیلی دشواری بود، چون مجوزهای زیادی می‌خوهست، اما سرانجام موفق انجام گرفتم همه‌ی این مجوزها را از سازمان‌های مختلف دریافت کنم که واقعا طاقت‌فرسا بود.

این سرمایه‌گذار به مصائبی که در این مدت برای دریافت مجوزها متحمل انجام گرفته، اشاره کـــرد و افزود: من سرمایه، ملک شخصی، علم و تخصص این کار را داشتم، اما گرفتن مجوزها، افزایش از شش سال زمان برد. دست‌کم از ۱۵ سازمان این مجوزها را گرفتم. هفت کمیسیون اصلی به جز جلسات را پشت سر گذاشتم، در پایان این کمیسیون‌ها نمایندگان این ۱۵ سازمان حضور داشتند که رأی و نظر همه‌ی آن‌ها در روند کار تاثیر داشت.

وی بیان کـــرد: فرایند زیاد طولانی و پیچیده‌ای بود، مخصوصا آن زمان که کار را شروع کـــردم، محتوای گردشگری سلامت در این زیاد تازه و ناشناخته بود. از طرفی بروکراسی انجام گرفتید اداری، حاکم بود. ‌نبود تخصص و مدیریت در سازمان‌ها که سعی داشتند به جای درک موضوع، آن را نفی کنند و اهمیت ندادن به زمان سرمایه‌گذار نیز از جمله چالش‌هایی بود که دستیابی به نتیجه را کُند کـــرد.

او در ارتباط با شرایطی که پشت سر گذاشته، مصداقی آورد و اظهار کـــرد: در آخرین کمیسیون مربوط به این طرح باید هستاندار خراسان رضوی و مدیران کل هستانی حاضر می‌انجام گرفتند که برای تشکیل همین یک کمیسیون، یک‌سال زمان صرف انجام گرفت. جهاد کشاورزی هم دو سال و نیم از تایمم را گرفت تا مجوز مربوطه را صادر کـــرد.

این بانوی کارآفرین بیان کـــرد: زمانی که کار را شروع کـــردم، ابداً تصور نمی‌کـــردم اوضاع این‌طور باانجام گرفت وگرنه وارد این کار نمی‌انجام گرفتم، ‌اما چون آدم مصمصمی هستم تا آخر راه را رفتم و بعد از شش و نیم سال، سرانجام خردادماه امسال موفق انجام گرفتم آخرین مجوز را که به تغییر کاربری مربوط می‌انجام گرفت دریافت کنم.

به نقل کرد‌ی دلیری، طرح دهکده گردشگری سلامت طرقبه اکنون در مرحله‌ی زیرساخت‌سازی هست و پروژه شروع انجام گرفته و قرار هست، طرح با تمرکز بر ابداًح خانومدگی آقام و رواج خانومدگی سالم، راه‌اندازی شود.

عضو کمیسیون گردشگری سلامت اتاق بازرگانی خراسان رضوی درباره این پروژه به ایسنا افزایش توضیح داد و گفت: در طرح دهکده گردشگری سلامت، رستوران‌ها و شربتخانه‌ها، خوراک و نوشیدنی‌های سالم بدون مواد نگهدارنده را با تاکید بر منابع گیاهی، تولید و عرضه می‌کنند. همه‌ی آن‌ها براساس مطالعات آسیب‌شناسی و پس از بررسی‌های طولانی انتخاب انجام گرفته و این حساسیت درباره‌ی مواد نخستیه هم بوده. این مرکز چون در ناحیه‌ای (طرقبه) راه‌اندازی می‌شود که با غذاهای گوشتی‌اش معروف انجام گرفته، اهمیت زیادی می‌تواند داشته باانجام گرفت.

وی ادامه داد: تاکید ساختاری این پروژه افزایش بر فضای سبز و حفظ طبیعت و محیط زیست بوده، برای همین نام آن را «اردیبهشت؛ سرزمین شادی و سلامت» گذاشته‌ایم، حتی پارکینگ اتومبیل‌ها در فضایی دورتر به طول تقریبی ۳ هزار متر تعبیه خواهد انجام گرفت تا مراجعان پیاده به این منابع دسترسی پیدا کنند.

این سرمایه‌گذار افزود: بخش حیاتیی که در این پروژه روی آن کار انجام گرفته، تعلیم هست. در قالب این طرح، آمفی‌تئاترها و سالن‌های همایش روگیم طراحی انجام گرفته تا با موسیقی درمانی، نقاشی درمانی، دهستان و قصه سرایی، آقام را به سمت سلامت ذهن و روان سوق داده دهیم. بخش‌هایی به مراقبه و ورزش اختصاص داده‌ایم. حتی در قسمت تجاری، محصولات سالم و تولید ایران را عرضه می‌کنیم تا فرهنگ خرید سالم رایج شود. انواع لوازم بهداشتی و آرایشی، گیاهی خواهند بود و مشاوره‌هایی برای سلامت داریم.

دلیری به بخش‌های دیگر این مجموعه که به کودکان اختصاص داده انجام گرفته تا در زمینه محیط زیست و رفتار با حیوانات و طبیعت، تعلیم‌های عملی ارائه دهد، اشاره کـــرد و کفت: ما گردشگرانی را از سراسر جهان در این سرزمین، گردهم می‌آوریم تا یاد دهیم هسترس، دغدغه‌ها و هجوم هشدارات را در خانومدگی خود مدیریت کنند.

برآورد سرمایه‌ی چنین پروژه‌ای که فاز به فاز در چهار سال بهره‌برداری می‌شود، به نقل کرد‌ی این بانوی سرمایه‌گذار، رقمی نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان هست که دلیری درباره‌ی نحوه‌ی تامین آن توضیح داد: برای اجرای چنین پروژه‌ی سنگینی تمایل ندارم از تسهیلات و اعتبارات دولتی کمک بگیرم، می‌خواهم با سرمایه خودم آن را به نتیجه برسانم یا نهایتا با سرمایه‌گذاری وارد شراکت شوم که درک درستی از این موضوع داشته باانجام گرفت، وگرنه حاضر به هستفاده از تسهیلات و اعتبارات دولتی نیستم.

عضو هیأت مدیره انجمن بانوان حامی توسعه گردشگری در عین حال متذکر انجام گرفت: حجم سرمایه‌گذاری خیلی حیاتی نیست، در این انجمن، خانم‌هایی فعالیت دارند که با سرمایه‌های کاهشی به خلاقیت‌های ارزشمندی دست می‌خانومند که توسعه پایدار و ایده‌های نوآورانه را به دنبال دارد، وگرنه راه‌اندازی یک رستوران و بعد هم لوکس کـــردن آن که کاری ندارد

این بانوی کارآفرین در ادامه به رفتارهای جنسیتی که حین پیگیری پروژه درگیرش انجام گرفته، اشاره‌ای کـــرد و گفت: متاسفانه در کشور ما جایگاه خانومان بویژه در بحث مدیریتی خیلی ضعیف هست. خانم‌ها در شرایط سنتی به جامعه وارد و مشغول کار انجام گرفته‌اند. من خانمی اهل مطالعه هستم که هر شب قبل از خواب دو ساعت مطالعه می‌کنم  و معمولا گلیم خود را از آب بیرون می‌کشم، ولی خیلی از بانوان این‌طور نیستند.

عضو هیأت موسس انجمن خانه مدیران خانوم ادامه داد: در کشور ما سعی دارند نقش خانومان را در جامعه پررنگ کنند، اما در عمل به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کنند. مدت زیادی نیست که در ایران از برابری جنسیتی نقل کرد می‌گوییم، درحالی‌که کشورهای توسعه یافته ۱۰ پله بالاتر از ما هستند، با این حال قبول کـــرده‌اند که خانومان و کودکان آسیب‌پذیرند و خانوم و کودک را در شرایط برابر با آقاان و حتی بالاتر از آن‌ها قرار داده‌اند. جوامع توسعه یافته این نگرش را پذیرفته‌اند و آن را سبب افت جایگاه یک خانم نمی‌دانند، چون یک خانوم مسؤولیت‌های متنوعی دارد و قطعا باید تفاوت‌هایی داشته باانجام گرفت و در سطحی بالاتر قرار گیرد.

دلیری بیان کـــرد: انتظار داریم برای یک خانوم و مدیر کارآفرین تماییزهایی قائل شوند که این اسم‌اش تفاوت نیست، بلکه نوعی رعایت هست، ولی متاسفانه در زیادی از هستان‌ها از جمله خراسان رضوی حضور خانم‌ها را در جامعه نمی‌پذیرند و دیدگاه آقاسالاری همچنان حاکم هست. درحالی که خانومان اکثرا دنبال لابی‌گری نیستند. ما خانوم‌ها یا اهل این کارها نیستیم و یا نمی‌توانیم لابی کنیم. هرتعداد شخصا معتقدم لابی‌گری، فساد هست و شاید یکی از دلایل طولانی‌تر انجام گرفتن روند دریافت مجوزهای این پروژه همین باانجام گرفت، چون من اهل لابی‌گری نبودم.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما