• تاریخ : ۱۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

کلیات لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در مجلس یکصد و شصت و چهارمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۶ دیماه با ریهست دکتر لاریجانی به تصویب رسید.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، یکصد و شصت و چهارمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه (۶/۱۰/۹۶) با ریهست دکتر لاریجانی به رسیدگی گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت پرداخته انجام گرفت.

-ماده ۱ به شرح ذیل به تصویب رسید:

فصل نخست – کلیات
ماده ۱- تعاریف
الف- فردی دارای معلولیت: شخصی هست که بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی انواع معلولیت سازمان بهداشت جهانی با تأیید کمیسیون پزشکی – توانبخشی تعیین نوع و تعیین انجام گرفتت معلولیت سازمان بهزیستی کشور با انواع معلولیت‌ها در اثر اختلال و آسیب جسمی، حسی (بینایی، شنوایی)، ذهنی، روانی و یا توأم، با محدودیت قابل توجه و مستمر در فعالیت‌های روزمره خانومدگی و مشارکت اجتماعی، مواجه می‌باانجام گرفت.

ب- وزارت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

پ- سازمان: سازمان بهزیستی کشور

ت- دستگاه‌های مشمول: دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ با ابداًحات و الحاقات بعدی آن، قوه قضائیه، قوه مقننه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان و سازمان‌ها و موسسات وابسته و تابعه آنها، منطقهداری‌ها و کلیه سازمان‌ها و شرکت‌هایی که شمول آنها مستلزم ذکر نام هست و یا به نحوی از انحاء از بودجه عمومی دولت هستفاده می‌کنند و یا قسمتی از بودجه آنها توسط دولت تأمین می گردد.

ث- دسترس‌پذیری: اقداماتی هست که با دنبال ایجاد محیط بدون مانع و قابل دسترس جهت مشارکت افراد دارای معلولیت در همه حوزه‌های خانومدگی و فراهم آوردن فرصت برابر به آنها در برخورداری از امکانات خانومدگی اجتماعی، همانند سایر افراد، انجام می‌شود. دسترسی شامل: سامانه (سیستم) حمل و نقل، محیط فیزیکی، هشدارات، تعلیم و پرورش، فن‌آوری (تکنولوژی)، اشتغال، منابع معقول ارتباطی و رسانه‌ای می‌باانجام گرفت.

ج- شبکه‌های ملی تشکل‌های آقام نهاد: شبکه‌هایی ملی (کشوری هستند) مرکب از تشکل‌های افراد دارای معلولیت گروه‌های اصلی معلولیتی (آسیب‌دیدگان بینایی، شنوایی، جسمی، ذهنی، اعصاب و روان) که به منظور هماهنگی و یکپارچه‌سازی فعالیت تشکل‌های عضو و ایجاد صدای واحد ملی تشکیل می‌شوند.

فصل دوم – معقول سازی ، دسترس پذیری و تردد و تحرک
-ماده ۲ به شرح ذیل به تصویب رسید:
« ماده ۲- کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم گردد.

تبصره – وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم گردد.

تبصره – وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره‌مندی افراد دارای معلولیت، ساختمان‌ها و اماکن عمومی، ورزشی و تفریحی، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه‌های مصوب سالانه خود معقول‌سازی نمایند.
 
-ماده ۳ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید:

« ماده ۳ – به منظور نظارت بر امور معقول‏سازی و همچنین نظارت بر اجرای ماده ۲ این قانون ستاد هماهنگی و پیگیری معقول‏سازی کشور به شرح زیر تشکیل می‏گردد:

۱-وزیر کشور یا معاون ذیربط (مدیر)
۲-مدیر سازمان (دبیر)
۳-معاون ذیربط وزیر راه و منطقهسازی
۴-معاون ذیربط وزارت صنعت، معدن و تجارت
۵-معاون ذیربط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
۶-معاون ذیربط وزارت تعلیم و پرورش
۷-معاون ذیربط سازمان پلن و بودجه
۸-معاون ذیربط سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۹-معاون ذیربط بنیاد شهید و امور ایثارگران
۱۰-نماینده تشکل‏های غیردولتی جانبازان
۱۱-نماینده شبکه‏های ملی تشکل‏های آقام نهاد
۱۲-مدیر شورای عالی هستانها
۱۳-حذف انجام گرفت

۱۴-نماینده سایر دستگاه‏ها حسب مورد بنا به دعوت مدیر ستاد

‌تبصره ۱- ستاد مکلف هست بر امر معقول‌سازی ساختمانها و ‌اماکن دولتی و عمومی دستگاهـهای مـذکور در ماده (۲ ) این قانون نظارت و گزارشات اقدامات آنها را ‌درخوهست نماید.

تبصره ۲ – آیین‏نامه اجرایی این ماده ظرف مدت شش ماه از ابلاغ این قانون توسط سازمان و با مشارکت وزرات کشور، وزارت راه و منطقهسازی و سازمان پلن و بودجه کشور تهیه می‏شود و به تصویب هیئت وزیران می‏رسد.»

– ماده ۴ به شرح ذیل به تصویب رسید :
« ماده ۴ ـ منطقهداری‏ها مکلفند صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار برای پایانی ساختمان‏ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع‏های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و تعلیمی را به رعایت ضوابط و هستانداردهای مصوب  شورای عالی منطقهسازی و معماری ایران و ابداًحات پس از آن در مورد دسترس‏پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند.

تبصره: منطقهداران و رؤسای نظام مهندسی، مسئول اجرا و نظارت بر حسن اجرای این ماده بوده و متخلفان از رعایت این قانون حسب مورد به مجازات تعزیری جزای نقدی درجه ۵ تا ۸ موضوع در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱/۲/۱۳۹۲، انفصال متایم یا دائم از خدمات عمومی، تنزل مقام و یا محرومیت از انتصاب به پست‏های حساس و مدیریتی و یا اخراج از نهاد یا سازمان متبوع محکوم می‏شوند.»
 
-ماده ۵ به شرح ذیل به تصویب رسید :
« ماده ۵ ـ وزارت‌خانه‌های راه و منطقهسازی و کشور و منطقهداری‌ها مکلفند حسب مورد نسبت به معقول‌سازی و دسترس‌پذیری کلیه پایانه‏ها، ایستگاه‏ها، تأسیسات سامانه‏ها و ناوگان حمل و نقل درون‏منطقهی و برون‏منطقهی دسترس‌پذیری سامانه‌های حمل و نقل عمومی برای دسترسی منطبق با قوانین داخلی و هستانداردهای بین‌المللی افراد دارای معلولیت اقدام کنند و امکان بهره‌مندی این افراد از ناوگان حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی را فراهم نمایند و کارکنان خود را جهت همیاری عملی و صحیح با مسافران دارای معلولیت، تعلیم دهند.

تبصره ۱- منطقهداری‏ها مکلفند جهت امکان تردد افراد دارای معلولیت‏های انجام گرفتید، سامانه‌های حمل و نقل ویژه افراد دارای معلولیت را با تجهیز ناوگان خودروهای معقول‏سازی انجام گرفته ایجاد نمایند. دولت مکلف هست در تشکیل این سامانه‏ها به منطقهداری‏های فاقد اعتبارات لازم، کمک نماید.

تبصره ۲- هستفاده افراد دارای معلولیت‏های انجام گرفتید از سامانه‏های حمل و نقل ریلی و اتوبوس‏رانی درون‌منطقهی دولتی و عمومی رایگان و هستفاده این افراد از سامانه‏های برون‏منطقهی ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی نیم‌بهاء هست. وزارت مکلف هست جهت اجرای این تبصره نسبت به پیش‏بینی اعتبارات لازم در لوایح بودجه سالانه اقدام و سازمان پلن و بودجه در لایحه سالانه بودجه منظور نماید.

تبصره ۳- متخلفان از رعایت این ماده حسب مورد به مجازات‏های مندرج در تبصره ماده ۴ این قانون محکوم می‏شوند.

فصل سوم – خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی »
-ماده ۶ به شرح ذیل به تصویب رسید :
« ماده ۶ ـ وزارت بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی مکلف هست پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه‌ای تأمین نماید که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.»
 
-ماده ۷ به شرح ذیل به تصویب رسید:
« ماده ۷ ـ سازمان مکلف هست با دنبال حمایت از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت انجام گرفتید و خیلی انجام گرفتید نیازمند و افراد دچار معلولیت‏های تعدادگانه نیازمند در خانواده پس از ارائه خدمات تعلیمی و مشاوره‏ای به خانواده‏ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام نماید و یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکز غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشکل‌های آقام نهاد) ارائه نماید.

تبصره ۱- میزان کمک هزینه بابت پرداخت حق پرستاری یا مددکاری موضوع این ماده، متناسب با نوع و انجام گرفتت معلولیت فرد دارای معلولیت، تعداد این افراد در هر خانواده و براساس هزینه‏های متعارف نگهداری و مراقبت از افراد دارای معلولیت و متناسب با نرخ تورم سالانه و میزان کمک هزینه پرداختی به مراکز غیردولتی هر ساله با در نظر گرفتن نرخ پایان انجام گرفته خدمات و نرخ تورم سالانه توسط سازمان و با همکاری انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی، وزارت و سازمان پلن و بودجه کشورتعیین و به تصویب هیأت وزیران می‏رسد.

نرخ پایان انجام گرفته باید بعنوان کمک هزینه به مراکز غیردولتی مرتبط پرداخت گردد.
تبصره ۲- خدمات و کمک هزینه موضوع این ماده به سالمندان نیازمند نیز تسری می‏یابد.

فصل چهارم ـ امور ورزشی، فرهنگی، هنری و تعلیمی»
-ماده ۸ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۸- هستفاده افراد دارای معلولیت از مراکز، تأسیسات و خدمات ورزشی دستگاه‌های دولتی ، منطقهداری‏ها و دهیاری های کشور، رایگان هست.»
 
-ماده ۹ به شرح ذیل به تصویب رسید :
« ماده ۹- افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‏توانند با معرفی سازمان از تعلیم عالی رایگان در واحدهای تعلیمی تابعه وزارت‏خانه‏های تعلیم و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی و دیگر دستگاه‏های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز تعلیم عالی غیردولتی بهره‌مند گردند.

تبصره: آیین‏نامه اجرایی این ماده سه ماه پس از ابلاغ این قانون توسط سازمان، وزرات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی تهیه می شود و برای تصویب به هیأت وزیران ارسال می‏گردد. »
 
فصل پنجم – کارآفرینی و اشتغال
 

-ماده ۱۰ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید:
« ماده ۱۰ – وزارت ، مکلف هست در قالب اعتبارات مصوب سازمان ، صندوق حمایت از فرصت‏های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را ایجاد و اساسنامه آن را سه ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و جهت تصویب به هیأت وزیران ارسال نماید.

تبصره: بانک مرکزی مکلف هست مجوزهای لازم جهت تأسیس صندوق حمایت از فرصت‏های شغلی در چهار چوب قوانین و مقررات مربوطه افراد دارای معلولیت را در اختیار وزارت قرار دهد. »
 
-ماده ۱۱ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۱۱-  دولت مکلف هست جهت ایجاد فرصت‏های شغلی برای افراد دارای معلولیت تسهیلات ذیل را فراهم نماید.

الف – پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی، خدماتی، عمرانی ، صنفی‌و کارگاههای تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد دارای معلولیت به میزانی که در قوانین بودجه ‌سالانه مشخص می‌گردد.

ب – پرداخت تسهیلات اعتباری خود اشتغالی (‌وجوه اداره انجام گرفته) به افراد دارای معلولیت به‌میزانی که در قوانین بودجه سالانه مشخص می‌گردد.

پ – پرداخت تسهیلات اعتباری (‌وجوه اداره انجام گرفته) جهت احداث واحدهای‌تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکتها و مؤسساتی که زیاد از شصت درصد (۶۰%) سهام و‌سرمایه آنها متعلق به افراد دارای معلولیت هست.

ت – اختصاص سی درصد ( ۳۰%) از پستهای سازمانی تلفنچی (‌اپراتور‌تلفن) دستگاهها، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و افراد دارای معلولیت ‌جسمی، حرکتی.

ث- اختصاص سی درصد ( ۳۰%) از پستهای سازمانی متصدی دفتری و ‌ماشین‌نویسی دستگاهها، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد دارای معلولیت جسمی، حرکتی.

تبصره: کلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها، مؤسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای‌عمومی و انقلابی مجاخانومد تا سقف مجوزهای هستخدامی سالانه خود، افراد نابینا و ناشنوا‌ و افراد دارای آسیب نخاعی واجد شرایط را با برگزاری آزمون اختصاصی جامعه معلولین به کار گیرند.»

-ماده ۱۲ به شرح ذیل به تصویب رسید:
« ماده ۱۲- کارفرمایان بخش غیردولتی که افراد دارای معلولیت جویای کار را در مراکز کسب و کار خود هستخدام کنند، در طول دوران اشتغال افراد دارای معلولیت با رعایت شرایط زیر از کمک هزینه ارتقای کارایی معلولان هستفاده خواهند کـــرد:

۱- مدت قرارداد هستخدامی کارفرما با فرد دارای معلولیت شاغل حداقل یک سال باانجام گرفت.
۲- حقوق و دستمزد فرد دارای معلولیت شاغل براساس مصوبات شورای عالی کار و سایر قوانین و مقررات مربوط از سوی کارفرما پرداخت شود.

۳- سایر مزایای قانونی تصریح انجام گرفته در قانون کار (مزایای رفاهی کارگران) به فرد دارای معلولیت شاغل پرداخت شود.

تبصره ۱- منظور از فرد دارای معلولیت جویای کار در این قانون، فرد دارای معلولیتی هست که توانایی انجام کار داشته و مهارت‏ها و تعلیم‌های لازم برای اشتغال را کسب نموده باانجام گرفت.

تبصره ۲- منظور از کمک هزینه ارتقای کارایی افراد دارای معلولیت عبارت هست از پرداخت حداکثر ۵۰ درصد حداقل حقوق و دستمزد ماهانه مصوب شورای عالی کار برای فرد دارای معلولیت شاغل با توجه به انجام گرفتت معلولیت (خفیف ۳۰، متوسط ۴۰ و انجام گرفتید ۵۰ درصد) که توسط سازمان پلن و بودجه کشور در ذیل ردیف اعتباری سازمان در قوانین بودجه سنواتی تأمین می‏شود.

تبصره ۳- کمک هزینه ارتقای کارایی معلولان برای هر فرد دارای معلولیت شاغل در بخش مزدبگیری غیردولتی تا ۵ سال قابل پرداخت می‏باانجام گرفت.

تبصره ۴- نحوه تخصیص و پرداخت کمک هزینه ارتقای کارآیی افراد دارای معلولیت به بخش غیردولتی و کارفرمایان مطابق آئین‏نامه‏ای خواهد بود که ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ یا لازم‏الاجرا انجام گرفتن این قانون توسط وزارت با همکاری سازمان تهیه و برای تصویب به هیأت وزیران ارسال می‏گردد.
 
-ماده ۱۳ به شرح ذیل به تصویب رسید :
« ماده ۱۳- کارفرمایانی که در مراکز کسب و کار خود، افراد دارای معلولیت جویای کار را هستخدام نمایند، مشروط بر آنکه مدت قرارداد هستخدامی آنان با فرد دارای معلولیت شاغل حداکثر یک سال باانجام گرفت – با توجه به تعداد افراد دارای معلولیتی که هستخدام کـــرده‏اند – از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی در قبال افراد دارای معلولیت جذب انجام گرفته معافند، هم‏چنین افراد دارای معلولیتی که به صورت خوداشتغالی یا در کارگاه‏های اشتغال خانگی و یا از طریق مراکز پشتیبانی شغلی مشغول به کار می‌باشند حسب مورد از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما یا خویش‏فرما معاف می‏شوند. حق بیمه سهم کارفرمایی یا خویش‌فرمایی این‌گونه افراد توسط دولت تأمین و پرداخت خواهد انجام گرفت.

تبصره ۱- آیین‏نامه اجرایی این ماده توسط سازمان، وزرات با همکاری سازمان پلن و بودجه کشور تهیه و حداکثر سه ماه پس از لازم‏الاجرا انجام گرفتن برای تصویب به هیئت وزیران ارسال می‏شود.»
 
-ماده ۱۴ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۱۴-  سازمان تعلیم فنی و حرفه‏ای کشور مکلف هست راساً یا با جلب مشارکت بخش غیردولتی، اقدام به پذیرش کارآموزان دارای معلولیت نماید و از طریق معقول‏سازی و توسعه مراکز موجود و یا تأسیس تعلیمگاه‌ها و مراکز تعلیمی نسبت به ارتقاء مهارت‏های فنی و حرفه‌ای افراد دارای معلولیت اقدام کند و به ارائه حمایت‏های لازم و تأمین تجهیزات تخصصی مهارت‌آموزی متناسب با شرایط کارآموزان دارای معلولیت، کمک هزینه این افراد را پرداخت نماید.

همچنین این سازمان مکلف هست به منظور تأمین کیفیت و بازدهی مطلوب تعلیم‏های فنی و حرفه‏ای افراد دارای معلولیت، با اخذ مشاوره‏های تخصصی سازمان و سازمان تعلیم و پرورش هستثنائی کشور هستانداردها و ظرف مدت شش ماه نظام‏نامه جامع تعلیم مهارت‏های فنی و حرفه‏ای کارآموزان دارای معلولیت را تدوین و به مراکز موضوع این ماده ابلاغ نماید.»
 
-ماده ۱۵ به شرح ذیل به تصویب رسید:
« ماده ۱۵- دولت مکلف هست حداقل سه درصد (۳%) از مجوزهای هستخدامی (‌حتمی، ‌پیمانی، کارگری) دستگاه‏های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‏ها، مؤسسات،‌ شرکت‏ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه‏هایی که از بودجه عمومی کشور ‌هستفاده می‌نمایند را به افراد دارای معلولیت واجد شرایط اختصاص دهد.

تبصره ۱- وزارتخانه‌ها، سازمانها، مؤسسات دولتی، شرکتها و نهادهای‌ عمومی و انقلابی مکلفند ۳% از مجوزهای هستخدامی خود را به افراد دارای معلولیت اختصاص دهند. سازمان امور اداری و هستخدامی کشور موظف هست نسبت به تخصیص این سهمیه هستخدامی برای افراد دارای معلولیت اقدام و بر رعایت آن نظارت نماید.

تبصره ۲- بالاترین مسئول دستگاه‏های اجرایی، نهادهای عمومی غیردولتی، منطقهداری‏ها و بانک‏ها مکلف به اجرای دقیق مفاد این ماده می‏باشند. متخلفین حسب مورد با حکم مراجع ذی‏صلاح به مجازات‏های مندرج در تبصره ماده ۴ این قانون محکوم می‏شوند.»
 
-ماده ۱۶ به شرح ذیل به تصویب رسید:
« ماده ۱۶ – رؤسای سازمانهای بهزیستی هستانها مجاخانومد در جلسات شورای ‌پلن‌ریزی و توسعه هستان و گروههای کاری آن به عنوان عضو شرکت نمایند.

‌تبصره – به منظور کمک به اشتغال افراد دارای معلولیت و مددجویان، مدیر سازمان بهزیستی‌کشور مجاز هست در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.»

فصل ششم – مسکن
-ماده ۱۷ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید:
«ماده ۱۷ – وزارت راه و منطقهسازی و سایر دستگاههای مربوط مکلفند متناسب با ارایه تسهیلات ارزان قیمت و سایر اقدامات حمایتی از ساخانومدگان واحدهای مسکونی اعم از انبوه‏سازان، تعاونی‌ها و بخش خصوصی، تعهد لازم را برای اختصاص حداقل ۱۰ درصد واحدهای مسکونی احداثی با کیفیت و معقول‏سازی انجام گرفته به افراد دارای معلولیت فاقد مسکن (با نخستویت زوج‏های دارای معلولیت و خانواده‏های دارای تعداد معلول) به صورت ارزان‏قیمت با معرفی سازمان از ساخانومدگان مذکور اخذ و بر اجرای آن نظارت نمایند.

تبصره ۱- بانک مرکزی کشور مکلف هست تسهیلات اعتباری ارزان قیمت با نرخ سود ترجیحی و بلندمدت مسکن موضوع این ماده را برای یک بار تأمین و به افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان و یا تعاونی‏ها و یا مؤسسات خیریه مورد تأیید سازمان اختصاص دهد.

تبصره ۲- اعتبار مورد نیاز جهت پرداخت مابه‏التفاوت نرخ سود ۴ درصد و نرخ سود مصوب نظام بانکی در قانون بودجه سالانه منظور می‏شود.»
 
-ماده ۱۸ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید:
« ماده ۱۸- سازمان ملی زمین و مسکن مکلف هست زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد دارای معلولیت فاقد مسکن به صورت اجاره بلندمدت ۹۹ ساله تأمین و برای یکبار در اختیار افراد مذکور و یا تعاونی‏ها و مؤسسات خیریه‏ی مسکن‏ساز مورد تأیید سازمان، قرار دهد.»
 
-ماده ۱۹ به شرح ذیل به تصویب رسید:
« ماده ۱۹- افراد دارای معلولیت از پرداخت هزینه‏های صدور پروانه ساختمانی، آماده‏سازی زمین، عوارض نوسازی و هم‏چنین حق انشعابات آب، برق، گاز و دفع فاضلاب منطبق با الگوی مسکن مصوب معاف می‏باشند.

تبصره ۱- هستفاده از تسهیلات موضوع این ماده برای هر فرد دارای معلولیت صرفاً برای یک واحد مسکونی مجاز هست.

تبصره ۲- دولت مکلف هست اعتبار مورد نیاز اجرای حکم این ماده را در لوایح بودجه سالانه پیش‏بینی کند.»

فصل هفتم – فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی
 
-ماده ۲۰ به شرح ذیل به  تصویب رسید :
«ماده ۲۰: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، منطقهداری‏ها و سایر سازمان‏ها و نهادهای دارنده سالن‏های نمایش فیلم، مکلفند بدون اخذ هزینه، امکان نمایش تیزرهای تعلیمی مورد تأیید سازمان در خصوص حقوق افراد دارای معلولیت و چگونگی تعامل با این افراد را فراهم آورند.»
 
-ماده ۲۱ به شرح ذیل به تصویب رسید:
«ماده ۲۱- سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف هست حداقل پنج ساعت از پلن‌های خود را در هفته به صورت رایگان در زمان‏های معقول به پلن‌های سازمان و تشکل‏های آقام نهاد حامی افراد دارای معلولیت به منظور آشنایی آقام با حقوق، توانمندی‏ها و مشکلات این افراد اختصاص دهد و نسبت به زیرنویسی فیلم‏ها و پلن‏های شبکه‏های مختلف سیما، هستفاده از رابط ناشنوایان و نیز پخش توصیف شنیداری فیلم‏ها جهت افراد نابینا اقدام نماید.»
فصل هشتم – حمایتهای قضائی و تسهیلات مالیاتی  
 
-ماده ۲۲ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۲۲- مراجع قضایی مکلفند چنانچه افراد دارای معلولیت، به قیم نیازمند باشند، هنگام نصب قیم، نظر مشورتی سازمان را اخذ کنند. در مواردی که فرد واجد شرایطی برای پذیرش قیومیت وجود نداشته باانجام گرفت یا این سمت را نپذیرد، دادگاه سازمان را به عنوان قیم تعیین می‏کند.»
 
-ماده ۲۳ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۲۳- سازمان می تواند حسب درخوهست فرد دارای معلولیت یا قیم وی (حسب مورد)، در پرونده‏هایی که حق فرد دارای معلولیت به دلیل معلولیت، مورد تعرض قرار گرفته یا چنین ادعایی مطرح هست در صورتی که ادعای مزبور مورد تأیید سازمان باانجام گرفت به عنوان نماینده وی، در دادگاه مربوط شرکت نماید.»
 
-ماده ۲۴- پیشنهاد حذف ماده ۲۴ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید .
 
-ماده ۲۵  به شرح ذیل به تصویب رسید :
« ماده ۲۵- صد در صد (۱۰۰%) هزینه‏های اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت احداث و تجهیز و توسعه و معقول‌سازی پایانی مراکز توانبخشی، نگهداری و مراقبتی، حرفه‏آموزی، تعلیمی، کارآفرینی، رفاهی و مسکن مورد نیاز افراد دارای معلولیت با تأیید سازمان به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب می‏شود.»
 
-ماده ۲۶ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید:
« ماده ۲۶ ـ پنجاه درصد حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از نخستیاء افراد دارای معلولیت خیلی انجام گرفتید و انجام گرفتید مادامی که مسئولیت پرداخت هزینه‌های مترتب بر معلولیت فرد بر عهده نخستیاء هست از پرداخت مالیات معاف هست. گواهی تأیید نوع و انجام گرفتت معلولیت افراد مشمول این ماده از سوی کمیسیون پزشکی تشخیص نوع و انجام گرفتت معلولیت سازمان ارایه خواهد انجام گرفت.
تبصره ـ آیین‏نامه اجرایی این ماده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ظرف شش ماه پس از ابلاغ قانون تهیه می‏شود و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.»
 
-ماده ۲۷ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ‌ماده ۲۷ – یکی از فرخانومدان نخستیائی که خود ناتوان و معلول بوده (‌هر دو یا یکی از آنها‌معلول باانجام گرفت) و یا حداقل دو نفر از فرخانومدان آنها ناتوان و معلول باانجام گرفت از انجام خدمت‌وظیفه عمومی معاف می‌گردد.
‌تبصره – همسرانی که خانوم ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌نمایند مادامی که‌سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی‌معاف می‌گردند.»
فصل نهم – معیشت و حمایتهای اداری و هستخدامی
 
-ماده ۲۸ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۲۸- دولت مکلف هست کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت زیاد انجام گرفتید و یا انجام گرفتید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور نماید.

بانوان کارمند دارای همسر یا فرخانومد معلول به شرط نگهداری فرد دارای معلولیت در منزل (به تأیید سازمان) از تسهیلات مقرر در قانون خدمت نیمه‏تایم بانوان ( مصوب سال ۱۳۶۲) و ابداًحات بعدی آن با هستفاده از حقوق و مزایای تکمیل بهره‏مند خواهند انجام گرفت.

کارمندان آقا دارای همسر معلول یا دارای فرخانومد معلول تحت سرپرستی و فاقد مادر به شرط نگهداری فرد دارای معلولیت در منزل (به تأیید سازمان) با یک چهارم کسر ساعات کار هفتگی، از حقوق و مزایای تکمیل هستفاده خواهد نمود.»
 
-ماده ۲۹ به شرح ذیل ابداًح انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۲۹- دستگاه‏های مشمول مکلفند ساعات کار هفتگی شاغلان دارای معلولیت‏های انجام گرفتید و خیلی انجام گرفتید را ده ساعت کاهش دهند.»

فصل دهم – پلن ریزی ، نظارت و منابع مالی
-ماده ۳۰ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۳۰ – مرکز آمار ایران مکلف هست در سرشماری‌های عمومی جمعیت کشور‌ به نحوی پلن‌ریزی نماید که جمعیت افراد دارای معلولیت به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص‌گردد.»
 
-ماده ۳۱ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۳۱- به منظور شفاف‏سازی منابع مالی اختصاص یافته برای اجرای این قانون و حمایت از افراد دارای معلولیت، سازمان پلن و بودجه مکلف هست نسبت به ایجاد ردیف اعتباری ذیل فصل رفاه اجتماعی متناسب با عناوین فصول این قانون در لوایح بودجه سنواتی اقدام نماید.»
 
-ماده ۳۲ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۳۲- در رهستای تحقق مفاد این قانون و با دنبال نهایی اعمال نظارت عالیه بر حسن اجرای کلیه قوانین معطوف به افراد دارای معلولیت یا اثرگذار بر خانومدگی آنان، کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون در زیرمجموعه شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی با ترکیب زیر تشکیل می‏شود:

معاون نخست رییس جمهور (رییس کمیته)
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی (دبیر کمیته)
رییس سازمان
وزیر راه و منطقهسازی
وزیر تعلیم و پرورش
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
وزیر بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی
وزیر صنعت، معدن و تجارت
وزیر کشور
وزیر ورزش و جوانان
رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
رییس سازمان پلن و بودجه کشور
رییس سازمان امور اداری و هستخدامی کشور
نماینده تام‏الاختیار رییس قوه قضائیه
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران

پنج نفر از نمایندگان افراد دارای معلولیت کشور به انتخاب شبکه‏های ملی تشکل‏های آقام‏نهاد بر حسب گروه‏های اصلی افراد دارای معلولیت کشور
سه نفر از کارشناسان برجسته امور افراد دارای معلولیت کشور با معرفی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
نماینده انجمن‏های صنفی مراکز غیردولتی توانبخشی

تبصره ۱-  افراد ذیل نیز حسب مورد می‏بایست در این کمیته شرکت نمایند:
سایر وزراء و مسئولان مدعو متناسب با موضوع کار کمیته حسب مورد
رؤسای کمیسیون‏های بهداشت و درمان و اجتماعی مجلس شورای اسلامی به طور ثابت و سایر کمیسیون‏ها بر حسب موضوع

تبصره ۲- دبیرخانه این کمیته در سازمان تشکیل خواهد انجام گرفت.
تبصره ۳- این کمیته مکلف هست هر سال، گزارش اقدامات انجام انجام گرفته در رهستای این قانون را دریافت، بررسی و پس از تأیید در شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال نماید. کمیسیون‏های اجتماعی، بهداشت و قضایی و حقوقی مکلفند ظرف یک ماه پس از بررسی گزارش و صحت آن، خلاصه گزارش را در صحن علنی مجلس قرائت و نتایج آن را جهت هشدار عموم منتشر کنند.»
 
-ماده ۳۳ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید:
« ماده ۳۳- دستگاه‏‌های مشمول می‏بایست هر سال گزارش اقدامات انجام انجام گرفته خود را در خصوص این قانون و قانون تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت مصوب ۱۳/۹/۱۳۸۷ به کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون ارسال نمایند.»
 
-ماده ۳۴ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۳۴- قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۸۳ از تاریخ لازم‏الاجرا انجام گرفتن این قانون نسخ می‏شود.»
 
-ماده ۳۵ به رای گذاشته انجام گرفت و به تصویب رسید :
« ماده ۳۵- آئین‏نامه‏های مورد نیاز این قانون ظرف مدت ۶ ماه به هستثنای موارد مصرح در این قانون، توسط وزارت، سازمان و مراجع مرتبط تهیه می‏شود و به تصویب هیأت وزیران می‏رسد.

تبصره: مادامی که آئین‏نامه‏‌های این قانون به تصویب نرسیده‏اند آئین‏نامه‌‏های قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب ۱۳۸۳ در صورت عدم مغایرت با این قانون به قوت خود باقی هست.»
 

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما