• تاریخ : ۲۲ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

محققان گجتی ساخته اند که با کمک یک حسگر مایع علائم حیاتی نوزاد را در خواب رصد می کند تا احتمال مرگ ناگهانی او را کاهش دهد.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، به تازگی دستگاهی برای رصد نوزادان طراحی انجام گرفته که از احتمال مرگ آنها به دلیل سندروم SIDS می کاهد. این دستگاه ضربان قلب و تنفس نوزاد را رصد و هشدارات را به موبایل والدین ارسال می کند.
این سندروم به مرگ بی دلیل و ناگهانی نوزادان کاهش از یک سال نقل کرد می شود.

این گجت که در مرحله تولید و توسعه هست، با هستفاده از حسگر مایعی فعالیت می کند که از گرافن ساخته انجام گرفته هست. فیزیکدانان دانشگاه ساسکس این گجت را طراحی کـــرده اند.

مایع داخل آن از امولسیون گرافن، آب و روغن ساخته انجام گرفته که رسانای جریان الکتریسیته هست. هنگامیکه یک کانال یا لوله حاوی این محلول در نتیجه تنفس یا فشار خون کشیده تر شود، خاصیت و میزان رسانایی مایع تغییر می کند. این به معنای قابل رصد بودن سرعت تنفس و نبض نوزادی هست که گجت را به تن دارد.

در مرحله بعد هشدارات به اپلیکیشن گجت در موبایل والدین ارسال می شود.

نمونه نخستیه گجت مذکور به طور موفقیت آمیز آزمایش انجام گرفته و طراحان آن امیدوارند به زودی نسخه تجاری آن را عرضه کنند. همچنین محققان نمونه ای از این گجت را برای بزرگسالان طراحی کـــرده اند و مشغول مذاکره برای ارائه آن به بازار هستند.

این فناوری ارزان تولید می شود و به افراد دچار اختلالات مختلف کمک می کند خواب بهتری داشته باشند.


انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما