• تاریخ : ۱۱ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: کودکان کار و خیابان که شناسایی می شوند هربار یک اسم و کدملی را بیان می کنند به همین دلیل ما بدنبال آن هستیم تا با توجه به شکل ظاهری کودک، یک «کد» برای او درنظر بگیریم.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
فارس، حبیب الله مسعودی فرید گفت: سازمان بهزیستی در پلن ششم توسعه مکلف به ساماندهی کودکان کار انجام گرفته هست.
وی با بیان اینکه تعداد ورودی کودکان در مراکز شبانه روزی رو به کاهش هست گفت: شناسایی این کودکان دشوار هست دلیلکه کودکانی که شناسایی می شوند هربار یک اسم و کدملی را بیان می کنند و ما بدنبال آن هستیم تا با توجه به شکل ظاهری کودک یک کد برای او درنظر بگیریم.

وی افزود: بارها مشاهده انجام گرفته هست کودکی در پایتخت با یک نام و کدملی پذیرش و بعد از تعدادماه همان کودک با نام دیگر در منطقهی دیگر پذیرش انجام گرفته هست.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور گفت: آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان نقطه قوتی هست که شور و هیجان برای انجام این آیین نامه باید ادامه یابد.

فرید به جلسه ای با دادستانی در این رابطه اشاره کـــرد و گفت: به دادستانی گفتیم تا از همه دستگاه ها بخواهند آیین نامه ساماندهی کودکان کارو خیابان را طبق وظیفه خود انجام دهند.

وی ادامه داد: ۶۰ درصد کودکان کار اتباع بیگانه هستند و این درحالی هست که برخی از این کودکان، قاچاق و ناخوهسته قربانی می شوند.

فرید افزود: نمی توان برای همه کودکان کار و خیابان نسخه واحد پیچید چون ۹۰ درصد آنان با اقوام خود خانومدگی می کنند.

وی در مورد انتقادهای وارده به طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: با بررسی چگونگی ساماندهی کودکان کار در ۱۳ کشور دریافتیم این کودکان معضل و نگرانی اصلی هر کشوری هستند، شماری از کودکان کار در کارگاه های بی نام و نشان کار می کنند و اینها افزایش در معرض انواع آسیب قرار دارند.

معاون اجتماعی بهزیستی ادامه داد: افزایش این کودکان از خانواده ای با درآمد پایین هستند که باید کاری کنیم تا خانواده های فقیر، خانوم بدسرپرست و دارای فرخانومد معلول، کودک خود را برای تامین معیشت به بیرون نفرستند و بتوانیم این خانواده را تحت حمایت سازمان قرار دهیم.

وی تصریح کـــرد: ضمن احترام گذاشتن به کودک نباید اجازه دهیم این افراد توسط هیچ گروه و یا باندی مورد سوء هستفاده قرار بگیرند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: متاسفانه برخی دلال آسیب‌های اجتماعی هستند، به همین دلیل متداوم با اجرای چنین طرح‌هایی در کشور، با حجم انتقادات از سوی آنها روبرو می‌شویم.

فرید ادامه داد: رویکـــرد سازمان بهزیستی در زمینه ساماندهی این کودکان ارائه خدمات روزانه هست و ما موافق ماندگاری آنها در مراکز نیستیم به همین دلیل تعداد مراکز روزانه را توسعه داده‌ایم.

فرید گفت: درحال حاضر ۵۰ مرکز روزانه در کشور توسط بخش غیردولتی و ۳۰ مراکز شبانه روزی از این کودکان نگهداری می کنند.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما