• تاریخ : ۱۷ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : زایمان

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۱۷ – ۱۲:۳۴

كد :۷۶۲۶۹

کودکان سزارینی افزایش در معرض “بیماریهای قلبی و عروقی” هستند!


محققان دریافتند نوزادانی که به شیوه سزارین در هفته های پایانی زودتر متولد می شوند در دوران نوجوانی و جوانی در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می گیرند.


نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند تا چهار برابر افزایش از سایر نوزادان در معرض خطر نارس بودن ریه هستند و به همین علت افزایش امکان دارد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری شوند. مادری که قبل از شروع دردهایش، به اتاق عمل می رود و نوزادش را با سزارین به دنیا می آورد، به دلیل کاهش ترشح هورمون کورنیزول در مادر که ترشح این هورمون وابسته به شروع دردهای زایمانی هست، فرصتی برای بلوغ ریه‌های نوزاد باقی نمی‌گذارد.


کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند نوزادانی که با هستفاده از روش جراحی سزارین بین هفته‌های ۳۷ الی ۳۸ بارداری مادران خود به دنیا آمده اند درسال‌های فردا با مشکلات قلبی عروقی و تنفسی مواجه انجام گرفته اند.براساس این تحقیق هر یک هفته ماندن افزایش نوزاد در رحم مادر تا زمان پاره انجام گرفتن کیسه آب و شروع فرفردا تولد طبیعی می‌تواند خطر ابتلای نوزاد به بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی را تا ۱۴ درصد کاهش دهد.کارشناسان به مادران و نیز پزشک جراح خانومان و زایمان توصیه می‌کنند در صورت نبودن مورد اورژانسی برای زود به دنیا آوردن نوزاد تا زمان شروع فرآیند تولد طبیعی اقدام به خارج کـــردن نوزاد با روش جراحی سزارین نکنند.پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند کشور هسترالیا با مطالعه برروی وضعیت سلامت قلب و عروق و نیز توسعه ریه حدود ۸۰۰ کودک اهل کشور ایرلند شمالی در رده سنی ۱۴ ساله که با هستفاده از روش سزارین در هفته‌های ۳۷ الی ۳۸ بارداری به دنیا آمده اند دریافتند بیماری‌های قلبی، بروز مرگ زودرس و ضخیم انجام گرفتن دیواره قلب تا ۵۷ درصد درآن‌ها افزایش ازسایر کودکان بوده هست.


بررسی‌ها نشان می‌دهند، زمان زایمان طبیعی در مادران متفاوت بوده و به عامل‌های مختلفی از جمله نژاد، سن مادر، نوع تغذیه، داشتن بیماری‌های زمینه‌ای و ژنتیک وابسته بوده هست و بین هفته‌های ۳۷ الی ۴۰ بارداری رخ می‌دهد هرتعداد که دربرخی خانومان تا هفته‌های ۴۱ و ۴۲ بارداری نیز به طول می‌انجامد.


کارشناسان اذعان دارند بازه زمانی که نوزاد در رحم مادر می‌گذراند برای رانجام گرفت و تتکمیل او ضروری هست و حتی در هفته‌های آخر بارداری نیز این توسعه ادامه دارد و زود به دنیا آوردن نوزاد می‌تواند او را در معرض خطرابتلا به بیماری قرار دهد.


پژوهش‌های همسو دراین زمینه نیز نشان داده هست قلب افراد بزرگسالی که با زایمان زودرس به دنیا آمده اند با قلب افراد دیگر اندکی متفاوت هست و کاهش خون مصرف می‌کند و به همین دلیل ضربان قلب این افراد برای پمپاژخون در اعضای بدن بالاتر هست.


کارشناسان به مادران توصیه می‌کنند درصورت سلامت ونداشتن مورد بیماری درخود و جنین، فرخانومدشان را به صورت طبیعی به دنیا آورند تا از سلامت مطلوب تری نسبت به دنیا آمدن با روش سزارین برخوردار شود

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما