• تاریخ : ۲۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

نوزاد شما دارای دستگاه گوارش تکمیلا تازه ای هست، و چیزی که لازم هست آشنایی تکمیل با طرز کار آن هست. خلاصه ی کلام: نوزادان بالا می آورند. زیاد زیاد نوزادان تازه متولد چه از شیر مادر تغذیه شوند چه با شیرخشک، احتمالاً اغلب دو بار در روز هستفراغ می کنند.

برای کنار آمدن با این پدیده، توصیه های زیر را امتحان کنید:

 هنگامی که نوزاد را برای آروغ زدن نگه می دارید یا او را بغل می کنید، یک پارچه بر روی شانه ی خود بگذارید تا مجبور نشوید مرتب لباس خود را عوض کـــرده، یا آن ها را خراب کنید.

 هنگام شیر خوردن و بعد از آن یک پیش بند کوچک برای نوزاد ببندید تا مجبور نشوید مرتب پایان لباس های نوزاد را عوض کـــرده یا آن ها را خراب کنید.

 پس از هر بار شیر خوردن، نوزاد را بلند کنید تا آروغ بخانومد.

 اگر شیر خشک می دهید، به جای آنکه به نوزاد امکان نوشیدن کل شیر را به صورت یک جا بدهید، در نیمه ی راه او را برای آروغ زدن بلند کنید.

 بعد از خوردن شیر، زیاد با نوزاد گیم نکنید. تکان تکان دادن نوزاد یا حرکت دادن او در اطراف می تواند به هستفراغ افزایشی منجر شود.

 اگر مقدار هستفراغ نوزاد شما زیاد و یا زیاد با انجام گرفتت هست، به متخصص اطفال خود هشدار بدهید.

گاهی اوقات، بالا آوردن یا هستفراغ تعدادین بار در روز، می تواند نشانه ای از شرایطی باانجام گرفت که به آن بیماری جریان برگشتی (رفلاکس) معدی – مری، یا GERD نقل کرد می شود، که یک اختلال گوارشی ناشی از اسید معده هست و از معده وارد مری می شود. اگرچه این مسئله می تواند در هر سنی بروز کند، در نوزادان شایع هست. در صورتی که نوزاد شما علایمی از جمله درد به هنگام هستفراغ، تحریک پذیری، گریه ی تسکین ناپذیر، عق زدن، خفگی یا امتناع از خوردن نشان می دهد، باید حتماً به متخصص اطفال خود هشدار بدهید.

دکتر شما با انجام یک معاینه جسمانی و آزمایش های تشخیصی خاصی بیماری جریان برگشتی را تشخیص می دهد. این آزمایش ها ممکن هست شامل مجموعه روده – معده ای فوقانی، آندوسکوپی (قرار دادن یک لوله ی قابل انعطاف به همراه یک دلیلغ و لنز دوربین داخل اندام های فوقانی دستگاه گوارشی)، آزمایش pH و بررسی های تخلیه معده ای شود.
نیاز به درمان رفلاکس (جریان برگشتی) به سن نوزاد شما، وضعیت کلی سلامت و سابقه ی پزشکی، میزان مشکل، تحمل نوزادتان برای داروها، مراحل و درمان های خاص بستگی می یابد. گاهی اوقات رفلاکس را می توان از طریق تغییرات غذایی بهبود بخشید.

این پیشنهادها را امتحان کنید:

 بعد از خوردن شیر، نوزاد خود را طوری روی شکم بخوابانید که بالاتنه ی او حداقل ۳۰ درجه بالا قرار گرفته باانجام گرفت یا به مدت ۳۰ دقیقه او را به حالت نشسته نگه دارید.

 اگر با شیشه شیر می دهید، سر پستانک را پر از شیر نگه دارید تا نوزاد شما زیاد هوا نبلعد.

 برخی از آقام معتقدند که افزودن یک غلظت دهنده ی غذایی، مانند غله ی برنج، برای نوزادان با سن افزایش می تواند مؤثر باانجام گرفت.

 درطول مدت شیر خوردن، تعداد بار نوزاد خود را برای آروغ زدن نگه دارید.

برگرفته از کتاب بارداری به ز بان آدمیزاد . نوشته دکتر جو آن هستون ، دکتر کیت ادلمن . مری دوئن والد .
انتشارات هیرمند

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما