• تاریخ : ۱۳ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : زایمان

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۲ – ۱۶:۲۳

كد :۷۶۰۶۶

کم آبی باعث لخته انجام گرفتن خون بعد از زایمان می شود!


کم آبی ، عامل لخته انجام گرفتن خون بعد از زایمان هست. به علت افزایش وخانوم مادر حرکات بدنی او کندتر انجام گرفته و حجم و فشار رحم باعث میشود حرکت خون در عروق پاها کاهش یابد.


سنجری ، دبیر و نایب مدیر انجمن متخصصان خانومان و مامایی ایران: از طرف دیگر زایمان موجب ایجاد صدمه بافتی میشــود لذا بدیهی هست و در بارداری امکان لخته انجام گرفتن خون در عروق افزایش پیدا میکند.


محل ایجاد خون لخته انجام گرفته یا ً سیاهرگ های عمقی پشت پا هست که به آن ً در سیاهرگهای عمقی مخصوصا ترومبوز غالبا ترومبوز وریدی عمقی نقل کرد میشــود.


وی تصریح کـــرد: گاهی لخته‌ها از سیاهرگ‌های عمقی کنده انجام گرفته و با جریان خون به ریه‌ها میرسد و منجر به انســداد جریان خون ریه‌ها انجام گرفته که نتیجه آن ایجاد تنگی نفس انجام گرفتید و حتی مرگ هست به این پدیده آمبولی ریه نقل کرد میشود که آمبولی چهارمین عامل مرگ و میر مادران در ایران هست.سنجری گفت: خانومانی که سابقه فردی یا خانوادگی لخته انجام گرفتن خون در عروق را دارند، سیگار میکشند، در سنین بالای ۳۵ سالگی باردار میشوند، چاق هستند، یا سیاهرگ‌های واریسی واضح دارند یا مشکلات حرکتی یا بیماریهای طبی مانند قلبی – عروقی، کلیوی و مشــابه دارند. زیادــتر در معرض ابتلا به آمبولی هستند. وی افزود: همچنین در بارداریهای ســوم و افزایش، حاملگی‌های تعدادقلو، هستفراغ‌های انجام گرفتید بارداری که به بی‌آبی انجام گرفتید منجر میشود، فشار خون بارداری، زایمانهای طول کشیده، زایمان با دستگاه (فورسپس)، سزارین و عفونت پس از زایمان، شرایط افزایش احتمال ترومبوز و در نتیجه آمبولی افزایش میشود.

سنجری می افزاید: برای پیشگیری از آمبولی وخانوم مناســب داشته باشید و به فعالیت بدنی پرداخته، مایعات فراوان نوشیده و در صورت نیاز از داروهای ضد انعقاد زیر نظر پزشک هستفاده کـــرد. نیز می باید به جهت جلوگیری از بی‌تحرک شــدن خون در پاها حین جراحی وسایلی دور پاها قرار میگیرد که خون را در داخل آنها به جریان میاندازد و بعد از عمل نیز هستفاده از جوراب‌های واریس و ورزش‌های مخصوص برای جلوگیری از لخته انجام گرفتن خون و احتمال ایجاد ترومبوز باید هستفاده شود. وی خاطرنشان کـــرد: نکته حیاتی این هست که بعد از زایمان یا سزارین هر زمان که فرد اجازه خوردن پیدا کـــرد از مایعات کافی اســتفاده کـــرده دلیل که کم آبی فاکتور مستعد کننده برای ایجاد لخته خون و عوارض بعدی آن هست. 

منبع رویداد : ماهنامه کودک

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما