• تاریخ : ۳۰ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

چگونه پریود را عقب بیندازیم؟/ پیشگیری از قاعدگی به دلیل سفر زیارتی


بهترين دارو براي به تعويق انداختن زمان عادت ماهيانه در گروه سني ۱۵ تا ۴۸ سال قرص‌هاي جلوگيري از بارداري هست، به شرط اينكه منع خاصي براي مصرف اين قرص‌ها وجود نداشته باانجام گرفت. صد به صورت حتم اين امر هم بايد با نظر پزشك باانجام گرفت.موارد منع مصرف قرص‌هاي ضدبارداري عبارت‌اند از:


• شك به بارداري


• سابقه ضايعات مشكوك و يا شناخته انجام گرفته سرطان پستان


• سابقه بيماري خاصي كه به تشكيل لخته خون در پا و يا ساير اعضاي بدن منجر شود.


• سابقه بيماري كبدي كه به كاركرد نامعقول كبد منجر شود.


• سابقه خون‌ريزي نامرتب رحمي كه در اين مورد بايد حتما با متخصص خانومان مشاوره به عمل آيد.

• فشارخون كنترل نانجام گرفته


• خانم‌هاي بالاي ۳۵ سال سيگاري


• سابقه چربي خون بالا كه در اين مورد نيز مشاوره با پزشك توصيه مي‌شود.


• سابقه سردردهاي ميگرني با علايم عصبي خاص


بهترين قرص جهت مصرف، قرص خوراكي ضدبارداري از نوع كرم رنگ يا LD مي‌باانجام گرفت ولي در موارد خاصي به توصيه پزشك معالج مي‌توان قرص سفيد رنگ يا HD هستفاده نمود ولي به هيچ وجه توصيه به مصرف قرصهاي سه رنگ و قرص شيردهي جهت جلوگيري از پريود نمي‌شود. در اين مورد، در هر صورت تصميم با پزشك شما هست.


زمان صحيح شروع مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري خوراكي از روز پنجم بعد از شروع خونريزي مي‌باانجام گرفت كه بصورت روزانه يك عدد مصرف مي‌گردد.


اگر زائران محترم فرصت كافي در اختيار دارند مي‌توانند شروع دارو را يك يا دو ماه قبل از عزيمت داشته باشند و در ماه نخست يا دوم دارو و بصورت دوره‌اي مصرف گردد و بدين ترتيب بعد از اپایان يك بسته، دارو قطع گردد و سپس روز نخست خونريزي را در نظر گرفته و از روز پنجم بعد از شروع قاعدگي مجدداً مصرف روزانه يك قرص را ادامه دهند و زماني كه عازم سفر مي‌باشند دارو حتي بعد از اپایان يك بسته قطع نمي‌گردد و بدون وقفه ادامه مي‌يابد.


در طي مصرف مستمر قرص گهگاه لكه‌بيني ايجاد مي‌شود كه غيرطبيعي نبوده و نبايستي باعث اضطراب و ترس گردد و با مراجعه سريع و به موقع به پزشكان در برطرف كردن آنها اقدام نمايند.


مصرف قرص‌ها بايد هر شب و بدون وقفه تا آخر سفر ادامه داشته باانجام گرفت. اگر به طور اتفاقي مصرف قرص يك شب فراموش شود به محض به ياد آمدن، قرص فراموش انجام گرفته را ميل نموده و قرص بعدي سر زمان قبلي خود مصرف گردد.


اگر دو شب پشت سر هم مصرف قرص فراموش شود، بايد دو روز متوالي روزي ۲ عدد قرص ميل شود و از آن به بعد شبي يك عدد قرص تا انتهاي سفر ادامه يابد.


يكي از عوارض جانبي قرص‌هاي ضدبارداري، تهوع و هستفراغ هست كه اين عارضه متایمي بوده و با گذشت زمان از انجام گرفتت آن كهسته مي‌شود. به منظور كاهش اين عارضه توصيه مي‌شود كه:


• قرص‌ها شب هنگام ميل شود.


• نيم ساعت قبل از مصرف قرص جلوگيري از بارداري از يك قرص ضدتهوع هستفاده كنيد.


• مصرف مايعات را محدود نكنيد و از مصرف بيش از حد موادغذايي همچون چاي، قهوه، نوشابه، هندوانه و… كه سبب افزايش برگشت اسيد معده به مري مي‌شود، خودداري كنيد.


• در مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري، احتمال ايجاد سرگيجه و تانجام گرفتيد سردرد به‌خصوص در افرادي كه سابقه سردردهاي ميگرني دارند وجود دارد پس اگر دچار اين عارضه انجام گرفتيد با پزشك مشاوره كنيد.


عارضه حیاتی ديگر كه براي زاير خطرآفرين هست، احتمال ايجاد لخته خون در پا هست كه تحت عنوان ترومبوفلبيت از آن ياد مي‌شود كه علامت شايع آن درد ساق پا و ورم يك طرفه اندام‌ها هست. بنابراين در مواردي كه به اين عارضه شك كرديد، به سرعت به پزشك مراجعه كنيد زيرا در صورت تاييد بيماري مصرف قرص بايد قطع گردد.


به زايران خانم توصيه مي‌شود كه حتما قبل از سفر يك مشاوره پزشكي جهت مصرف قرص‌هاي ضد بارداري داشته باشند. اگر خانمي به عنوان روش جلوگيري از بارداري از آي‌يو‌دي هستفاده مي‌كند و تمايل به هستفاده از قرص‌هاي جلوگيري از بارداري براي به تعويق انداختن زمان قاعدگي دارد، توصيه مي‌كنيم قبل از هستفاده از قرص اقدام به خروج آي‌يو‌دي كند.


نكته ديگري كه بايد به آن توجه شود احتمال تداخلات دارويي در اثر مصرف هم‌زمان قرص‌هاي جلوگيري از بارداري با ساير داروها هست كه مي‌توانند روي آثار يكديگر تاثير بگذارند لذا اگر دارو مصرف مي‌كنيد و يا طي سفر مجبور به هستفاده از دارو مي‌شويد، در زمينه تداخلات دارويي، مشاوره پزشكي به عمل آوريد.


باز هم توصيه مي‌كنيم از اقدامات خودسرانه در جهت تغيير زمان خون‌ريزي‌هاي ماهانه خودداري كنيد تا بتوانيد طي اين سفر، درگير مشكلات و عوارض ناشي از مصرف نا به جاي داروها نانجام گرفته و بيشتر به اعمال و مناسك بپردازيد.


عوارض به تعویق انداختن عادت ماهیانه


قرص‌های ضدبارداری با کاهش‌دادن ضخامت جدار رحم، مانع خونریزی می‌شوند و تا زمانی که فرد به مصرف قرص ادامه دهد، دچار لکه‌بینی و عادت ماهیانه نخواهد انجام گرفت. از سوی دیگر مصرف مداوم این قرص‌ها باعث ناباروری می‌شود. هستفاده از قرص‌ ضدبارداری قبل از بارداری نخست زیاد خطرناک هست و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. درواقع با مصرف‌طولانی مدت، هورمون‌های موجود در قرص‌ها باعث اختلال در کارکـــرد هیپوفیز می‌شود و این اختلال مانع مصرف تخمک‌گذاری و بارداری خواهد انجام گرفت.


– برخی افراد غافل از عوارض این داروها، برای به تعویق انداختن زمان دوره عادت ماهیانه خود از آنها هستفاده می‌کنند ولی این کار اگر به مدت طولانی انجام شود، باعث نازک‌ترانجام گرفتن قطر لایه داخلی رحم (یعنی آندومتر) خواهد انجام گرفت و به مرور زمان لکه‌بینی را در پی خواهد داشت. در ضمن مصرف قرص‌های قدیمی ضدبارداری که دوز بالایی از اتینیل هسترادیول (نوعی هستروژن) دارند، در افراد بالای ۴۰ سال باعث لخته‌انجام گرفتن عروق پا و عروق مغزی می‌شود.


– مصرف قرص‌ها در افراد مبتلا به مشکلات قلبی‌-عروقی باعث تصلب شرایین و افزایش فشارخون می‌شود. به علاوه برای خانومان بالای ۳۵ سال، خانومان سیگاری یا خانم‌هایی که برای مسافرت یا رفتن به مکان‌های زیارتی مثل سوریه، مکه، کربلا و…. برای به‌تعویق انداختن قاعدگی به دفعات قرص می‌خورند، افرادی که سابقه سرطان پستان دارند (مصرف این قرص‌ها در سنین بالا احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد) و خانم‌هایی که سابقه ابتلا به فشارخون در یکی از افراد درجه یک خانواده آنها وجود دارد به انجام گرفتت مضر هست.


مصرف قرص ضدبارداری اندازه فیبروم افراد مبتلا به فیبروم رحمی را افزایش می‌دهد. هستفاده از این قرص‌ها برای خانومانی هم که مستعد ابتلا به بیماری‌های سرطان دهانه رحم و سرطان روده و… هستند، ممنوع هست دلیل که آثار ناشی از مصرف آنها باعث تاخیر در شناسایی و درمان بیماری می‌شود. این قرص‌‌ها گاهی خطر لخته‌انجام گرفتن خون در وریدها و آمبولی لخته‌ها را بالا می‌برند، عارضه‌ای که در برخی موارد مرگبار هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما