• تاریخ : ۲۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

چگونه در سن بالا باردار شویم؟/ احتمال باردار انجام گرفتن در ۵۰ سالگی!!!


آیا احتمال باردار انجام گرفتن در ۵۰ سالگی وجود دارد؟!


پاسخ مشاور:


احتمال طبیعی باردار انجام گرفتن خانومان در سنین بالا و بعد از ۴۵ سالگی کم بوده و معمولاً امکان بارداری از طریق تخمک اهدایی وجود دارد.


به دلیل مشکلات جسمیِ احتمالی مادر در این سن ممکن هست بارداری با خطراتی همراه باانجام گرفت. علاوه بر خطراتی که مادر را تهدید می‌‌کند، احتمال بروز مشکلاتی در سلامت جنین، فشارخون و دیابت بارداری، سقط و آقاه‌زایی نیز افزایش خواهد یافت.


با وجود پایان این تفاسیر در صورت انجام به موقع و دقیق آزمایش‌های رایج دوران بارداری می‌توان فرخانومدان سالمی به دنیا آورد.


***


در بعضي خانومان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمك از امكان باروري محروم اند.

در اين افراد تنها راه باروري دريافت تخمك اهدايي از يك داوطلب هست. در محيط آزمايشگاه تخمك اهدايي توسط اسپرم هاي آقا كه همسر گيرنده تخمك هست لقاح مي يابد و جنين حاصله از اين لقاح در رحم خانوم نابارور منتقل مي شود.نكات حیاتی در اهداي تخمک


– حداكثر سني فرد گيرنده تخمك ۴۵ سال هست. به صورت حتم فرد بايد كاملا از خطرات باروري در سنين بالا مطلع باانجام گرفت و پس از

مشاوره هاي لازم با متخصص و روان پزشك براي اين كار اقدام كند.

– لازم هست زوجي كه مي خواهند با روش اهدای تخمك تحت درمان قرار گيرند تحت مشاوره باشند و پایان جوانب اين كار اعم از مسائل روحي، رواني، ارث و قانون و ساير مسائل را درنظر بگيرند و با آگاهي كامل درمان را آغاز كنند.

– آزمايش هاي نخستيه پيش از درمان بايد به طور كامل انجام شود. آزمايش اسپرموگرام آقا، معاينات عمومي فيزيكي، آزمايش هاي روتين قبل از بارداري نظير سرخجه، آزمايش هاي ايمني، تعيين گروه خون و RH، ايدز، هپاتيت، معاينات لگني، بررسي حفره رحم و سونوگرافي براي اندازه گيري حجم رحم و درصورت لزوم هيستروسكوپي و لاپاراسكوپي تعدادي از اين آزمايش ها هست.

ضمنا رحم فرد گيرنده تخمك در زمان عمل بايد آمادگي داشته باانجام گرفت كه لازم هست اقدامات لازم از قبل انجام گيرد.

– سن اهدا ‌كننده تخمك بهتر هست بين ۲۱ تا ۳۴ سال باانجام گرفت و ترجيحا اين فرد قبلا بچه دار انجام گرفته باانجام گرفت دلیلكه شانس حاملگي را در فرد گيرنده تخمك بالا مي برد.

– خصوصيات فيزيكي فرد گيرنده و اهدا كننده تخمك بهتر هست هماهنگ باانجام گرفت. خصوصياتي نظير، رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدني.

– فرد اهدا كننده تخمك (Donor) بايد از نظر ژنتيكي كاملا سالم باانجام گرفت،‌ همين طور از نظر بيماري هايي نظير سيفليس، هپاتيت، ايدز نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد.

– ارزيابي روان شناختي فرد اهدا كننده تخمك توسط يك شخص حرفه اي نيز بسيار توصيه مي شود. اين سابقه شامل بررسي سابقه خانوادگي، تحصيلي، ثبات روحي،‌انگيزه اهداء، سابقه بارداري دشوار، روابط بين فردي، سابقه قضايي و قانوني، سابقه بيماري هاي روان پزشكي و اختلال شخصيتي هست.


مدت زمان انجام کلیه مراحل جهت اهدا تخمک چقدر هست؟


بسته به شرایط خانم مدت زمان آماده سازی متفاوت هست.

کسی که تمایل به همکاری داشته باانجام گرفت ابتدا یک ویزیت نخستیه می شود و آزمایشات لازم جهت سلامت کلی شامل پاپ اسمیر / ایدز / هپاتیت ، هورمونهای خانومانه و … انجام می دهد ( کلیه هزینه ها برعهده فردگیرنده هست )پاسخ آزمایشات که حاضر انجام گرفت اگر مشکل خاصی نداشت با خوردن ال دی از روز سوم پریود وارد سیکل اصلی می شود. و از تعداد روز مانده به پریود بعدی داروها شروع می شوند.


بسته به وضعیت تخمدان و رحم فرد اهدا کننده یک سری آمپول بایستی طی سیکل هستفاده بشود. ممکن هست درروزاحتیاج باانجام گرفت که اهدا کننده ۲ الی ۳ بار تزریق انجام بدهد. آمپولها عضلانی یا زیرجلدی (دورناف یا بازو) هستند. این آمپولها حدود یک هفته تا ده روز (بسته به پاسخدهی بدن اهدا کننده) هستفاده می شوند. و هر سه روز یک بار بایستی سونو واژینال انجام شود.


بعدازآن زمانی که تخمکها بالغ انجام گرفتند پانکچر انجام می شود ( کشیدن تخمکها ) اهدا کننده تحت یک بیهوشی سبک ۱۵ دقیقه داخل اتاق عمل قرار می گیرد و تخمکهارا از طریق واژن بدون نیاز به بریدگی یا جراحی خاصی شبیه سونوی واژینال از او برداشت می شود. کل این پروسه ازروزی که شروع به خودرن ال دی میکنند تاروز پانکچرحدود ۴۵ روزطول میکانجام گرفت.


آیا اهدای تخمک از نظر شرعی منعی ندارد؟


اهدا و گرفتن تخمک به لحاظ شرعی و قانونی هیچ مشکلی ندارد. بعضی مراکز هستناد به نظر مراجع تقلید مختلف روشهای مختلفی را برای محرم بودن تخمک و اسپرم و لقاح آنهادر نظر می گیرند.


ژن فرخانومد حاصله از اهدای تخمک تعداد در صد متعلق به اهدا کننده می باانجام گرفت؟


به لحاظ بیولوژیک، ۵۰درصد کروموزوم های جنین متعلق به فرد صاحب تخمک هست، اما تایمی تخمک یک خانوم در رحم خانوم دیگری قرار می گیرد، رفتار ژن در محیط تکمیلاتغییر پیدا می کند.


به عبارتی طی ۹ ماه بارداری که جنین در رحم خانوم قرار می گیرد، ولو آنکه او صاحب تخمک نباانجام گرفت، ژن های جنین تغییر رفتار داده و افزایش به طرف مادری که جنین را در رحم دارد و خصوصیات او، گرایش پیدا می کند.


این مطلب از نظر علمی به اثبات رسیده و مقالات زیادی با مستندات به دست آمده در مجلات معتبر علمی چاپ انجام گرفته هست. این مساله در حوزه «اپی ژنتیک» مطرح هست که به صرف وجود کروموزوم نمی توان گفت، پایان ویژگی های فرد صاحب کروموزوم از طریق تخمک هایش منتقل می شود بلکه باید شرایط محیطی رانجام گرفت جنین را نیز مدنظر قرار داد.


این مساله در مورد شبیه سازی هم صادق هست. نمی توان گفت به صرف گرفتن DNA از فردی و قراردادن آن در محیط رحم می توان همان فرد را با همان ویژگی های مجدد متولد کـــرد چون محیط رانجام گرفت جنین به تغییر بیان ژن ها کمک می کند. برخلاف باورهای عمومی، امروزه دانشمندان عقیده دارند تربیت کودک نه از زمان تولد که از موقع لقاح آغاز می شود. براساس تحقیقات مبتنی بر شواهد، هستخوان بندی شخصیت کودک از زمان جنینی و در رحم مادر آغاز می شود. نوع تغذیه، هسترس یا آرامش روانی، نوع تفکر مثبت یا منفی مادر باردار، همه و همه بر شخصیت کودک تاثیرگذار هست. به همین دلیل علم «اپی ژنتیک» اعتقاد دارد، ژن ها تنها ۱۰درصد از خصوصیات فرد صاحب کروموزوم را منتقل می کنند. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما