• تاریخ : ۱۹ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

یکی از مواردی که خانوم و شوهرها را پس از جدایی و طلاق آزار می‌دهد وجود نام یکدیگر در شناسنامه‌ههست از این رو نیکو هست بدانید چگونه می‌توانید این نامی که روزی برای‌تان شیرین بوده را پاک کنید.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
فارس، همانقدر که گنجاندن نام همسر در شناسنامه در هنگام عقد شیرین و دلچسب هست و چه بسا برای درج آن در شناسنامه عجله هم داریم، پس از طلاق نه خودمان چشم دیدن این نام را در شناسنامه داریم و نه می خواهیم دیگران از این واقعه مطلع شوند و هر روز سین جین مان کنند و خانومدگی اجتماعی مان را ملال آور نمایند.
از این رو  پاک کـــردن و حذف نام همسر بعد از طلاق نه به عنوان یک ضرورت قانونی که به عنوان یک ضرورت عاطفی و اجتماعی  حیاتی مطرح می شود که در خانومدگی آتی فرد از زیادی از جهات تاثیرگذار هست.

اما آیا این امر از لحاظ قانونی امکان پذیر هست؟
حمیدرضا محمدی، وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه می گوید اگر اسم طرفین در دوران عقد وارد شناسنامه ها شود و زوجه در هنگام طلاق همچنان دوشیزه باانجام گرفت، بلافاصله بعد از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را اثبات کند از جمله گواهی پزشکی قانونی، نام طرفین را از شناسنامه حذف می کند.

مدیرعامل موسسه دادگر نیک فرجام هم چنین به این نکته اشاره می‌کند که عدم درج وقایع ازدواج و طلاق دوشیزه در شناسنامه زوج با ارائه مدارک لازم صرفا برای بار نخست امکان‌پذیر هست.

چنانچه فرد برای بار دوم دوشیزه ای را عقد نماید و در همان حال طلاق دهد، حذف واقعه از شناسنامه ممکن نخواهد بود. در این گونه موارد پس از ازدواج مجدد زوج، در صورت تعویض شناسنامه نسبت به حذف واقعه ازدواج و طلاق قبلی، اقدام خواهد انجام گرفت.

حمیدرضا محمدی در پاسخ به پرسش رویدادنگار قضایی فارس در مورد ثبت تاریخچه ازدواج ها و طلاق ها می گوید کل وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت می شود.

ولی در المثنی شناسنامه خانوم یا آقا، آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی هست منتصویر خواهد انجام گرفت.

این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه خاطر  نشان می سازد علیرغم مراجعات مکرر زوجین برای حذف واقعه طلاق، حذف نام پس از طلاق فقط با ارائه گواهی پزشکی قانونی میسر هست و در دیگر موارد یعنی در صورتی که خانوم هنگام جدایی باکره نباانجام گرفت نام زوجین از شناسنامه ها حذف نمی شود.

وی می‌گوید به صورت حتم اگر خانوم و آقا برای ازدواج مجدد اقدام نموده و ازدواج دوم آنها ثبت شود. پس از ثبت ازدواج جدید خانوم و آقا می توانند برای دریافت شناسنامه المثنی با حذف نام همسر سابق اقدام کنند.

به عبارت دیگر این گروه باید پس از ازدواج بعدی، نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کنند.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما