• تاریخ : ۲۶ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله

پرپشت انجام گرفتن مو در بارداری/ آیا بعد از زایمان مجدد می ریزد؟!تایمی متوجه انجام گرفتید که باردارید، باید مراقب چیزهای زیادی باشید و خودتان را برای ۹ ماه ویژه آماده کنید. از جمله ویژگی‌های جالب این ۹ ماه این هست که موهایتان روزهایی زیاد نیکو در پیش خواهند داشت!


تغییرات مو در دوران بارداری:


مو معمولاً در سه مرحله رانجام گرفت می‌کند: رانجام گرفت فعال، هستآسوده و ریزش. طی این مراحل، معمولاً روزی ۱۰۰ تار مو می‌ریزد. در دوران بارداری، به دلیل افزایش جریان هورمون‌ها در بدن، چرخۀ رانجام گرفت موهایتان تغییر می‌کند. موها روی سرتان در می‌آیند و رانجام گرفت می‌کنند، اما نمی‌ریخانومد. به این دلیل هست که در این دوران، موهایتان بلندتر و ضخیم ‌تر از معمول به نظر می‌آید.


همچنین، برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که تارهای مو در واقع در دورۀ بارداری ضخیم‌ تر هم می‌شوند.

گاهی موهای خانم‌ها در دوران بارداری کم و زیاد مجعد نیز می‌شود. سازوکار دقیق این تغییرات روشن نیست. یکی از نظریه‌ها این هست که هورمون‌های دورۀ بارداری موجب تغییر شکل فولیکول مو می‌شود و شکل فولیکول، فرم موها را مشخص می‌کند.


پرهیز از مواد شیمیایی:


اگر معمولاً موهایتان را دکلره، رنگ یا هایلایت می‌کنید، دوران بارداری خانومگ تفریحی برای شمهست. برخی پزشکان توقف تکمیل این قبیل کارها را توصیه می‌کنند و برخی مشکلی در ادامه‌ دادن همان روند نمی‌بینند. برخی هم می ‌گویند در سه ماهۀ نخست نباید موها را رنگ و هایلایت و … کـــرد، اما از آن به بعد اشکالی ندارد.


شاید بپرسید دلیل این اختلاف نظرها چیست؟ دلیلش این هست که مطالعات اندکی آثار رنگ مو و دیگر مواد شیمیایی مربوط به مو را بر بارداری خانومان بررسی کـــرده‌اند.


اما به هر حال، این امکان وجود دارد که مواد شیمایی از طریق پوست سر جذب شوند و به جنین در حال رانجام گرفت برسند که این وضعیت برای جنین، مضر هست.


اگرچه مشخص نیست که آیا مواد شیمایی به داخل بدن جذب می‌شوند یا خیر، اما روشن هست که منافذ عمیقی بر پوست سر وجود دارند و متداوم احتمال جذب مواد شیمایی وجود دارد، به ‌ویژه اگر پوست سر زخم شود.


با توجه به این نکات، اگر لازم هست که به دلایل شغلی یا حرفه ‌ای، ظاهرتان را به شکلی خاص حفظ کنید، می‌توانید از رنگ موهای طبیعی، یا حداکثر، های لایت هستفاده کنید. اگر هم فقط می‌خواهید موهای سفید را بپوشانید، رنگ‌هایی طبیعی مانند حنا، گزینه‌ای زیاد معقول و ایمن‌اند.


همچنین، فراموش نکنید که در دوران بارداری هرگز موهای خود را با کراتینه‌ صاف نکنید. کراتینه حاوی مواد مضر هست.


نگهداری مو در دوران بارداری:


لازم نیست در دورۀ بارداری، شامپو، نرم ‌کننده، ژل مو، موس یا روغن مویتان را عوض کنید، مگر در صورتی که از شامپوی خاصی که پزشک تجویز کـــرده هست، هستفاده می‌کنید. در این صورت با پزشکتان مشورت کنید، زیرا برخی شامپوهای درمانی را نمی‌توان در دوران بارداری مصرف کـــرد. شامپوهای درمانی ضد قارچ معمولاً بی ضررند، اما مصرف شامپوهای کورتیزون باید با تأیید پزشک خانومانتان باانجام گرفت.

همچنین، برخی خانومان باردار به عطر و مواد عطری حساسیت دارند و زیادی از شامپوها و مواد مراقبت از مو نیز عطری‌اند. اگر رایحۀ شامپو، ژل و یا دیگر مواد بهداشتی آرایشی ‌ای که برای موهایتان هستفاده می‌کنید، قوی هست، از مدل‌های غیر عطری هستفاده کنید.


وضعیت موها، پس از زایمان:


تعداد ماه پس از زایمان، منتظر پایان یافتن روزهای خوش موهایتان باشید: همۀ موهایی که طولانی ‌تر از زمان معمول روی سرتان مانده‌ بودند، شروع به ریزش می‌کنند.


سه تا شش ماه پس از زایمان، خانم‌ها ریزش موی انجام گرفتیدی خواهند داشت که می‌تواند زیاد انجام گرفتید و ناآسوده ‌کننده یا ملایم و خفیف باانجام گرفت.


پس از آن موها به روال معمول رانجام گرفت خواهند کند. فراموش نکنید که ریزش مو در ماه‌های پس از زایمان طبیعی هست و فکر نکنید که دارید کچل می‌شوید!

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما