• تاریخ : ۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

323842 803 وقتی ازسلامتی اعضا کادر درمانیمی گوییم، از چه حرف می‌زنیم؟!

دکتر بابک خطی*؛ برنامه “ارائه خدمات پزشکی-بهداشتی به کادر درمان “علیرغم اجرا و تجربه‌های جهانی برای کادر درمان در ایـــران احتمالا واژه‌ای غریبه اســت.

صیانت از سلامت جامعه حقی اولیه و پایه‌ای ست که حکومت‌ها به انجام آن متعهدند این حیاتی توسط کادر بهداشتی-درمانی انجام می‌شود، این حق بشری اولیه طبعاً با ساختاری توانمند و کارگزارانی که از نظر روحی و جسمی در شرایط مناسبی باشند حداکثر بازدهی را خواهد داشت و همین مورد مسولیت متولیان سلامت، درمان و بهداشت جامعه را در این خصوص، به شفافترین شکل نشان می‌دهد.

برنامه”ارائه خدمات پزشکی-بهداشتی به کادر درمان” تمام توما، دانشجویان پزشکی، رزیدنت ها، پرستاران و همه افراد درگیر در سیستم بهداشتی درمانی را در بر می‌گیرد و مبارزه با همه دردسرات جسمی، رفـــــتاری، روانی و… جزیی از آن اســت.

به طور مجمل این برنامه موارد زیر را شامل می‌شود:
الف: بیماری‌های جسمی

ب:تعادل بین کار پزشکی و ساماندهی امور خانواده

ج:اضطراب مربوط مسائل و دردسرات مالی، مدیریتی و گاه رقابتی

د:برنامه ریزی بازنشستگی یا تغییر شغل

ه:اضطراب عمومی و افسردگی، اختلال اســترس پس از اتفاقات ناخوشایند وسایر اختلالات خلقی، روان تنی وشخصیت

و:اســترس ناشی از خطاهای پزشکی که گاهی با صرف نهایت دقت و اجرای همه اصول علمی محتمل و غیرقابل پیشگیری اســت و اتفاق می‌افتد

ز:مسایل اخلاق پزشکی و تصمیم گیری در موارد خاص بر بالین بیمار ح:چالش‌های مربوط به سن

ط:نگرانی و اختلالات یادگیری و حافظه

ک:…

در چنین برنامه جامعی اصل بر تشویق افراد به مراجعات خود آیند و شخصی اســت. اما با توجه به مکانیسم دفاعی قوی انکار در این قشر، معرفی توسط خانواده، دوستان، همکاران، مسوولان بیمارستان، هیات‌های ویژه در دانشگاه‌های علوم پزشکی هم در آن لحاظ شده اســت.

این سیستم مسوول خدمت رسانی با حفظ شرایط حریم خصوصی اســت و می بایست امکان درمان یا مشاوره‌های لازم را در عین آسودگی خیال فراهم آورده، روند آن را به طور دقیق پایش نماید و امکان ایجاد گروه‌های پشتیبانی را فراهم کند. در عین حال فرصت قرار گرفـــــتن فرد آسیب دیده در گروه همکاران با دردسرات و تجربه‌های مشابه کارگشا خواهد بود.

تهیه گایدلاین‌های آموزشی هم از قسمت‌های دیگر این فرآیند اســت.

این برنامه به صورت کاملا ساختارمند در بسیاری از مناطق دنیا اجرا می‌گردد.

سوال حیاتی؛ ما در کجا قرار داریم؟


دوره‌های آموزشی:

تقریبا هیچ بیمه درمانی حمایتگری در مدت تحصیل دانشجویان پزشکی، رزیدنت‌ها و سایر تحصیل کنندگان رشته‌های علوم پزشکی وجود ندارد. ویژگی دوره‌های تحصیلی دانشجویان پزشکی (توما عمومی آینده) و دستیاران تخصصی (متخصصین آینده) این اســت که در تمام روزهای کاری و شیفت‌های پرتعداد شبانه باید به رتق و فتق تمام وقت امور مراکز درمانی طی تحصیل بپردازند و عجیب اینکه این ساعات کار و فعالیت آن‌ها در دوره‌های کارورزی و دستیاری در سازمان تامین اجتماعی به عنوان سابقه کار و پوشش بیمه به حساب نمی‌آید.

 

کارورزان و خصوصا دستیاران در موقع ورود به دوره تخصص پزشکی در دریایی از اضطراب کار پرفشار با حداقل آموزش و حمایت‌های روانی ر‌ها می‌شوند. سیستم آموزشی ما در این قسمت مبتنی بر حداکثر فشار بدون بازدهی و طبعا بسترانواع دردسرات سلامت جسمی و روحی اســت. یک دستیار تخصصی به درستی و برای تمرکز بر آموزش از انجام هرگونه فعالیت پزشکی دیگر محروم می‌شود اما علیرغم این محرومیت حقوق ماهانه‌ای بسیار ناچیز به او تعلق می‌گیرد. باید توجه داشت که یک دستیار تخصصی معمولا در سنی اســت که همسر و فرزند دارد و اداره زندگی با این مقدار ناچیز حقوق واقعا غیر ممکن اســت و متولیان مسوول ظاهرا چشم برتمام این فاجعه بسته اند.

بعد از تحصیل:
در مورد توما دولتی بیمه‌ی درمانی وجود دارد. اما سازمان نظام پزشکی به عنوان متولی هویت بخش سیستم پزشکی، خود را در قبال بیمه درمانی توما مشغول در بخش غیردولتی مسوول نمی‌داند و و هزینه مالی تنها پیشنهاد بیمه درمانی این سازمان معادل و گاهی بیشتر از بیمه خویش فرماســت.

با این توصیف در مورد شرایط حداقلی در مورد سایر حمایت‌های ذکر شده بالا خصوصا در بعد روانی و حمایتی ناگفته پیداســت که چه شرایط نگران کننده‌ای وجود دارد.

اعضای کادر درمانی هم، چون سایر اقشار بیمار می‌شوند و نیاز به حمایت و تامین در مواقع اضطرار دارند. نباید این قشر را فولادین و آسیب ناپذیر فرض کرد. نیاز به این حمایت در دنیا احساس و برای رفع آن چاره اندیشی و برنامه ریزی شده اســت. برنامه‌های “ارائه خدمات پزشکی-بهداشتی به کادر درمان”حاصل این چاره جویی هاســت و توجه متولیان سلامت و بهداشت کشور به این مســاله و بسترسازی و برنامه ریزی برای آن وظیفه‌ای ابتدایی و در عین حال بسیار حیاتی اســت.


*طبیب کودکان

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته وقتی از”سلامتی اعضا کادر درمانی”می گوییم، از چه حرف می‌زنیم؟! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما