• تاریخ : ۱۴ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجلهانتشار تصویر دختری ۱۹ ساله که نقل کرد می‌شود از علاقمندان آنجلینا جولی، گیمگر معروف هالیوود بوده هست و ماهها رژیم گرفته تا به وخانوم ۴۰ کیلوگرم برسد و اکنون پس از انجام ۵۰ جراحی پلهستیک درنهایت شبیه شخصیت کارتون عروس آقاه انجام گرفته هست، بار دیگر موضوع گسترش تب لاغر انجام گرفتن و زیبا انجام گرفتن در ایران را بر سر زبانها انداخته هست.


  


اگرچه هیچ مدرکی دال بر صحت ادعاهای این دختر جوان دیده نانجام گرفته هست و برخی بر این اعتقاد هستند که انتشار تصویر ها عجیبی از او در شبکه اینستاگرام صرفا بهانه‌ای برای جذب فالوور (تاکنون زیاد از ۳۴۲ هزار فالوور) و احتمالا در فردا هستفاده تبلیغاتی از این فرصت هست، اما این موضوع بار دیگر خانومگ خطر «تب زیباانجام گرفتن در ایران» را به صدا در آورده هست.


 


وسواس زیبایی، جراحی‌های زیبایی را در ایران به یک صنعت درآمدزا تبدیل کـــرده هست. امری که باعث انجام گرفته علاوه بر گروه بزرگی از جامعه پزشکان فعال در رشته جراحی گوش و حلق و بینی و جراحان پلهستیک، حتی پزشکان عمومی نیز وارد این حوزه شوند و داعیۀ مهارت در انجام این دست از جراحی‌ها را داشته باشند. بگونه‌ای که به نقل رویدادآنلاین و بنا بر اعلام کمال سید‌فروتن رییس انجمن جراحان پلهستیک ایران، تعداد بالایی از جراحی‌های پلهستیک در ایران، توسط ۷ هزار پزشک بدون مجوز انجام می شود.


 


اکنون در ایران تغییر شکل بینی، پروتز سینه، لیپوساکشن، کشیدن پوست، بزرگ کـــردن لب، گونه سازی و تزریق ژل و چربی برای صاف کـــردن پوست صورت زیاد رایج هست و سن متقاضان عمل‌های جراحی به ۱۴ سال کاهش پیدا کـــرده هست. عمده این متقاضیان امیدوارند با تغییر بینی و گونه و لب و دیگر اعضای بدن و درنهایت دست یافتن به «چهره‌ای عروسکی» خود را به ستارگان هالیوود نزدیکتر کنند.


 


اگرچه آمار حتمی درباره میزان جراحی‌های زیبایی در ایران وجود ندارد اما نگاه به نقل‌های داده انجام گرفته توسط مسئولان بخش‌های مختلف در سالهای مختلف، تا حدودی آنچه را که در این بخش می گذرد، روشن می کند.


 


محسن نراقی، رییس انجمن تحقیقات راینولوژی در سال ۱۳۹۴ از انجام تحقیق مشترکی میان این انجمن و دانشگاه جان‌ هاپکینز آمریکا رویداد داد و بر این اساس اعلام کـــرد که آمار جراحی پلهستیک بینی در ایران هفت‌برابر آمریکا و آمار کاشت مو ۶.۵ برابر آمریکا، میزان جراحی پروتز چانه در ایران ٢.٥ برابر و پروتز گونه دوبرابر آمریکا هست.


 


درکنار اصرار به زیبایی، تب لاغری نیز در ایران فراگیر انجام گرفته و باعث انجام گرفته هست در کنار رژیم‌های دشوار و جراحی‌های حادثه آفرین، هستفاده از انواع داروهای گیاهی و شیمیایی به عنوان «بهترین و آسوده‌ترین روش لاغری» در میان نسل جوان این کشور رایج شود. مشکل تا به آنجا گسترده انجام گرفته که امروزه علاوه بر داروخانه ها، سوپر مارکتها و دست فروشان نیز اقدام به فروش داروهای لاغری می کنند.


 


اما علت این اشتیاق بالا برای سپردن خود به تیغ جراحی برای زیبایی و لاغری چیست؟


برخی، هستقبال از این نوع از جراحی‌ها را، هستفاده از مزایای دنیای مدرنیته می دانند. آنها می گویند که علم پیشرفت کـــرده هست و اکنون آقام می توانند کاری کنند تا زیباتر به نظر برسند.


 


دکتر مجید ابهری هستاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاری در گفتگو با وبسایت سلامت نیوز، با اشاره به اینکه بنا بر تحقیقات۶۵ درصد جراحیهای زیبایی غیرضروری هست، می گوید: «از نگاه رفتاری توهم “خودزشت پنداری” و نقش دوستان در یادآوری نیاز جراحی عوامل اصلی مراجعه برای جراحی زیبایی هست و امروز در کشور ما جراحی بینی یک امتیاز اجتماعی محسوب می شود که در میان خانومان و آقاان تقریبا به اندازه مساوی رسیده بطوریکه حتی کسانی که قادر به انجام اینگونه جراحیها نیستند با چسباندن چسبهای مخصوص تظاهر به آن می کنند.»


 


او نیز با توجه به روند صعودی گسترش فرهنگ جراحی‌های زیبایی، تعداد اینگونه جراحی‌ها را در ایران ۷ برابر اروپا اعلام می کند که ۹۰ درصد این جراحی‌ها نیز مربوط به جراحی بینی هست.


 


تقاضای بالا برای این نوع جراحی ها، بازار تبلیغات مرتبط را نیز زیاد گرم کـــرده هست و بر این اساس، شاهد اگهی‌های متعدد در نشریات ایرانی و رسانه‌های صوتی و تصویری خارج از ایران و افزایش زیاد از پیش بخش‌های جراحی پلهستیک در بیمارستانها و درمانگاههای ایران هستیم.


 


اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما