• تاریخ : ۱۱ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : ناباروری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ – ۰۸:۴۴

كد :۷۵۵۳۶

هیدروسالپنکس لوله رحمی چیست؟/ هیدروسالپنکس و آی وی اف

یکي از روشهاي درماني نازايي با علل لوله اي از جمله هيدروسالپنکس، IVF مي باانجام گرفت. چگونگي محيط داخل رحم از عوامل موثر بر ميزان لانه گزيني پس از انتقال جنين به رحم محسوب مي شود …


هیدروسالپنکس حالتی هست که در اثر عفونت مکرر رحمی لوله ها شکل طبیعی خود را از دست میدهند و دچار التهاب انجام گرفته و درون انها پر از مایع میشود . در این حالت اصطلاحا به انها هیدروسالپنکس نقل کرد میشود .مشکلی که در این حالت وجود دارد اینست که لوله ها فعالیت طبیعی خود را تا حدودی از دست میدهند و ممکنست نتوانند تخمک را بدرون خود کشیده و بداخل رحم منتقل نمایند لذا به این ترتیب میتوانند موجب ناباروری شوند. گاهی نیز تخمک در داخل لوله با اسپرم ترکیب انجام گرفته و جنین حاصله نیز در لوله کاشته میشود و درنتیجه حاملگی حارج از رحمی اتفاق میافتد.

از نظر آماری نقل کرد انجام گرفته گاهی محتویات درون این لوله های متسع برای حاملگی مضر هست و قبل از Ivf بهتر هست لوله ها را بر داشت و سپس اقدام به Ivf نمود.


گاهی لوله های فالوپی در سونوگرافی یا HSG (تصویر رنگی) بزرگ تر به نظر می رسند. اگر آماس و تورم لوله ها زیاد زیاد بود و سیال (ماده رنگی) نتوانست در آن جریان یابد این احتمال وجود دارد که بیمار دچار هیدروسالپنکس انجام گرفته باانجام گرفت، نام علمی عفونت مزمن لوله های رحمی هست. اگر هر دو لوله ورم کـــرده و گشاد انجام گرفته باشند نام بیماری هیدرو سالپنژیت هست. هیدروسالپنکس به دو روش در بارداری اختلال ایجاد می کند:


لوله گشاد انجام گرفته نمی تواند تخمک را بکانجام گرفت، دلیل که بافت های زخمی، رشته های لبه ای آن را بلوکه کـــرده اند.

اگر جنین بتواند با انتقال از راه لوله دیگر خود را به رحم برساند یا از راه IVF در رحم قرار گیرد احتمالا سالم باقی نخواهد ماند دلیل که مواد عفونی به داخل رحم نشت می کند و محیط نامساعدی برای رانجام گرفت جنین فراهم می آورد.


راه درمان هیدروسالپنکس، عمل جراحی هست. در موارد ملایم تر انتهای لوله ها می تواند باز شود و مانند گل روی یکدیگر قرار بگیرند. اما در موارد انجام گرفتیدتر حتی اگر لوله باز شود هم نمی تواند کار خود را انجام دهد. در این موارد لوله یا لوله ها باید برداشته شوند و برای بارداری نیاز به لقاح آزمایشگاهی (IVF) خواهید داشت. چون تخمک ها دیگر نمی توانند به سوی رحم شناور شوند. پذیرش این تشخیص برای زیادی از خانومان دشوار هست زیرا این کار هر گونه شانس بارداری طبیعی را از آن ها می گیرد.


در موارد زیاد نادر، خانومان می توانند بدون لوله های فالوپی بچه دار شوند اغلب لوله ها به عنوان بخشی از سندرم نادیده گرفته می شوند چون در این سندرم اندام های خارجی جنسی به نظر طبیعی می آید اما واژن، رحم و لوله های فالوپی نادیده انگاشته می شوند و مسلما اگر دو بار بارداری خارج از رحم داشته اید پس هر دو لوله در عمل جراحی برداشته انجام گرفته اند.


گاهی لوله های در تصویربرداری با اشعه ایکس سالم به نظر می آیند اما چسبندگی هایی وجود دارند که لوله ها را از عمل به داخل کشیدن تخمک باز می دارند. آندومتریوزها، توده های گوشتی که همه جا در لگن خاصره یافت می شوند می توانند در داخل یا اطراف لوله های رحمی شکل بگیرند و در واقع از عوامل متدنخست چسبندگی در پیرامون لوله ها هستند، لوله های معمولی را نمی توان با سونوگرافی دید.


از آنجایی که لوله های رحمی یا فالوپی نقش حیاتیی در باردار انجام گرفتن ایفا می کنند اگر معلوم شود که مشکل شما در ارتباط با آن ههست، احتمالا برای باردار انجام گرفتن به مداخله پزشکی مانند IVF نیاز پیدا می کنید. عمل برداشتن یا غیبت لوله ها یا مانعی که نتوان آن را از بین برد IVF را برای شما اجتناب ناپذیر می کند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما