• تاریخ : ۱۳ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۱ – ۱۵:۴۷

كد :۷۵۷۵۳

همه چیز درباره هفته ۳۸ بارداری


از هفته ۳۸ بارداری به بعد بدن شما برای زایمان و همچنین سزارین آماده می‌شود، اما باید به خاطر داشته باشید که تاریخ زایمان فقط تخمینی از زمان احتمالی زایمان شمهست و تعداد کمی از نوزادان دقیقاً در تاریخ تعیین‌انجام گرفته متولد می‌شوند. در این مطلب با تغییرات بدن و خانومدگی، عوارض شایع، مراقبت پزشکی، خودمراقبتی‌ها و علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ ۳۸ آشنا خواهید انجام گرفت.تغییرات بدن و خانومدگی شما

درد زایمان شما ممکن هست همین حالا تا هر زمانی از تعداد هفتۀ فردا شروع شود. در این هفته‌های آخر ممکن هست احساس چاقی و ناآسودهی کنید. به خودتان دشوار نگیرید. می‌توانید فیلم تماشا کنید، کتابی بدون ارتباط با بارداری و نوزادان بخوانید و با دوستان خود تایم بگذرانید، زیرا تا مدت‌ها پس از تولد فرخانومدتان، به دشواری می‌توانید برای این قبیل کارها تایم پیدا کنید. با فکر کـــردن به درد زایمان، ممکن هست نشانه‌های ترس و اضطراب در شما پدیدار شود که مسئله‌ای تکمیلاً طبیعی هست. بهتر هست بدانید که بدن خانومان برای تحمل درد زایمان توانایی‌های خاص خود را دارد. هنگام شروع درد زایمان، سطح اِندورفین بدن افزایش می‌یابد تا به مقابله با درد زایمان کمک کند، بنابراین با افزایش انجام گرفتت انقباضات، توانایی شما برای مقابله با آنها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین به جای ترسیدن، فقط منتظر دیدن نوزاد خود باشید و برای مسائلی که احتمال وقوع آنها زیاد کم هست، بیهوده غصه نخورید.


عوارض شایع بارداری در هفتۀ سی و هشتم

با در نظر گرفتن تفاوت عوارض بارداری بین خانومان، عوارض شایع و رایج هفتۀ ۳۸ برای افزایش مادران باردار شامل موارد زیر هست:


کآقارد

نفخ شکم

تکرر ادرار

خستگی

تورم پا

گرفتگی عضلات پا

اختلالات خواب

تغییرات خلق‌وخو

ترشحات پستان

انقباضات رحم


مراقبت پزشکی هفتۀ سی و هشتم

از این هفته تا زمان زایمان لازم هست هر هفته حداقل یک بار تایم ملاقات با پزشک داشته باشید. در این جلسات، پزشک علاوه بر وضعیت سلامت شما، وضعیت جنین را نیز بررسی می‌کند و میزان آمادگی شما برای زایمان می‌سنجد. طی معاینات این هفته موارد زیر بررسی می‌شود:


معاینات پیش از زایمان: در هفتۀ ۳۸ بارداری باید برای اندازه‌گیری رحم و فشار خون به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن هست دربارۀ گزینه‌های پیش رو در صورت زایمان نکـــردن تا هفتۀ ۴۱ با شما صحبت کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد زایمان دارید، حتماً از پزشک خود مشورت بگیرید. اگر پزشک تصور کند که فرخانومد شما در وضعیت بریچ؛ وضعیت سر رو به بالا، قرار دارد برای تأیید آن، درخوهست انجام سونوگرافی خواهد داد. در هفته‌های آخر بارداری، تست بدون هسترس نیز برای برخی خانومان انجام می‌شود که دنبالش بررسی سلامت جنین هست.


خودمراقبتی طی هفتۀ سی و هشتم

در هفتۀ ۳۸ بارداری باید بدانید چگونه توسط نشانه‌ها، کاذب بودن درد زایمان را تشخیص بدهید. انقباضات کاذب الگوی مشخصی ندارد و به مرور زمان، مدت یا انجام گرفتت آنها افزایش نمی‌شود و فاصلۀ بین آنها کاهش نخواهد انجام گرفت. در درد زایمان کاذب، انقباضات را در بخش جلوی بدن حس می‌کنید، درحالی‌که در درد زایمان واقعی، انقباضات در بخش پشتی بدن شروع و با ادامه در جلوی بدن احساس می‌شود. اگر کیف وسایل مورد نیاز بیمارستان را آماده نکـــرده‌اید، بهتر هست این کار را هرچه زودتر انجام دهید، زیرا درد زایمان شما هر لحظه ممکن هست شروع شود. همچنین هفته‌های پیش رو، زمان معقولی برای مطالعه در رابطه با نوزادان هست. پس از تولد کودک، زمان آزاد زیادی نخواهید داشت. پس بهتر هست همین حالا دربارۀ تعداد هفتۀ نخست خانومدگی فرخانومدتان چیزهایی یاد بگیرید.


علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ سی و هشتم

در این مرحله از بارداری، برای اطمینان از سلامت خود و جنین بهتر هست به برخی از علائم هانجام گرفتاردهنده در بدن خود توجه کنید. ترشحات واژینال در این دوره شایع هست و نشانۀ نزدیک انجام گرفتن شما به زمان زایمان هست، اما در صورت مشاهدۀ هر نوع خونریزی واژینال، باید فوراً شما و جنینتان توسط پزشک معاینه شوید. خونریزی مرتبط با جفت می‌تواند برای جنین خطرناک باانجام گرفت. ورم کم در پاها و قوزک پاها طبیعی هست، اما در صورت داشتن رنگ‌پریدگی، ورم یک‌‌طرفه و تنگی نفس ممکن هست به ترومبوآمبولی مبتلا انجام گرفته باشید که نیازمند بررسی افزایش توسط پزشک هست. تورم ناگهانی دست و صورت به همراه سردرد مداوم و حالت تهوع یا تاری دید می‌تواند نشان‌دهندۀ مسمومیت بارداری یا پره‌اکلامپسی باانجام گرفت که عارضه‌ای خطرناک هست و باید فوراً درمان شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما