• تاریخ : ۲۹ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

تعدادی پیش سریالی از شبکه «HBO» آمریکا پخش انجام گرفت که در آن برای تبلیغ همجنس‌گرایی، سراغ برخی معایب و نقاط ضعف روابط خانوماشویی رفت و در شنیع‌ترین حالت ممکن آن‌ها را برای مخاطبان به تصویر کشاند تا پوچ‌بودن چنین روابطی را نتیجه بگیرد و نشان دهد که انسان امروزی برای رسیدن به یک خانومدگی ایده‌آل، نیازمند نوع دیگری از خانومدگی یعنی دگرباشی جنسی یا همان همنجسگرایی هست!

ایده منحط و منحرفی که متأسفانه معدود افرادی را در اقصی‌نقاط جهان با خود همراه کـــرده و با پایان تلاش و امکانات سعی در پیشرفت و همه‌گیر

کـــردن این تفکر و اعتقاد پوچ را دارد.
Image result for ‫همجنس گرایی در خانه هنرمندان+دگرباش ها‬‎

آن مجموعه تلویزیونی اگرچه آن‌ چنان‌که باید و شاید مطرح نانجام گرفت، اما پرده از شیوه جدید تبلیغی و ترویجی دگرباش‌ها کنار زد و هستراتژی جدید و نوین آن‌ها را به دنیا نشان داد.

به‌عنوان نمونه در خصوص آن سریال همین بس که با دنبال مشمئز انجام گرفتن روابط خانوماشویی از شخصیت‌ها و روابطی همچون عشق پیرخانوم ۹۰ ساله به پسر نوجوان که منجر به ازدواج می‌شود گرفته تا سوء هستفاده‌های جنسی پیرجناب آقا از دختر جوان در قالب یک رابطه خانوماشویی و سایر روابطی که یا آقا یا خانوم در آن دچار مشکل هستند، سلسله اتفاقات ناخوشایندی را در سخیف‌ترین حالت ممکن به تصویر کشید تا به مخاطب القا کند ازدواج با جنس مخالف از اساس اشتباه هست و نوع دیگری از خانومدگی را می‌توان تجربه کـــرد که همان دگرباشی جنسی هست.

* تبلیغ همجنسگرایی، از سریال آمریکایی تا نمایش ایرانی

اما تعداد صباحی از این پرده‌برداری نگذشته بود که در کمال تعجب رگه‌هایی از همان شیوه‌های اجرایی در برخی آثار هنری داخل پدیدار انجام گرفت و متأسفانه با وجود تذکرات و هانجام گرفتارهای پی‌درپی، هرگز گوش شنوایی برای پیشگیری و مهار این جریان بیمار وجود نداشت و نتیجه آن‌چنان انجام گرفت که این جریان منحط و منحرف، در سایه سهل انگاری مسئولان خود را آرام و خخانومده از حاشیه به متن رساند و آنچه که نباید می‌انجام گرفت به وقوع پیوست.

به گونه‌‌ای که در اندک زمانی با وقاحت پایان در بطن آثار هنری رخنه کـــرده و به‌صآسوده در حال ارائه و ترویج در قالب‌های گوناگون فرهنگی و هنری آن‌هم با مجوزهای قانونی در سطح جامعه هست!

ازجمله این قالب‌های هنری، ‌نمایشی هست که حتی نامش هم برگرفته از عنوان «دگرباش‌ها» هست، به کارگردانی و گیم یکی از هنرمندان که آثارش این روزها به شکل عجیبی در کانون توجه این جریان قرار دارد و در یکی از سالن‌های زیرمجموعه خانه هنرمندان ایران روی صحنه رفته هست. نمایشی که حتی خود نویسنده در گفتگویی اعلام کـــرد از اجرای آن در ایران زیاد متعجب انجام گرفته و به صورت حتم برایش هم خوشحال‌کننده و هم غیرمنتظره هست.

تئاتری که شاید در نگاه نخست تنها به گفتگوی ساده بین دو خانوم که هر دو همسر یک آقا هستند مربوط می‌شود و یا به‌اصطلاحِ نمایش، دهستان «آقا دو آدرسه» هست که در حق همسرانش ظلم‌ها کـــرده اما فارغ از ارزش‌گذاری فنی اثر که زیاد ضعیف ساخته و پرداخته انجام گرفته، اصل قصه و دهستان، نه آن آقا دو آدرسه دنبال هست و نه مصائب آن دو خانوم بلکه آنچه غایت و فرایند دراماتیک اثر بیان می‌کند تهی و پوچ بودن روابط خانوماشویی هست که می‌تواند نه در روابط اشخاص نمایش بلکه در پایانی زوج‌ها و روابط خانوماشویی سیطره پیدا کند.

* تأکید نمایش بر نکبت بودن روابط خانوماشویی!

این نمایش در طول اجرا بر نکبت بودن روابط خانوماشویی اشاره مستقیم دارد و حتی در وقیح‌ترین حالت ممکن جزئیات هم‌بستری با شوهر و تمایلات جنسی را (که تنها خهستگاه بودن کنار آقا دهستان هست) نیز غیر مستقیم و فرمی روایت می‌کند. و درنهایت، با اِلمان‌های مشخص و محرز به مخاطب نشان می‌دهد که این مدل خانومدگی نتیجه جز نکبت و بیچارگی نخواهد داشت اما در ازای آن هر دو خانوم می‌توانند نوع دیگری از خانومدگی را که همان در کنار هم و باهم بودن هست، تجربه کنند و به ایده آل‌هایشان دست پیداکـــرده و فرصت‌های ازدست‌رفته خانومدگی‌ را مجدد احیا کنند و حتی احتیاجات غریزی خود را نیز در کنار هم برآورده ساخانومد!

به گونه‌‌ای که در اواخر نمایش کارگردان با وقاحت مثال‌زدنی سعی در نشان دادن آن می‌کند؛ و به صورت حتم برای صریح و شفاف نشان دادن پیغام نمایش، از نماد معروف همنجسگرایان در طول مدت اجرا در طراحی لباس گیمگر بهره می‌برد.

* آیا صلح نماد غیر شبهه‌برانگیز ندارد؟

به صورت حتم فراموش نشود که در خصوص پیکسل نصب‌انجام گرفته می‌توان صدها توجیه و تفسیر ارائه کـــرد اما اکثراً حکایت آن خانم را شنیده‌اند که در مقابل یک ریش‌سفید ایستاد و سؤال کـــرد «دلیل تایمی دست‌وپا و کمر را جداگانه به حرکت درمی‌آوریم ایرادی ندارد اما زمانی که همه را با هم و یکجا و ریتمیک به حرکت درمی‌آوریم سرشار از ایراد می‌شود» و این  دقیقاً می‌شود حکایت همین خانم گیمگر و توجیهاتشان؛ اما جالب‌تر آنجهست که کارگردان اثر متوسل به عذری بدتر از گناه انجام گرفته و این پیکسل را از بُعد دیگر تفسیر و توجیه کـــرده و آن را نماد صلح یا فلان ماه برشآقاه و عجب صلحی هست که نمادش رنگ‌به‌رنگ و خط به خط نمود دگرباش‌ها و همنجسنگرایان انجام گرفته هست؟! و اصولاً با علم به قبول چنین توجیهی آیا صلح هیچ نماد دیگری (کبوتر صلح، شاخه زیتون، و …) جز این نماد شبهه‌برانگیز نداشته و ندارد؟!

و صدبه صورت حتم فراموش نکنیم که این صلح نه معنای صلح حقیقی و واقعی بلکه صلحی بین همه اقشار جهانیان چه همنجسبازها و چه سایرین هست و ای‌کاش گیمگر نمایش هرگز چنین توجیهی را عنوان نمی‌کـــرد تا حداقل بگوییم از جهلشان بوده هست اما با این تفسیر کار از جهل گذشته، دقیقاً همان شیوه و دورنمایی هست که در ابتدای یادداشت در قالب یک نمونه تلویزیونی اشاره انجام گرفت. روش و شیوه‌ی تبلیغی که دگرباش‌ها در حال حاضر با هستفاده از آن به ترویج و گسترش جریان منحط و منحرف خود پرداخته و متأسفانه تا حدودی موفق نیز بوده و افراد فریب‌خورده‌ را همراه کـــرده‌اند.

اما نکته تأسف‌بار زمانی هست که این نمایش با مجوز، روی صحنه رفته هست و آب از آب تکان نخورده! گویی بخش‌های نظارتی و مسئولین امر یا خود را به ندیدن زده‌اند یا به‌سادگی از کنارش گذشته‌اند.

* تمجید بی‌بی‌سی از نمایش مروج همجنسگرایی

به صورت حتم فراموش نشود که این مجموعه فرهنگی، پیش‌از این نمایش نیز تئاتری با عنوان «س.پ» با همین گیمگر در سالن خود به نمایش گذاشت که دقیقاً با همین دنبال‌گذاری تولید و به مرحله اجرا رسیده بود و جالب‌تر آنکه تئاتر موردنظر نیز محصول همین گروه (م.ت) هست. گروهی که تعدادی پیش در شبکه ضدانقلاب بی‌بی‌سی به خاطر اختصاص یافتن شماره اخیر مجله خانه هنرمندان ایران (شیوه) به پرونده کاری سرپرست آن (ج. ت) مورد تمجید کم‌نظیر مسعود بهنود قرار گرفت و این دقیقاً مصداق صحیح و بی‌بدیل ولنگاری فرهنگی هست که بارها و بارها رهبر معظم انقلاب نسبت به آن تذکر دادند.

اما مثل متداوم هیچ گوش شنوایی نبوده و از تذکرات معظم‌له به‌آسودهی گذشتند و هزار افسوس که برخی مدیران فرهنگی نمک انقلاب را خوردند و نمکدانش را طوری شکستند که اینچنین مورد تعریف و تمجید عناصر ضدانقلاب و فراری در خارج از کشور قرار می‌گیرند.

در پایان خطاب به مدیران و مسئولین فرهنگ و هنر یادآور می‌شود که رهبر معظم انقلاب با صآسوده مثال‌زدنی و نگاه انقلابی‌شان دستگاه فرهنگ کشور را در نقل کردرانی اخیر خود دارای مشکل عنوان کـــرده و دستور «آتش به اختیار» را صادر فرمودند، ازاین‌رو از آن دستگاه با وجود سهل‌انگاری و کوتاهی محرز و مسلمش در حمایت از دو نمایش یادانجام گرفته و برخی آثار دیگر انتظار می‌رود در عمل به انجام وظایف و مأموریت‌های انقلابی خود اقدام عاجل را به عمل‌آورد.

خاطرنشان می‌شود که همان گیمگر و همان گروه هم‌اینک در تماشاخانه خصوصی دیگری با نام «پ» نیز در حال اجرای نمایشی هستند که همچنان مروج و مبلغ جریان منحط و منحرف هم‌جنس‌گرایی هست.

امیدواریم هر چه زودتر دستگاه‌های مسئول به وظایف قانونی خود در خصوص آن جامع عمل پوشانده و با جلوگیری تبلیغ و ترویج آن جریان در بین جوانان کشور گامی در جهت جبران کهستی‌ها و سهل‌انگاری‌ها بردارند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما