• تاریخ : ۱۷ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

نشست علمی «مسئله شناسی مطالعات خانومان (راهبرد گرایشی یا میان رشته‌ای)» در سالن نشست‌های تخصصی پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار انجام گرفت.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
حوزه، حجت الاسلام  کدخدایی در ابتدای این جلسه به موضوع علم مطالعات خانومان پرداخت و اظهار داشت: آنچه در غرب به نام مطالعات خانومان پایه‌ریزی انجام گرفته هست جزئی به نام خانواده ندارد و در حقیقت جنسیت خانومان، مورد مطالعه این رشته هست.
وی افزود: مطالعات خانومان در غرب در برخی مواقع در تزاحم با خانواده قرار می‌گیرد و در بیست سال اخیر اگر نامی از خانواده برده می‌شود به جهت ابزاری بودن این نهاد در پلن رانجام گرفت و توسعه هست.

حجت الاسلام کدخدایی با اشاره به پیشینه ورود این رشته به فضای دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران به آسیب‌ها و چالش‌های این رشته پرداخت و با تأکید به راهبردی و حائز اهمیت بودن این رشته، افزود: ایراد کار آنجهست که ما به علم «مطالعات خانومان» به عنوان یک رشته زیرمجموعه علوم اجتماعی نگاه می‌کنیم، یعنی به عنوان میان‌رشته مطرح هست و رشته تخصصی درنظر گرفته نمی‌شود.

حجت الاسلام کدخدایی تصریح کـــرد: اگر بخواهیم نتیجه مطلوب را از علم «مطالعات خانومان» بگیریم باید بدانیم که با این علم نمی‌خواهیم مسئله‌ای را حل کنیم، بلکه می‌خواهیم فهم و درک صحیحی از ابعاد مختلف یک مسئله داشته باشیم و باید به این علم، این چنین نگاه شود و برای آن پلن‌ریزی شود.

وی با بیان اینکه تعریف مفاهیم، معانی و واژگان جدید در حوزه مطالعات خانومان از جمله کار‌هایی هست که باید ریشه‌ای به آن پرداخته شود، تأکید کـــرد: خداوند در آیه ۱۲۷ سوره نساء می‌فرماید: «وَ يَسْتَفْتُونَکَ فِي النِّساءِ؛ و درباره خانومان از تو فتوا خواهند»؛ این آیه نشان از پیچیدگی مباحث مربوط به خانومان هست.

حجت الاسلام کدخدایی بیان داشت: اینکه زوجیت خانوم و آقا از چه سنخ هست و واژگان و اصطلاحات به کار رفته در رابطه با خانوم چه معانی در خود دارد، می‌تواند زیادی از مقاومت‌ها در برابر نظر اسلام را شکست و پاسخ داد.

در پایان جلسه به پرسش‌های مطرح انجام گرفته، توسط وی پاسخ داده انجام گرفت.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما