• تاریخ : ۲۳ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : نوزاد و کودک

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ – ۲۲:۲۱

كد :۷۵۸۶۲

نبات داغ برای دل درد نوزاد/ نبات داغ برای یبوست نوزاد


هستفاده از نبات برای نفخ و دل درد کودک


نبات در مقایسه با انواع آبنبات ها خاصیت ملین و ضد نفخ بالایی داشته و ماده نخستیه آن با قند و شکر یکسان و از نوع ساکاروز هست. نبات در مقایسه با قند نیز طبع گرم تری دارد و اگر آن را بسوزانید تبدیل به یک ماده قهوه ای مایل به سیاه با مزه ای تلخ می شود، که به دلیل قابض بودن برای درمان اسهال زیاد نافع هست.


برای رفع دل درد نوزاد حتما از نبات سفید بدون زعفران هستفاده کنید.گاهی علت نفخ و دل درد نوزاد این هست که فرایند شیردهی نیکو انجام نمی شود و یا آروغ بچه را نیکو نمی گیرند و بچه دچار نفخ انجام گرفته هست، لذا توصیه می شود در فرایند شیردهی نکات زیر رعایت شود:


مادران باید در موقعیت آسودهی به نوزاد شیر بدهند. باید بنشینند و تکیه بدهند و بالشی زیر دستشان بگذارند و به نوزاد شیر بدهند تا هم خودشان در شرایط معقولی باشند و خسته نشوند و هم نوزاد آسوده باانجام گرفت و با آرامش شیر بخورد، به اصطلاح مادران باید روی یک تخت چهار بالش بنشیند و بچه شیر بدهند دلیل که شیر دهی یک مکانیسم ذهنی – جسمی می باانجام گرفت.


همچنین به زور نباید سینه را داخل دهان کودک گذاشت دلیل که نوزادان مقدار کمی شیر که می خورند، نفس می گیرند و مجدداً شیر می خورند و این امر نیاز به صبر و حوصله مادر دارد.


ضمناً برای جلوگیری از پس زدن سینه مادر توصیه می شود مادران نخستاً بهداشت سینه شان را نیکو رعایت کنند ثانیاً احوال و تغذیه معقول آنان باعث طعم مطبوع شیر و علاقه مندی کودک به آن می گردد.


پس از شیردادن حتماً آروغ نوزاد را بگیرید. سر نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و آرام آرام به پشت او بخانومید تا باد گلو بخانومد.

برای رفع نفخ نوزادان نیز مادر هر روز یک لیوان جوشانده رازیانه و زیره همراه با عسل میل کنند. به نوزاد هم می توانید بجای داروهای شیمیایی همچون گريپ ميكسچر، عرق نعناع یا عرق خانومیان گرم کـــرده که با کمی ترنجبین شیرین کـــرده اید بخورانید.


همچنین مادران می توانند برای رفع نفخ در نوزاد، خودشان نیز عرق نعناع هستفاده کنند و گاهی اوقات یک قاشق چای خوری کوچک هم در گلوی بچه بریخانومد تا نوزاد با آن آشنا شود. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما