• تاریخ : ۱۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

هرچه اخترشناسان بیشتر و بیشتر روی فضای بی انتهای خارج از زمین تحقیق می کنند، نیازمند تلسکوپ های بزرگتری نیز هستند. به همین خاطر، تیم آزمایشگاه Jet Propulsion قصد دارد از بزرگترین شی موجود در منظومه شمسی ما به عنوان ذره بینی بسیار بزرگ اســتفاده کند: خورشید.

بنابر نظریه نسبت اینشتین، اشیای بزرگ می توانند فضای پیرامون خود را خم کرده و مسیری برای حرکت اجسام و نور در آن محیط فراهم آورند و تحت شرایط مناسب، این نور نیز می تواند به اندازه درستی خم شود تا فضای پشتی خود را بزرگ نمایی کند. به این فرآیند، همگرایی گرانشی گفته می شود و اخترشناسان برای ســالیان متمادی از آن برای افزایش قدرت بینایی تلسکوپ ها اســتفاده کرده اند. گفتنی اســت که سیاره کپلر ۴۵۲b نیز که صدها ســال نوری با زمین فاصله دارد به همین شکل کشف شد.

با این همه، دردسراتی فنی در این برنامه وجود دارد. تیم مورد اشاره ضمن ارائه طرح خود به ناسا اعلام کرده که تجهیزات تلسکوپی باید در فاصله ۵۵۰ واحد نجومی از خورشید قرار گیرند تا نور آن به درستی فوکوس شود.

هر واحد نجومی، برابر با فاصله زمین تا خورشید اســت و بنابراین برای دستیابی به فاصله ۵۵۰ واحد نجومی، تجهیزات باید در جایی بسیار دورتر و در میانه فضای بین ستاره ای قرار گیرند. برای مقایسه بد نیست بدانید فضاپیمای Voyager 1 در حال حاضر به فاصله ۱۳۷ واحد نجومی از زمین رسیده اما چیزی نزدیک به ۴۰ ســال در راه بوده اســت.

دردسر دیگر نیز مدار زمین اســت. بسته به محل قرارگیری زمین به نسبت خورشید و تجهیزات رصد، پنجره تماشای ستاره ها و بخش های خاصی از آسمان می تواند بسیار محدود باشد. اما با وجود تمام دردسرات فنی، راه اندازی چنین تجهیزاتی می تواند کمک شایانی به اخترشناسان کند. این تلسکوپ به صورت تئوری، به جای عــکسبرداری از چند پیکسل ناچیز، قادر به ثبت عــکــس هـای با ۱۰۰۰×۱۰۰۰ پیکسل خواهد بود که برای مشاهده ۱۰ کیلومتر مربع از سطح یک سیاره، آن هم از فاصله ۱۰۰ ســال نوری کافی اســت.

دیگر اخبار نویسنده

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ناسا می خواهد به کمک خورشید، قدرتمندترین تلسکوپ حال حاضر را بسازد توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما