• تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : ناباروری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۷ – ۱۴:۴۴

كد :۷۶۰۲۱

نازایی در خانومان افزایش هست یا آقاان؟!/ احتمال بارداری در یک سال چقدر هست؟


ناباروری خانم‌ها به معنای ناتوانی بیولوژیکی بدن برای باردار انجام گرفتن و حفظ جنین در دوران بارداری و ناباروری جناب آقاان، به معنای ناتوانی بیولوژیکی بدن در باردار کـــردن همسر هست. اگر زوجی زیاد از یک سال برای باردار انجام گرفتن اقدام کند اما بارداری حاصل نشود، این زوج دچار مشکل ناباروری هست. در نیمی از زوج‌های نابارور، مشکل ناباروری از طرف خانوم هست و در بقیه آن‌ها، مشکلات مربوط به اسپرم و عوامل نامشخص، علت ناباروری هستند. یک مطالعه دیگر، نقش خانومان و آقاان را در نازایی اینچنین توصیف می‌کند:


نقش آقاان در نازایی ۲۰ درصد هست.

نقش خانومان در نازایی ۴۰ تا ۵۰ درصد هست.

در ۳۰ تا ۴۰ درصد از زوج‌های نابارور، ناباروری خانومان و ناباروری آقاان هردو عامل ایجاد ناباروری هست.احتمال بارداری یک زوج در کاهش از یک سال چقدر هست؟

در زیادی از کشورها، ۸۵ درصد از زوج‌ها در صورت داشتن روابط جنسی محافظت‌نانجام گرفته، در کاهش از یک سال باردار می‌شوند. به‌طور دقیق‌تر:


۲۰ درصد زوج‌ها در کاهش از یک ماه باردار می‌شوند.

۷۰ درصد زوج‌ها در کاهش از شش ماه باردار می‌شوند.

۸۵ درصد زوج‌ها در کاهش از یک سال باردار می‌شوند.

۹۰ درصد زوج‌ها در کاهش از ۱۸ ماه باردار می‌شوند.

۹۵ درصد زوج‌ها در کاهش از دو سال باردار می‌شوند.


هرتعداد آمار نازایی رقم قابل توجهی هست، اما خوشبختانه افزایش ناباروری‌ها قابل درمان هستند. صرف نظر از این‌که علت نازایی از طرف آقا هست یا خانوم، روش‌های درمان ناباروری زیاد پیشرفته و مؤثر هستند. برخی از این روش‌‌ها، به‌طور مشترک در درمان ناباروری خانم‌‌ها و جناب آقاان به کار می‌روند. روش‌های کمک باروری از جمله این روش‌ها هستند. روش‌های کمک باروری پیشرفت زیادی داشته و مشکل نازایی زوج‌های زیادی را برطرف کـــرده‌اند.


در مورد روش‌های کمک باروری افزایش بدانید

روش‌های کمک باروری، به‌طور معمول همراه با مصرف داروهای باروری انجام می‌شوند تا امکان بارداری را افزایش دهند. هرچقدر سن خانم‌ها کاهش باانجام گرفت، احتمال بارداری آن‌ها با روش‌های کمک باروری افزایش هست. روش تزریق داخل رحمی اسپرم (IUI)، لقاح مصنوعی (IVF)، تزریق داخل سیتولاسمی اسپرم (ICSI)، اسپرم اهدایی، تخمک اهدایی، جنین اهدایی و رحم جایگزین (رحم اجاره‌ای) انواع روش‌های کمک‌باروری هستند.


لقاح مصنوعی، رایج‌ترین روش کمک‌باروری

اگر لوله‌های فالوپ آسیب دیده باشند یا اسپرم ضعیف باانجام گرفت، لقاح مصنوعی تنها روش درمان نازایی هست. این روش همچنین موفق‌ترین روش درمان نازایی در زیادی از انواع دیگر ناباروری نیز محسوب می‌شود. در این روش، سلول‌های تخمک در شرایط آزمایشگاهی توسط اسپرم بارور می‌شوند و بعد از گذشت دو تا پنج روز، در رحم مادر قرار داده می‌شوند. روش لقاح مصنوعی باعث بارداری زیادی از زوج‌های ناامید انجام گرفته هست. خانم‌هایی با آسیب‌دیدگی جدی لوله‌های فالوپ، جناب آقاانی که اسپرم زیاد ضعیف دارند و زوج‌هایی با ناباروری‌ شناخته نانجام گرفته. در روش لقاح مصنوعی، تعداد جنین‌های ایجاد انجام گرفته در آزمایشگاه، افزایش از تعداد مورد نیاز برای یک فرایند لقاح مصنوعی هست؛ جنین‌های اضافه فریز می‌شوند تا درصورت نیاز، در فردا از آن‌ها هستفاده شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما