• تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

نتایج یک مطالعه جدید و بزرگ نشان می دهد که ناتوانی در بچه دار انجام گرفتن نشانه ضعف بنیادی در سلامتی خانومان هست و خطر افزایش یافته مرگ پیش از موعد را نشان می دهد.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایرنا، محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا در این مطالعه وضعیت زیاد از ۷۸ هزار خانوم را برای ۱۳ سال پیگیری کـــردند؛ ۱۴ درصد از این خانومان نابارور بودند.

محققان در آنالیزهای نخستیه این بررسی متوجه انجام گرفتند که خطر مرگ پیش از موعد در خانومان نابارور ۱۰ درصد افزایش از خانومانی هست که توانایی باروری دارند و نیز احتمال مرگ ناشی از ابتلا به سرطان سینه در خانومان نابارور ۴۵ درصد افزایش از خانومان بارور هست.

همچنین با وجود برابر بودن شیوع دیابت در خانومان بارور و نابارور، خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری های مرتبط با غدد درون ریز از جمله دیابت و سرطان سینه در خانومان نابارور افزایش بود.

کارشناسان می گویند این یافته ها نشان می دهد که ناباروری نشانه مشکلات زیربنایی سلامتی هست که در سال های بعدی خانومدگی باعث ابتلا به بیماری جدی می شود.

نتایج این مطالعه که در کنگره سالانه انجمن پزشکی باروری در آمریکا ارائه انجام گرفت از خانومانی که برای بارور انجام گرفتن تلاش می کنند، می خواهد تا در زمینه ابتلا به برخی سرطان های خاص تحت غربالگری قرار گیرند.

گرچه علت ارتباط ناباروری و مرگ و میر پیش از موعد مشخص نیست، اما این ارتباط انجام گرفتید ناباروری با ابتلا به سرطان سینه به علاوه ارتباط ناباروری با افزایش ۷۰ درصدی خطر مرگ ناشی از دیابت به انجام گرفتت به اختلالات هورمونی اشاره دارند.

مطالعات قبلی بر ارتباط میان ابتلا به سرطان و درمان های هورمونی برای کمک به بارور انجام گرفتن تاکید کـــرده اند.

اما با این وجود، این نخستین مطالعه از لحاظ اندازه و ماهیت هست که ارتباط میان مشکل زیربنایی توانایی باروری و مرگ و میر پیش از موعد را نشان می دهد.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما