• تاریخ : ۱۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

منطور از ترومبوآمبولی در بارداری چیست؟/ علائم لخته انجام گرفتن خون در بارداری


ترومبوآمبولی به معنای تشکیل لخته در درون رگ خونی و سپس حرکت آن از طریق رگ به محل دیگر و مسدود کـــردن رگ در محل جدید هست.


 در پدیده ترمبوآمبولی انسداد رگ در بافت دنبال موجب بروز اختلال در عملکـــرد آن میشود. شایعترین محل ایجاد لخته در رگ های خونی ساق هست و شایعترین محل انسداد رگ در عروق ریوی هست.


ترمبوآمبولی میتواند موجب انسداد عروق مغز، دستگاه گوارش و کلیه هم بشود. منشا لخته خون ممکن هست در ورید یا شریان باانجام گرفت.


درمان ترمبوآمبولی معمولا هستفاده از داروهای ضد لخته هست.تغییرات متعدد سیستم انقعادی در حاملگی با افزایش انعقاد پذیری خون همراه هست.


در نیمی از بیماران مبتلا به‌ترومبوفیلی ارثی، پدیده‌ی‌ترومبوآمبولی نخستیه تایمی در معرض ریسک‌هایی مثل بارداری، مصرف قرص جلوگیری‌ترکیبی، صدمات ارتوپدی، عدم تحرک یا جراحی قرار می‌گیرند بروز می‌کند.ترومبوامبولی وریدی که شامل ترومبوز وریدی عمقی و امبولی ریه هست سبب عارضه دار انجام گرفتن ۳-۵% در ۱۰۰۰ بارداری می شود.


عوامل خطر زا


۱-سن بالای ۳۵ سال


۲-چاقی(BMI بالای ۳۰)


۳-تعداد زایمان


۴-سابقه خانوادگی


۵-هستآسوده زیاد


۶-بی حرکتی زیاد از ۴ روز


۷-هستفراغ زیاد از حد


۸-دهیدراتاسیون(کم ابی)


۹-عفونت انجام گرفتید


۱۰-نارسایی احتقانی قلب


۱۱-سندروم نفروتیک


۱۲-پره اکلامپسی


۱۳-وریدهای واریسی انجام گرفتید


۱۴-تروما و جراحی


۱۵-زایمان طبیعی ترومبو امبولی کاهشی نسبت به سزارین دارد.


نشانه ها و علایم


الف)ترومبوزوریدی عمقی: این حالت در سه ماهه نخست و دوم و سوم ممکن هست رخ دهد.تشخیص ان در طی بارداری مشکل هست از علایمان درد و تورم یک طرفه اندام تحتانی (مخصوصاسمت چپ)هست.


ب)امبولی ریه: این حالت پس از زایمان شایعتر از دوران بارداری هست و ۶۳%معمولا پس از سزارین روی می دهد.از علایم ان تنگی نفس-تاکی پنه (تنفس زیاد از ۳۰ )وکلاپس قلبی-ریوی هست.(تنگی نفس در بارداری یکی از علایم غیر اختصاصی هست).


علایم امبولی ریه: تنگی نفس ناگهانی-درد قفسه سینه-سیانور-بیقراری وتاکی پنه


تشخیص:


الف) سونوگرافی داپلر


ب)D دایمر


درمان:


تثبیت علایم حیاتی در نخستویت نخست هست.راه هوایی-تنفس-گردشخون باید بلافاصله مورد توجه قرار گیرند و ممکن هست نیاز به بستری در بخش مراقبتهای ویژه باانجام گرفت.


در امبولی ریوی (تهدیدکننده حیات) درمان ترومبولیتیک (از بینبردن لخته) مورد نیاز هست.ممکن هست درمان با داروهای ضد انعقاد هم شروع شود.


هپارین نخستین انتخاب برای پیشگیری و درمان امبولی ریه دربارداری هست.


طول مدت درمان بین ۶-۳ ماه شامل ۶ هفته پس از زایمان متغیرهست.


پیشگیری:


اسپیرین با دوز کم برای افرادیکه خطر ترومبوز بالا دارندمورد هستفاده قرار میگیرد.معمولا در زایمان واژینال هاییکه با هستفاده از فورسپس باانجام گرفت یا زایمان طول کشیده و یا بی حرکتی پس از زایمان ترومبوپروفیلاکسی مورد هستفاده قرار می گیرد.در سزارین معمولا پروفیلاکسی داده نمی شود مگر علایم ترومبو امبولی دیده شود ولی هستفاده از جوراب عامل موثری هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما