• تاریخ : ۱۶ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت تعلیم و پرورش با تاکید بر اینکه معلمان در مدارس مامور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هستند، گفت: اگر دانش‌آموزان در حوزه آسیب‌های اجتماعی با مشکل مواجه می‌شوند ما وظیفه داریم، به این موضوع بپردازیم.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایلنا، مهرزاد حمیدی (معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت تعلیم و پرورش) در مورد آسیب‌های اجتماعی در مدارس گفت: اگر دانش‌آموزان در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز با مشکل مواجه می‌شوند ما وظیفه داریم این موضوع را پوشش دهیم. مدرسه جدا از جامعه نیست و جامعه نیز به مدرسه وابسته هست. در پلن‌های ضربتی گسترده‌ای توانمندسازی دانش‌آموزان، کارکنان تعلیم و پرورش پیش‌بینی انجام گرفته هست که در این خصوص فعالیت‌های زیادی داشته‌ایم.
وی خاطرنشان کـــرد: در حال حاضر سه کتاب ویژه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، برای مقاطع ابتدایی، متوسطه نخست و متوسطه دوم ارسال انجام گرفته هست. در ابتدا معلمان تحت تعلیم قرار گرفتند تا با محتوای آن عجین شوند. یکی از راهکارها این هست که به کودکان آگاهی‌بخشی دهیم. در مدرسه همه معلمان مامور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هستند؛ دلیلکه مورد اعتمادترین قشر جامعه معلمان‌ هستند و به همین خاطر پناهگاه زیاد نیکوی در زمان بروز مشکل برای دانش‌آموزان به حساب می‌آیند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت تعلیم و پرورش در رابطه با سوءتغذیه برخی از دانش‌آموزان به خصوص در مناطق محروم بیان داشت: باید حتماً این مسئله پیگیری شود، دلیلکه در برخی نقاط دانش‌آموزان زیادی از این موضوع رنج می‌برند.

حمیدی در رابطه با هانجام گرفتارهای وزارت بهداشت در خصوص چاقی دانش‌آموزان بیان داشت: قائم مقام وزارت بهداشت در مصاحبه‌های خود اعلام می‌کند که دانش‌آموزان نمک زیاد مصرف می‌کنند و زیاد از اندازه چاق انجام گرفته‌اند. باید به جناب آقا حریرچی بگویم که این بچه‌ها با خانواده‌های خود فست‌فود می‌خورند؛ بنابراین باید این مسئله را باید از درون خانواده‌ها پیگیری کـــرد.

وی افزود: همکاری تنگاتنگی با وزارت بهداشت برای در اختیار گذاشتن دیتاهای مختلف در خصوص دانش‌آموزان داریم؛ اما متاسفانه برخی آمارها تنها در ابتدای سال تحصیلی بیان می‌شود و بعد فراموش می‌شود. این مسائل حساسیت‌های لازم را دارد، اما باید بگویم که ما نیز پلن‌هایی برای حل این مشکلات داریم. با وزارت بهداشت همکاری‌های زیاد زیادی داریم و تحقیقات وزارت بهداشت نیز نشان می‌دهد که مداخله‌های ما موثر بوده هست.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت تعلیم و پرورش در ادامه با اشاره به طرح پیمایش ملی تحت عنوان کاسپین که در سال ۹۰ انجام انجام گرفته هست، بیان داشت: در این پیمایش مشخص انجام گرفت که ۲۱٫۲ درصد دانش‌آموزان یا اضافه وخانوم دارند یا چاق هستند.  این مسئله را بررسی کـــردم تا هشداراتی در این مورد کسب کنم تا در نهایت مشخص شود که طرح‌ها و پلن‌ها چه جهت‌گیری باید داشته باانجام گرفت.

وی تاکید کـــرد:‌ فعالیت‌های حرکتی دانش‌آموزان باید افزایش پیدا کند، امروزه کم‌تحرکی مشکل جدی دنیا هست، دلیل که منطقهنشینی افزایش یافته هست، در کوچه‌ها فعالیتی دیده نمی‌شود؛ زمین خاکی‌ها، تیم‌های والیبال، گیم‌های کوچه‌ای برچیده انجام گرفته هست و به جای آن فناوری‌های نوین جایگزین انجام گرفته هست.

حمیدی با تاکید بر ضرورت ایجاد فرصت‌های تحرک بین دانش‌آموزان گفت: از چهار سال پیش این کار را آغاز کـــرده‌ایم. طرح‌هایی را اجرا کـــرده‌ایم که اعتیاد موبایلی و اینترنتی را کنترل و فعالیت بدنی را ترویج کـــرده هست. المپیادهای ورزشی به جای اینکه سراسری باانجام گرفت، در مدارس برگزار می‌شود. حیات پویا از پلن‌های دیگر بوده هست، به طور مثال در کف حیاط مدرسه نقاشی‌هایی کشیده انجام گرفت تا دانش‌آموزان به جای اینکه چیپس بخورند، بپرند. ورزش صبحگاهی و کانون‌های ورزشی درون مدرسه‌ای را که پس از تعطیلی مدارس شروع به فعالیت می‌کند، راه‌اندازی کـــرده‌ایم تا دانش‌آموزان بتوانند در آن شرکت کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت تعلیم و پرورش گفت: به نسبت چهار سال گذشته میزان فعالیت‌های حرکتی را اضافه کـــرده‌ایم و با هستقبال دانش‌آموزان مواجه انجام گرفته‌ایم. مقایسه تحقیقات ملی برای پیمایش که دانشگاه علوم پزشکی آنها را در سال‌های ۹۱ و ۹۴ انجام داده، نشان می‌دهد؛ روند چاقی علی‌رغم اینکه تعداد دانش‌آموزان افزایش پیدا کـــرده، متوقف انجام گرفته هست که این یک موفقیت بزرگ هست.

وی خاطرنشان کـــرد: چاقی بین دختر و پسر وجود دارد، اما در دخترها متوقف انجام گرفته و در پسرها ۳ دهم درصد کاهش پیدا کـــرده هست. باید به این فکر کنیم که آمار را به سه درصد کاهش برسانیم. این آمارها نشان می‌دهد که تلاش‌های مدرسه به تنهایی کفایت نمی‌کند، دلیل که تحرک در خانواده‌ها و محلات کاهش انجام گرفته هست، بنابراین این کاهش نیز تنها به دلیل مداخله مستقیم ما هست.

وی افزود: والدین نباید تا این اندازه درگیر کنکور شوند، بلکه باید برای ورزش آنها نیز هزینه کنند. سلامتی نسل و کودک از فرمول‌های ریاضی باید حیاتی‌تر باانجام گرفت. این آگاهی‌بخشی در حال انجام گرفتن هست. با انجمن نخستیا و مربیان این کار انجام می‌شود، دلیل که کودک زیاد از ۶ ساعت در اختیار ما نیست. پس اگر بخواهیم کودک را اجبار به فعالیت‌های حرکتی کنیم باید دستگاه‌های ایجاد تحرک در محلات ایجاد شود.

حمیدی ادامه داد: تا زمانی که رسانه‌های گروهی درگیر فعالیت‌های ورزشی و بین‌المللی هستند و به ورزش‌های همگانی توجه نمی‌کنند تعلیم و پرورش به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد. در حال حاضر تنها ماوای تحرک در مدارس هست از طرفی دختران ما با این مشکل مواجه هستند که تناسب اندام خود را در کم خوردن حفظ کنند به جای اینکه تحرک کنند و این  باعث می‌شوند که از درون با مشکل مواجه شوند. باید تناسب اندام از طریق حرکت ایجاد شود.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما