• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

“مسأله سوریه من را می رنجاند. اجازه نمی‌دهم که هیچ جمعیتی از قضیه سوریه به عنوان شو و نمایش هستفاده کند علی اصغر پیوندی: با توجه به حوادث تلخ ناحیه هلال احمر ایران می‌خواهد همایشی برای ترویج صلح و نفی خشونت برگزار کند”.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش از منطقهوند، مدیر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر سحرگاه روز گذشته با هستقبال معاون امور بین‌الملل جمعیت هلال‌احمر ایران وارد پایتخت انجام گرفت. فرانچسکو روکا در نخستین پلن از سفر ٢روزه خود به ایران، از موزه صلح جمعیت هلال‌احمر بازدید کـــرد. پس از این بازدید، دکتر علی‌اصغر پیوندی، مدیر جمعیت هلال‌احمر در دیداری دوستانه به تبادل‌نظر با روکا پرداخت.

دکتر علی‌اصغر پیوندی در این دیدار پذیرش دعوت بازدید از ایران را نشان‌دهنده داشتن روابط دوستانه میان جمعیت هلال‌احمر و فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر خواند و گفت: امیدواریم رابطه جمعیت هلال‌احمر ایران با فدراسیون روزبه‌روز گسترش پیدا کـــرده و گسترده‌تر شود، همچنین لازم هست از ابتکار جناب آقا روکا برای دعوت از جمعیت ایران و دیدار با پاپ تشکر کنم. خاطرات نیکوی را به همراه داشت.

امیدواری برای افزایش همکاری‌ها
وی با بیان این‌که جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضو هیأت حاکمه فدراسیون جهانی حمایت قاطعانه خود را از جناب آقا روکا و سیهست‌های ایشان اعلام می‌کند، افزود: امیدواریم ابتکاراتی که شروع کـــردید با حمایت‌های هیأت حاکمه به نتایج نیکوی برای بشریت برسد. خوشبختانه رابطه کاری جمعیت هلال‌احمر ایران و فدراسیون در سطح حاکمیتی و بین‌المللی زیاد نیکو هست و ما انتظار روزهای نیکوی را داریم.

مدیر جمعیت هلال‌احمر ایران ادامه داد: به‌عنوان عضو هیأت حاکمه اعلام می‌کنم که مدیر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیهست‌ها، پروتکل‌ها و ابتکاراتی که شروع کـــرده‌اند را خواهند داشت. همکاری جمعیت ایران و فدراسیون در سال‌های اخیر گسترش زیادی پیدا کـــرده و امیدوارم در سال‌های فردا باز هم افزایش پیدا کند. ما در مباحث امدادرسانی بین‌المللی، تاب‌آوری برای گرسنگی در آفریقا، پلن جهانی کاهش ریسک حوادث در مناطق مختلف منطقهی و پروژه‌های دیگر همکاری داشتیم و انتظار ما این هست که این ارتباطات براساس توانمندی که جمعیت ایران در طول ٩٤‌سال نشان داده، افزایش شود.

مرور حوادث نیمه‌دوم‌ سال گذشته
وی با بیان این‌که می‌خواهیم ارتباط نزدیکتری را با دبیرخانه و نمایندگی فدراسیون در مکان‌های مختلف مخصوصا آسیا و اقیانوسیه داشته باشیم، گفت: در این فرصت می‌خواهم حوادث تلخی را که در نیمه‌دوم‌ سال گذشته داشته‌ایم برای‌تان تشریح کنم. حیاتیترین حادثه ما زلزله کرمانشاه با انجام گرفتت ٧ و ٢دهم ریشتر در نوامبر ‌سال گذشته بود که ٧ منطقه و ١٩٥٠ روستا را تحت‌تأثیر قرار داد و متاسفانه ٦٢٠ نفر از هموطنان ما جان خودشان را از دست دادند و زیاد از ٩‌هزار نفر مصدوم انجام گرفتند. جمعیت هلال‌احمر توانست نقش زیاد موثری را در امدادونجات، درمان، تغذیه و اسکان اضطراری برای کمک به زلزله‌زدگان داشته باانجام گرفت.

دکتر پیوندی افزود: خوشبختانه دبیرکل فدراسیون در ٢٩ نوامبر ٢٠١٧ سفری به ایران و کرمانشاه داشتند و از نزدیک وضع مناطق زلزله‌زده را مشاهده کـــردند. یک پلن عملیاتی مشترک میان جمعیت ایران و فدراسیون شکل گرفت که امیدواریم با حمایت‌های شما جدی‌تر دنبال شود و ما بتوانیم از کمک‌های فدراسیون بهره‌مند شویم.

وی با بیان این‌که نه‌تنها در هستان کرمانشاه بلکه در هستان‌های کرمان، بومنطقه، برخی هستان‌های شمالی و حتی در خود پایتخت ما شاهد زلزله با انجام گرفتت‌های متفاوت بودیم و نگرانی‌های زیادی را برای آقام به همراه داشت، اضافه کـــرد: غیر از زلزله ما ٢ حادثه سقوط هواپیما را داشتیم که در یک‌مورد در کوه‌های زاگرس امدادگران و نجاتگران بعد از گذشت ٢ماه در سرمای منهای ٢٠ درجه تلاش می‌کنند پیکر عزیزان را پیدا کنند.

در سانحه سقوط هواپیمای ایرانی ٦٦ نفر از هموطنان ما و در سقوط هواپیمای ترکی ١١منطقهوند ترکیه جان‌شان را از دست دادند. وی با بیان این‌که غیر از زلزله و سانحه سقوط هواپیما با حوادثی مانند سیل، برف و کولاک درگیر بودیم و جمعیت هلال‌احمر تلاش زیاد زیادی کـــرد که بتواند شرایطی را ایجاد کند تا آقام آسیب کاهشی ببینند، افزود: شآقان این حوادث نشان‌دهنده این هست که ایران کشور حادثه‌خیزی هست و ما در طول ٩٤‌سال گذشته حوادث این‌چنینی زیاد داشته‌ایم، مشکلاتی برای آقام ایجاد انجام گرفته، اما توانمندی ما در هلال‌احمر و گستردگی آن را به همراه داشته. هلال ایران زیاد قدرتمند هست و کمک شایانی در حوادث به آقام می‌کند.

حضور قابل‌توجه هلال ایران در عرصه بین‌الملل
مدیر جمعیت هلال‌احمر ایران افزود: غیر از بحث حوادث، هلال‌احمر به خاطر تعطیلی زیاد از ٢ هفته‌ای در تاریخ شمسی توانست با بسیج پایان امکانات در بحث امدادونجات به کمک آقام بیاید، با پایگاه‌های سیار و متایم و همراهی داوطلبان و جوانانی که در ایمنی سفر و کار فرهنگی و کمک هشداراتی نقش حیاتیی در کمک به آقام داشته‌اند. وی ادامه داد: جدا از فعالیت‌های داخل کشور، در خارج از کشور هم فعالیت‌های گسترده‌ای داریم. در ١٤کشور مراکز درمانی و بهداشتی فعال هست که به افراد مستمند خدمات ارایه می‌کند. خوشبختانه هلال‌احمر ایران با توجه به پتانسیل و توانمندی‌های خود در حوادث بین‌المللی هم حضور قابل توجهی داشته هست. در بحث یمن، سوریه، عراق و اخیرا در مورد مسلمانان روهینگیایی محموله امدادی بالغ بر ١٠٠تنی فرستادیم و درمانگاهی راه انداختیم که بعد از ٣ ماه تحویل هلال‌احمر بنگلادش دادیم.

٣ انتظار از فدراسیون جهانی
دکتر پیوندی اظهار کـــرد: متداوم ما مورد حمایت فدراسیون جهانی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ بوده‌ایم. حالا در ٣ بخش انتظار حمایت از فدراسیون را داریم. با توجه به ماهیت کار بشردوستانه‌ای که جمعیت در مراکز برون‌مرزی برای اقشار آسیب‌پذیر انجام می‌دهد، انتظار داریم فدراسیون از ما حمایت کند، مخصوصا در بیمارستانی که در امارات فعال هست و بالغ بر ٥٠سال به همه ملیت‌ها خدمات ارایه می‌دهد و اعتبار نیکوی به دست آورده هست.

اخیرا برای ویزای کار عزیزانی که می‌خواهند از ایران به بیمارستان دوبی مراجعه کنند، مشکلی ایجاد انجام گرفته که امیدواریم با توجه به ماهیت کار بشردوستانه‌ای که انجام می‌دهیم، ویزای کار در آن‌جا را دریافت کنیم و بتوانیم به فعالیت انسان‌دوستانه خود در دوبی ادامه دهیم. احساس می‌کنیم حمایت فدراسیون جهانی می‌تواند برای فعالیت پزشکان در این بیمارستان راهگشا باانجام گرفت و همکاران ما با اطمینان خاطر خدمت معقولی به پایان ملیت‌ها در دوبی ارایه دهند. مدیر جمعیت هلال‌احمر در ادامه گفت: انتظار دیگر ما این هست که در اجرای پلن عملیاتی مشترکی که با جناب آقا دبیرکل داشتیم، تسریع شود و بتوانیم از کمک‌های فدراسیون بهره افزایشی برای خدمت به آقام کرمانشاه ببریم.

درنهایت هم امیدواریم از همایشی که در ٦‌ماه فردا با محوریت ترویج صلح و دوستی و دوری از خشونت در پایتخت برگزار می‌شود، حمایت کنید. با توجه به حوادث تلخی که در ناحیه اتفاق می‌افتد، جمعیت می‌خواهد با توجه به اصول خود و با حضور اعضای هیأت حاکمه و مدیر و دبیرکل فدراسیون و دیگر اعضا همایش را برگزار کند. امیدواریم حمایت‌های لازم صورت بگیرد تا شاهد ترویج صلح و دوستی و نفی خشونت در ناحیه باشیم. وی در پایان گفت: با توجه به روحیه خلاقانه و مبتکرانه شما و تجربه در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه انتظار جمعیت ایران این هست که فدراسیون در ٤سال فردا دوران درخشانی را در گسترش کارهای انسان‌دوستانه داشته باانجام گرفت.

تعهد داوطلبان ایران، ساخانومده و ماندگار هست
فرانچسکو روکا، مدیر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر هم در این دیدار گفت: از دعوت شما تشکر می‌کنم که می‌توانم از کشور زیبای ایران بازدید کنم. من به فرهنگ و سنت شما علاقه‌مندم. در نخستین بازدیدی که از کشور ایران داشتم و همین‌طور بازدید همکاران شما از ایتالیا به این نتیجه رسیدم که نقاط مشترک زیادی داریم و راه‌های عمیقی در جمعیت هست که می‌تواند ما را به نتایج ساخانومده راهنمایی کند.

شما در صحبت‌های‌تان اشاره کـــردید چه ریسک‌های مداومی وجود دارد که کشور را تهدید و سوانح را ایجاد می‌کند. در جمعیت شما داوطلبان علاقه‌مندی هستند که در حوادث حاضر می‌شوند و حوادث را مدیریت می‌کنند. من در بازدیدهای قبلی که از مراکز مختلف شما داشتم، تعهد و کیفیت کار داوطلبان را دیدم. این تعهد برای جمعیت ساخانومده و ماندگار هست.

حمایت از فعالیت‌های هلال ایران در سطح بین‌الملل
دکتر روکا ادامه داد: عناوینی همچون تعلیم، آمادگی و تعهد داوطلبان برای انجام خدمات به ما دنبال‌ هانری دونان و تحقق آن را یادآوری می‌کند. هر تایم که از هلال‌احمر ایران بازدید می‌کنم، برای من یادآور تعهد و آمادگی برای خدمت به آسیب‌دیدگان از حوادث هست.

در زیادی از کشورهایی که از آنها بازدید کـــرده‌ام، چیزی که برای من قابل‌توجه هست، حضور هلال‌احمر ایران در آن کشورههست. مثلا از کشور نیجر بازدید کـــردم و خدمات شما را دیدم که به آسیب‌دیدگان کمک می‌کنید. من با شما هستم و از فعالیت‌های هلال‌احمر ایران در سطح بین‌الملل تکمیلا حمایت می‌کنم.

جایی که «داوطلب» هست، جمعیت خانومده هست
مدیر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر افزود: معتقدم که ما باید با همدیگر کار کنیم و قدرت مشترکی شویم. جمعیت‌های زیادی هستند. اعتقاد دارم که هلال‌احمر ایران، اسپانیا و فلسطین خیلی نیکو می‌توانند کار کنند، دلیلکه این جمعیت‌ها وابسته به داوطلبان‌شان ‌هستند و تعهد آنها خیلی حیاتی هست. من صحبت پول و اعتبار را نمی‌کنم. برای من از همه حیاتیتر تعهد داوطلبان به جمعیت‌های ملی هست؛ همان دنبالی که‌ هانری دونان برمبنای آن جمعیت را تشکیل داد. معتقدم جایی که داوطلب هست، جمعیت خانومده هست. در برخی از جمعیت‌ها فقط کارمندان حضور دارند و این نیکو نیست. از همه حیاتیتر تعهد داوطلبان به جمعیت هست که شما این تعهد را دارید.

خاورمیانه بانجام گرفتت سیهست‌زده انجام گرفته هست
وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کـــرد: من به حمایت شما نیاز دارم و باید سیهست‌های فدراسیون را تغییر دهیم و مشکلات را با کمک یکدیگر حل کنیم. علاوه‌بر مشکلات مالی و اداری، باید سیهست‌ها و مفاهیمی که جمعیت‌ها با آن مواجه هستند را هم تغییر دهیم. درخصوص مسائل دوبی شخصا این موضوع را پیگیری می‌کنم. با هلال‌احمر و مقامات امارات صحبت می‌کنم تا این موضوع حل شود.

روکا افزود: متاسفانه ناحیه خاورمیانه بانجام گرفتت سیهست‌زده انجام گرفته هست. هفته فردا در کنفرانس منا در بغداد این موضوع را مطرح می‌کنم که هیچ دولتی نمی‌تواند ما را به‌عنوان یک سازمان بشردوستانه برای اجرای اهداف‌مان متوقف کند. خشونت، درگیری، قحطی و گرسنگی، مثلا در یمن باعث انجام گرفته ما فرصت‌ها را از دست بدهیم. من معتقدم اهداف ما باید رنگ عملیاتی به خود بگیرد و مشکلات حل‌وفصل شود.

حیاتیترین مسأله بشردوستانه‌ای که با آن مواجه هستیم، سوریه هست
فرانچسکو روکا گفت: مسأله سوریه من را می‌رنجاند. اجازه نمی‌دهم که هیچ جمعیتی از قضیه سوریه به‌عنوان شو و نمایش هستفاده کند، چون مرگ کودکان و فریاد خانومان نمایش نیست، بلکه واقعیتی هست که با آن مواجه هستیم. از پایان جمعیت‌ها می‌خواهم که این موضوع را بررسی کنند و برای آن راهکار عملی ارایه دهند. در مورد سوریه ما ضعف نشان دادیم و این مسأله باید بررسی و راه‌حل جدی برای آن پیدا شود، دلیلکه حیاتیترین مسأله بشردوستانه‌ای که با آن مواجه هستیم، سوریه هست.

وی ادامه داد: این نگرانی جدی من هست؛ خاورمیانه ناحیه‌ای هست که ما باید ظرفیت‌های‌مان را در آن بهبود ببخشیم، چون این وظیفه همه ما هست، باید برای آن راه‌حل خاص پیدا کـــرد. من معتقدم کل نهضت باید با این موضوع درگیر شود و با کمک صلیب‌سرخ به این ماجرا پرداخت. در کنفرانس هفته فردا در بغداد باید به این مباحث بپردازیم و ببینیم که چه فرصت‌هایی را از دست داده‌ایم و برای این فرصت‌های ازدست‌رفته راه‌حل معقول پیدا کنیم. من روی جمعیت ایران خیلی حساب کـــرده‌ام و امیدوارم با کمک هم راه‌حل معقولی پیدا کنیم.

سازمان‌های بشردوستانه دوران دشواری را سپری می‌کنند
مدیر فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با اشاره به پلن عملیاتی مشترک برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه گفت: من با جمعیت‌های دیگر تماس می‌گیرم تا برای کمک به کرمانشاه وارد شوند. متاسفانه درحال حاضر همه سازمان‌های بشردوستانه زمان دشوار و شکننده‌ای را سپری می‌کنند، چون میزان حوادث زیاد انجام گرفته و اعتبارات برای پاسخگویی کفایت نمی‌کند.

تایمی جناب آقا دبیرکل این‌جا بودند، به ما منتقل کـــردند که جمعیت ایران چقدر برای حادثه کرمانشاه کمک کـــرده و حالا نوبت ما هست که برای کمک به شما وارد شویم. هر جا که نیاز هست ما حضور پیدا خواهیم کـــرد. روکا در پایان گفت: به‌عنوان نتیجه صحبت‌ها می‌گویم که تعهد تکمیل من را به همراه خواهید داشت. از تعهد گفتم چون مسأله بین ما فقط حمایت نیست و بحث تعهد برای انجام کار هست.

معتقدم که باید با همدیگر کار کنیم. شما تجربه‌های زیادی در سطح جامعه دارید و این تجارب می‌تواند در سطح بین‌المللی مفید باانجام گرفت. هرگونه کمکی که خوهستید در کنار شما هستیم. از کمک شما هم بهره خواهیم گرفت. هفته فردا در کنفرانسی که در بغداد برگزار می‌شود، از شما کمک می‌خواهم تا تغییرات حیاتیی در کنفرانس صورت بگیرد و نتایج متفاوتی از آن حاصل شود.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/zanefarda.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201