• تاریخ : ۱۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

این روزها پلتفرم‌های پیام‌‌رسان متنوعی وجود دارند. در بخش دوم این مقاله، سیر تکاملی پلتفرم‌های پیام‌رسانی لحظه‌ای را مرور خواهیم کرد.

مقاله‌ی مرتبط:

در بخش اول این مقاله به حدود ۵۰ ســال قبل بازگشتیم؛ جایی که اولین سیستم‌های پیام‌رسانی در دست توسعه بودند و اولین نرم‌افزارها بدین منظور در دسترس کاربران قرار گرفـــــت. در این بخش می‌خواهیم تاریخچه‌ی تکامل این پلتفرم‌ها را تا ســال ۲۰۱۷ با یکدیگر مرور کنیم. با توما همراه باشید.

بیشتر نرم‌افزارهای پیام‌رسانی که در بخش قبلی این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، در کنار امکانات جذاب دردسراتی هم داشتند. تا پیش از ورود به عصر گوشی‌ هوشمند، کاربران کمتری از اینترنت اســتفاده می‌کردند و به همین دلیل، تعداد کاربران این نوع نرم‌افزارها در مقایسه با زمان حاضر بسیار کمتر بود. البته نباید دردسرات امنیتی برخی از نرم‌افزارهای پیام‌رسانی قدیمی را فراموش کنیم؛ دردسراتی مثل اسپم‌های زیاد، طریقه‌های فراوان هک کردن آی‌دی‌ و … .

به یاد اسطوره‌های پیام‌رسانی موبایل

پیش از اینکه بحث را ادامه دهیم و وارد عصر پیام‌رسان‌های گوشی‌ هوشمند شویم، بد نیست اشاره‌ای به اپلیکیشن نیمباز داشته باشیم. شاید بسیاری از شما تجربه‌ی کار با نیمباز را روی گوشی‌های مجهز به سیستم‌عامل جاوا و سیمبیان خود به یاد داشته باشید.

fbce67fb 47c7 4c71 8f1a 545c2f820cab مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

این اپلیکیشن در ســال ۲۰۰۶ منتشر شد و از ویژگی‌های بسیار خوب آن، اتاق‌های گفتگو، چت‌های خصوصی، نرم‌‌افزارهای جانبی بسیار زیاد، سرعت بالا و بهره گرفـــــتن از چند پروتکل بود. نیم‌باز هم‌اکنون برای اندروید، آی‌اواس، بلک‌بری و ویندوزفون نیز عرضه شده اســت. این اپ زمانی در بین ایـــرانیان بسیار محبوب بود؛ اما با روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند، عمر نیم‌باز حداقل در ایـــران به پایان رسید.

انقلاب در گوشی‌های هوشمند و ورود پیام‌رسان‌ها به موبایل‌ها

از ســال ۲۰۰۷ و با معرفی اولین آیفون و آغاز به کار پلتفرم اندروید گوگل، رفـــــته‌رفـــــته اســتفاده از گوشی‌ هوشمند در بین کاربران رایج شد و تعداد کاربران اینترنت نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد. با بستری که دو سیستم‌عامل آی‌اواس و اندروید برای برنامه‌نویسان فراهم کردند، پلتفرم‌های پیام‌رسان از پی‌سی‌ به موبایل‌ آمدند و امکانات بسیار جذابی هم در اختیار کاربران موبایل قرار دادند. علاوه بر این هر ســال امنیت اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بیشتر می‌شود که این موضوع مسلما در انتخاب کاربران بی‌تأثیر نیست. اما به نظر می‌رسد حیاتی‌ترین عامل روی آوردن شرکت‌ها و کاربران به اپلیکیشن‌های موبایل پیام‌رسان، دسترسی‌ بیشتر کاربران به گوشی‌ هوشمند اســت.

انقلاب در گوشی‌های هوشمند باعث شد کاربران بیشتری به پلتفرم‌های پیام‌رسان دسترسی داشته باشند.

البته بسیاری از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان امروزی علاوه بر گوشی هوشمند، بر بستر تحت وب و همچنین در نسخه‌های دسکتاپ در دسترس کاربران قرار گرفـــــته‌اند. در ادامه به برخی از حیاتی‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان که نقش حیاتیی در ارتقاء فناوری پیام‌رسانی لحظه‌ای ایفا کرده‌اند اشاره می‌کنیم. 

واتساپ یک شروع خوب برای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان موبایل

ca6c9139 02a4 4f6f 8907 dac85c732bc3 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

مایکروسافت در ســال ۲۰۱۰ اعلام کرد که با صرف مبلغ ۸.۵ میلیارد دلار، پلتفرم پیام‌رسانی اسکایپ را خریداری کرده اســت. از آن زمان مسیر تکامل این پیام‌رسان بسیار تغییر کرد. مایکروسافت پس از خرید اسکایپ تمرکز زیادی بر ارائه‌ی نسخه‌ی موبایلی این اپلیکیشن معطوف کرد و همین عامل باعث شد مخاطبان بیشتری به اســتفاده از این اپ روی بیاورند. حقیقت این اســت که انقلاب در گوشی‌های هوشمند باعث شد کاربران بیشتری به پلتفرم‌های پیام‌رسان دسترسی داشته باشند.

اسکایپ

a4815b9c a1e5 4791 9b30 ce148af30bfe مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

مایکروسافت در ســال ۲۰۱۰ اعلام کرد که با صرف مبلغ ۸.۵ میلیارد دلار، پلتفرم پیام‌رسانی اسکایپ را خریداری کرده اســت. از آن زمان مسیر تکامل این پیام‌رسان بسیار تغییر کرد. مایکروسافت پس از خرید اسکایپ تمرکز زیادی بر ارائه‌ی نسخه‌ی موبایلی این اپلیکیشن معطوف کرد و همین عامل باعث شد مخاطبان بیشتری به اســتفاده از این اپ روی بیاورند.

وایبر

1de6c539 2c0d 4654 8e31 802a1c4245ca مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

درست همان زمانی که مایکروسافت روی اسکایپ کار می‌کرد، اپلیکیشن پیام‌رسان جدیدی به نام وایبر در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۰ برای آیفون‌ منتشر شد. هدف اصلی از ساخت این اپ، رقابت مستقیم با اسکایپ بود. پس از شروع کار وایبر، در کمتر از دو ســال نسخه‌های اندروید و ویندوزفون و بلک‌بری هم منتشر شد. یکی از قابلیت‌های خوب وایبر نسبت به رقبای آن زمان، کیفیت بالای مکالمات صوتی و پیام‌رسانی گروهی بود. وایبر از جمله اپلیکیشن‌هایی محسوب می‌شود که تقریبا از همان ابتدا امکانات بسیار خوبی مثل ارســال شکلک، تماس صوتی باکیفیت، اســتیکر، نقاشی، تصــویر، ویدیو و … در اختیار افراد قرار می‌داد و علاقه‌ی کاربران به این ویژگی‌ها باعث شد این ویژگی‌ها رفـــــته‌رفـــــته به اســتانداری نا‌نوشته برای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان تبدیل شوند. بر اساس آخرین آمار منتشرشده در مورد وایبر تا ماه دسامبر ۲۰۱۶، این پلتفرم پیام‌رسان بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر دارد.

لاین

360e0dc0f2402b82739aa1bfe5fb993a XL مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

اپلیکیشن پیام‌رسان لاین نیز از جمله تأثیرگذارترین پلتفرم‌های پیام‌رسانی دهه‌ی جاری محسوب می‌شود. نسخه‌ی اول این اپ در مارس ۲۰۱۱ منتشر شد. لاین یک اپ رایگان ارتباطی اســت که می‌توان از آن روی گوشی‌ هوشمند، تبلت‌ و حتی رایانه‌ی شخصی اســتفاده کرد. از ویژگی‌های این پیام‌رسان می‌توان به چت‌های صوتی و عــکسی و متنی رمزنگاری‌شده، گروه‌های گفتگو، بخش شبکه‌ی اجتماعی، ارســال انواع فایل و صوت و متن در چت‌ها، ویدیو کنفرانس و … اشاره کرد. این سرویس توسط Line Corporation که بازوی راســت کمپانی ژاپنی Naver Corporation محسوب می‌شود، ساخته شده اســت. یکی از قابلیت‌های خوب لاین ۴۰ زبانه بودن آن اســت و بنابراین کاربران اکثر نواحی دنیا هیچ دردسری در هنگام کار با لاین نخواهند داشت. طبق آخرین آمار ارائه‌شده در ویکی‌پدیا، لاین در ماه آوریل ۲۰۱۴ اعلام کرده که تعداد کاربران این پلتفرم به ۴۰۰ میلیون نفر رسیده اســت.

تلگرام

c40dd2ff0b23d91ecb6404e48125e299 XL مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

در ســال ۲۰۱۳ اولین نسخه‌ی تلگرام به‌صورت عمومی منتشر شد و شاید در آن زمان کمتر کسی فکر می‌کرد که این اپ بتواند با چنین سرعتی رشد کند. زمانی که تلگرام به بازار پیام‌رسان‌های موبایل وارد شد، بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند جهان از وایبر و واتساپ اســتفاده می‌کردند. البته کاربران کشورهای شرقی مثل چین همچنان از پلتفرم‌های اختصاصی خود از جمله وی‌چت بیشتر از سایر اپ‌های ارتباطی اســتفاده می‌کنند.

یکی از حیاتی‌ترین دلایلی که باعث شد کاربران بیشتری به اســتفاده از تلگرام روی بیاورند، امنیت و سرعت بسیار بالای این پلتفرم اســت. در ابتدا سبک طراحی و امکانات پایه‌ای این اپ تقریبا به واتساپ شباهت داشت و رفـــــته‌رفـــــته امکانات و قابلیت‌های بسیار کاربردی و خوبی به آن اضافه شد. پس از اینکه تلگرام گروه‌های با ظرفیت بالا و کانال‌ها را به سرویس خود اضافه کرد، کاربران ایـــرانی زیادی به اســتفاده از این اپ روی آوردند؛ به‌طوری‌که بر اساس نقشه‌ی جدید آمار کاربران پیام‌رسان‌های امروزی، تلگرام هم‌اکنون محبوب‌ترین پیام‌رسان در ایـــران اســت.

26b4d3d0 df0e 4c70 babc 5fa92d50de50 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی)

در نقشه‌ی بالا می‌توانید محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها را در تمام نواحی جهان مشاهده کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های بارز و قابل توجه تلگرام، API بسیار قوی و نیز متن باز بودن آن اســت. تلگرام هم‌اکنون برای اندروید، آی‌اواس، ویندوزفون، مک اواس و رایانه‌های دسکتاپ و نسخه‌ی تحت وب در دسترس کاربران قرار دارد.

هم‌اکنون نسخه‌های غیر رسمی این اپلیکیشن با امکانات و ویژگی‌ها و طراحی‌های مختلف در دسترس کاربران قرار دارند و این مورد برای بسیاری از افراد جذابیت زیادی دارد. همچنین بات‌های تلگرام امروزه توسط بسیاری از شرکت‌های حیاتی و توسعه‌دهندگان برای ارائه‌ی خدمات آنلاین و لحظه‌ای مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

سایر پلتفرم‌ها

شاید هم‌اکنون لیستی از پلتفرم‌های پیام‌رسان در ذهن داشته باشید که نامی از آن‌ها در این مقاله برده نشده اســت. البته که هر پلتفرمی در حد خود باعث پیشرفـــــت این حوزه شده؛ اما هدف ما ارائه‌ی یک دید کلی از پیشرفـــــت این پلتفرم‌ها بوده اســت.

از جمله سرویس‌های پیام‌رسان دیگری که در پیشبرد پلتفرم‌های پیام‌رسان نقش مؤثری داشته‌اند می‌توان به وی‌چت، کیک، تانگو، اسپارک، آی‌چت، BBM، فیس‌تایم، اسنپ‌چت، کاکوتاک، ایمو، فیسبوک مسنجر موبایل و … اشاره کرد. اگر می‌خواهید جزئیات دقیق‌تری از تمامی سرویس‌های پیام‌رسان به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم این صفحه را در ویکی‌پدیا مشاهده کنید.

نظر شما در مورد سرویس‌های پیام‌رسان امروزی چیست؟ چه انتظاراتی از این پلتفرم‌ها دارید و فکر می‌کنید چه امکانات دیگری باید به این اپلیکیشن‌ها اضافه شود؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش پایانی) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما