• تاریخ : ۱۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مراقبت های بعد از iui/ آیا می‌توانم بعد از آی یو آی نزدیکی کنم؟


سلام خداقوت بعداز iui چه مراقبتهایی لازمه؟ چون من تعدادروز بعداز کاشت رفتم مدرسه آموزگار هستم حالا یه هفته هست افزایش رو صندلی میشینم آیا میتونه خطر داشته باشه یا همش بشینم تو خونه و هستآسوده کنم؟؟؟ نزدیکی هم می توانم داشته باشم؟


پاسخ مشاور خانوم فردا:


سلام بستگی به وضعیت و شرایط جسمانی شما دارد که جراح معالج داشتن هستآسوده مطلق و یا هستآسوده نسبی را تعیین می کند. اما در حالت معمول بعد از نیم ساعت دراز کشیدن، می توانید به فعالیت عادی ادامه دهید اما از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید.


نزدیکی بعد از آی یو آی هم منعی ندارد. انجام IUI درد دارد؟


در هنگام انجام IUI فرد هیچ دردی را احساس نمی کند. فقط امکان درد کمی در ناحیه تحتانی شکم به دلیل ورود اسپرم و هستفاده از برخی داروها برای فرد ایجاد شود .


درصد موفقیت در IUI

IUI دارای شامل تعداد دوره درمان می باانجام گرفت که امکان موفقیت در هر دوره به شرایطی از جمله وضعیت اسپرم، تخمک و محیط شیمیایی رحم ، ضخامت آندومتریوز دارد. طبق مطالعات انجام انجام گرفته میانگین موفقیت در انجام IUI حدودا ۳۰ درصد می باانجام گرفت.


اگرچه اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند برای نیم تا یک ساعت به حالت درازکش بعد از آی یو آی باقی بمانید. اما هیچ نیازی به هستآسوده مطلق در منزل نیست. فقط بهتر هست فعالیت‌های سنگین نداشته باشید.


اقدامات لازم برای موفقیت IUI

موفقیت درمان ناباروری به وسیله IUI به عوامل زیادی بستگی دارد و بخشی از آن مربوط به نوع درمان و پزشک متخصص می باانجام گرفت. اما با انجام اقداماتی می توان شرایطی فراهم کـــرد تا درصدموفقیت IUI افزایش یابد که شامل موارد ذیل می باانجام گرفت:


رژیم غذایی معقول

انجام فعالیتهای ورزشی

عدم هستفاده از دخانیات و الکل

کاهش میزان مصرف کافئین

داشتن وخانوم معقول

اجتناب از هسترس و اضطراب

عدم قرار گیری در معرض مواد شیمیایی

عدم هستحمام با آب داغ (برای جناب آقاان زیرا اسپرم ها را تحت تاثیر قرار می دهد)

عدم پوشیدن لباس تنگ و عدم هستفاده از آنتی بیوتیک ها بدون تجویز پزشک ( برای آقاان)


می‌ترسم بعد از آی یو آی، اسپرم‌ها بیرون بریخانومد!

نگران نباشید ! اگر بعد از آی یو آی احساس رطوبت و حتی ریزش ترشح می‌کنید، غالباً به دلیل وضعیت هورمونی بدن تون و ورود کاتتر و…هست.

آیا می‌توانم بعد از آی یو آی نزدیکی کنم؟

بله. هیچ منعی وجود ندارد. حتی گاهی این مسئله به شما توصیه هم می‌شود! (به صورت حتم در آی یو آی تعیین جنسیت، خیر)


تعداد روز بعد از آی یوآی لانه گزینی رخ می‌دهد؟

بعد از آی یو آی (بسته به روز تخمک‌گذاری ) از ۹ تا ۱۲ روز ممکن هست طول بکانجام گرفت تا روند لانه گزینی تکمیل شود.


خطرات آی یو آی

درواقع، جالب هست بدانید بارداری به روش IUI هیچ خطری برای جنین و مادر ندارد ! بلکه ممکن هست فوایدی هم داشته باانجام گرفت. ازجمله اینکه اسپرم‌های سالم و فعال برای لقاح انتخاب می‌شوند. اما به‌هرحال، در این روش‌ها خصوصاً اگر با تحریک تخمک‌گذاری همراه باانجام گرفت، می‌توان گفت که به میزان کمی، ریسک بارداری خارج رحمی و بارداری ۲ و تعداد قلویی افزایش خواهد داشت.

آیا خودم می‌توانم در منزل آی یو آی کنم؟

گاهی برخی خانم‌ها سؤال می‌کنند آیا خودم می‌توانم با سرنگ یا هر چیز دیگری اسپرم را وارد رحم کنم ؟ نه عزیزان، در آی یو آی، یک کاتتر، از وسط دهانه رحم شما عبور داده می شه تا اسپرم دقیقاً داخل حفره‌ی رحم تخلیه شود. شما به این مکان دسترسی نخواهید داشت.

خونریزی و لکه بینی بعد از آی یو آی؟

به دلیل انجام پروسیجر آی یو آی، لکه بینی شایع هست. اما اگر میزان آن از حد یک خونریزی ساده، افزایش انجام گرفت حتماً به پزشک خود هشدار دهید.

پیگیری‌های بعد از آی یو آی

یک تا هفت روز بعد از انجام IUI به دلیل تعیین اینکه آیا تخمک‌گذاری نیکو انجام‌انجام گرفته یا نه، پروژسترون خون اندازه‌گیری می‌شود که باید افزایش از ۱۵ ng/ml باانجام گرفت. به دلیل آنکه لانه گزینی ۶ الی ۱۲ روز بعد از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد بنابراین ۲ هفته پس از IUI، باید تست خون حاملگی (بتا ) انجام شود.

مراقبت‌های پس از عمل IUI

• – هستآسوده مطلق نیم ساعت پس از عمل روی تخت

• – انجام مراقبت شب بعد از عمل به‌صورت کاهش فعالیت‌های روزانه

• – هستآسوده نسبی تا نتیجه آزمایش مشخص شود. (فقط خودداری از کارهای سنگین و پله و..)

• – پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ و هستفاده افزایش از میوه‌ها و سبزیجات

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما