• تاریخ : ۲۳ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی از تشخیص تنبلی چشم در ۱۵ هزار کودک ۳ تا ۶ سال در طی اجرای طرح غربالگری بینایی رویداد داد.

خانوم فردا- مینو رفیعی در نشست رویدادی معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی اظهار داشت: یکی از وظایف ما خدمات‌رسانی به معلولان هست.

 

وی ادامه داد: ما در سه حوزه فعالیت‌های ارتقایی با افزایش آگاهی آقام، پیشگیری نخستیه با فعالیت‌های مشاوره ژنتیک و پیشگیری ثانویه با فعالیت شناسایی و مداخله به هنگام فعالیت می‌کنیم.
 

رفیعی افزود: در حوزه آگاه‌سازی عمومی دنبال ما خانومان در سن باوری یعنی از ۱۵ تا ۴۵ سال هستند که عمدتاً این طرح در روستاها و محله‌های بی‌بضاعت انجام می‌شود. در بخش پیشگیری از معلولیت ناشی از حوادث ترافیکی نیز طرح ویژه‌ای برای نوروز امسال داریم، و با شعار با آرامش رانندگی کنیم ایمن بمانیم این طرح را انجام می‌دهیم.

 

وی تصریح کـــرد: پلن پیشگیری از معلولیت ناشی از انفجار مواد منفجره باقیمانده از جنگ برای ۵ هستان مرزی کشور، فعالیت تعلیمی برای والدین، کشاورزان، دام‌پروران و دانش‌آموزان داریم.
 

رفیعی با اشاره به انجام فعالیت‌های مشاوره ژنتیک نیز گفت: این طرح برای بارداری در سنین بالای ۳۵ سال خانومان دارای آقاه‌زایی و یا سقط‌جنین، ازدواج‌های فامیلی و… انجام می‌شود. این طرح به صورت پایلوت در منطقههای آبادان، بومنطقه، میبد و شاهرود برای پایان ازدواج‌های ۳ ماهه آخر سال انجام انجام گرفت و در صورت کارآمد بودن آن این طرح را توسعه می‌دهیم.
 

وی افزود: در سال ۹۳، یک صد هزار مشاوره ژنتیک در مراکز دولتی و غیردولتی انجام انجام گرفت. ضمن اینکه در مدت پیشگیری ثانویه با مداخله به موقع می‌توان از مواردی مثل نابینایی، عقب‌ماندگی و ناشنوایی جلوگیری کنیم دلیل که این موارد باید در ۶ ماهه نخست خانومدگی تشخیص داده شوند. بر اساس این طرح در سال ۹۳ یک میلیون ۹۵۰ هزار نوزاد که حدود ۶۵ درصد از متولیان سال ۹۳ بودند طرح غربالگری در مورد آن‌ها انجام انجام گرفت. و در سال ۹۲ نیز ۲ هزار کودک اختلال شنوایی نیز شناسایی انجام گرفتند.
 

رفیعی خاطرنشان کـــرد: برای غربالگری بینایی نیز کودکان ۳ تا ۶ سال مورد سنجش قرار می‌گیرند که اختلاف بینایی یا تنبلی چشم آن‌ها بررسی می‌شود. در سال ۹۳، بالغ بر ۱۵ هزار کودک دچار تنبلی چشم شناسایی انجام گرفتند.

 

وی در پایان گفت: ما پایان پلن‌های غربالگری را برای بیماران پیگیری و مدیریت می‌کنیم و برای افرادی که توان هزینه درمان خود را ندارند نیز تأمین هزینه می‌کنیم.

 

همچنین در ادامه این نشست مجید رضازاده معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی اظهار داشت: پیشگیری پلن‌ای منطقی، خلاق و هوشمندانه هست که با نگاه به فردا فعالیت می‌کند و ضمن انتخاب کم‌عارضه‌ترین فعالیت‌ها بر اساس کرامت انسانی و عدالت اجتماعی اقدام می‌کند.
 

راه‌اندازی سامانه نظام رصد آسیب‌های اجتماعی

وی در ادامه نشست رویدادی خود با اشاره به رویکـــردهای حوزه پیشگیری در آسیب‌های اجتماعی گفت: بر همین اساس سامانه نظام رصد آسیب‌های اجتماعی طراحی و به زودی رونمایی خواهد انجام گرفت و با فعال انجام گرفتن این سامانه می‌توانیم گام‌های مؤثری را در کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری برداریم.
 

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی تنها دستگاه تخصصی در حوزه رفاه هست که خود را موظف به پیشگیری از آسیب و معلولیت‌ها می‌داند و ما در معاونت توسعه پیشگیری به عنوان یکی از متولیان به سلامت جسم،روان و سلامت اجتماعی می‌پردازیم. 
 

رضازاده تصریح کـــرد: از جمله رویکـــردهای مدنظر ما رویکـــرد اجتماع و جامعه محور به جای فرد محور و مرکز محور هست و مبنای کار ما بر اساس فردا‌پژوهشی و فردا‌نگری خواهد بود. بر این اساس در حال طراحی سامانه‌ای هستیم تا بتوانیم از برون‌داد آن کمک بگیریم.
 

معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه افزایش کیفیت پلن‌ها یکی از اهداف مهست، افزود: به دنبال ارتقای سیستم ارجاع در سازمان به مراتب مختلف پیشگیری هستیم و معتقدیم که باید با شرکای بیرونی تعامل داشته باشیم؛ مشتری محوری مدنظر مهست و به نظر می‌رسد باید برای انجام بهتر فعالیت‌های خود شریک‌یابی کنیم.

 

وی همچنین با اشاره به فعالیت سازمان بهزیستی کشور در امر پیشگیری از ایدز و کنترل آن گفت: هم اکنون ۲۳ باشگاه مثبت توسط سازمان بهزیستی راه‌اندازی انجام گرفته هست و این سازمان از افراد مبتلا به ایدز حمایت‌های معیشتی و تعلیمی می‌کند.
 

معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی افزود: در بحث اشتغال افراد مبتلا به HIV که مراحل درمانی خود را سپری می‌کنند، سازمان بهزیستی اقدامات گسترده‌ای را انجام داده هست.
 

رضازاده همچنین به اقدامات انجام‌انجام گرفته از سوی سازمان پیشگیری بهزیستی کشور در خصوص خانومان پرخطر نیز گفت: در این زمینه نیز اقدامات گسترده‌ای تحت عنوان پلن‌های مشارکت اجتماعی انجام انجام گرفته هست.

منبع: تسنیم

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما