• تاریخ : ۲۲ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

نامنظم بودن دوران قاعدگی، خونریزی نامنظم و طولانی‌تر از حد معمول منجر به کم خونی و فقر آهن در دختران می‌شود

خانوم فردا- نایب‌رییس جامعه متخصصان داخلی ایران با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد کمبود آهن در دختران به دلیل نامنظم بودن دوران قاعدگی آن‌ها هست، گفت: دختران باید به اختلالات دوران قاعدگی زیاد توجه کنند زیرا تپش قلب، افت فشارخون و ضعف مفرط از انجام گرفتیدترین عوارض کمبود آهن هست.

 

دکتر مصطفی انوری با بیان اینکه برای رفع مشکل کمبود آهن ابتدا باید علت آن در فرد مشخص شود، گفت: ۹۰ درصد کمبود آهن در دختران به دلیل نامنظم بودن دوران قاعدگی در آن‌ها هست.

 

وی تصریح کـــرد: نامنظم بودن دوران قاعدگی، خونریزی نامنظم و طولانی‌تر از حد معمول منجر به کم خونی و فقر آهن در دختران می‌شود که علائم مبتلایان به کمبود آهن ضعف، تپش قلب و سرگیجه هست.

 

این متخصص داخلی در خصوص راهکار درمان کمبود آهن بیان کـــرد: برای درمان کمبود آهن ابتدا باید به اساسی‌ترین بخش درمان که مراجعه به پزشک و رفع اختلالات ناشی از دوران قاعدگی هست، توجه شود و مرحله بعد دارو درمانی هست که در صورت انجام گرفتید بودن کمبود آهن از آمپول آهن اما در صورت خفیف بودن آن از ترکیبات آهن به همراه فولیک اسید هستفاده می‌شود.

 

انوری با اشاره به اینکه درمان دیرهنگام کمبود آهن در فرد منجر به تپش قلب و نارسایی قلبی می‌شود، گفت: مصرف قرص آهن در صورت ضرورت و کمبود آهن در فرد، منجر به افزایش وخانوم نمی‌شود.

 

نایب‌رییس جامعه متخصصان داخلی ایران کمبود آهن را در بزرگ‌سالان و افراد سنین بالا مشکل‌سازتر دانست و افزود: کمبود آهن در افراد جوان با فعالیت هستخوانی معقول، سریع‌تر درمان می‌شود اما افراد در سنین متوسط به کندی به درمان پاسخ می‌دهند و به همین نسبت کمبود آهن در افراد سنین بالا ممکن هست درمان نشود.

 

انوری با اشاره به اینکه افراد در سنین پایین بهتر و سریع‌تر به درمان کمبود آهن پاسخ می‌دهند، گفت: انجام گرفتیدترین عارضه کمبود آهن که باعث آنمی می‌شود تپش قلب، افت فشارخون و ضعف مفرط هست.

 

این متخصص داخلی در خصوص راه‌های تشخیص کمبود آهن در افراد اظهار کـــرد: اندازه‌گیری آهن خون ساده‌ترین روش تشخیص کمبود آهن هست که باید همراه با اندازه‌گیری فریتین خون باانجام گرفت و در صورت پایین بودن آهن و هموگلوبین، فرد دارای آنمی از نوع فقر آهن هست.

 

انوری یادآور انجام گرفت: افراد به ویژه دختران جوان باید نسبت به مقدار خون دوران قاعدگی، طول دوران قاعدگی و زمان آن زیاد دقیق باشند تا با مشاهده اختلال در این دوران به سرعت به پزشک خانومان مراجعه کنند و آن اختلال را رفع کنند تا از بروز کمبود آهن جلوگیری کنند.

 

نایب‌رییس جامعه متخصصان داخلی ایران در پایان خاطرنشان کـــرد: هر گونه خونریزی غیرطبیعی در انسان به ویژه در این مورد باید به سرعت پیگیری شود تا ابتدا علت آن بررسی و سپس درمان شود.

 

 

 

منبع: ایسنا

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما