• تاریخ : ۲۶ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان و خانواده، وضعیت خانوم ایرانی را در برخی عرصه‌ها «مثال‌زدنی» توصیف کـــرد و لزوم تلاش افزایش برای معرفی الگوی اسلامی-ایرانی خانوم به جهان را مورد تاکید قرارداد.

خانوم فردا- شهین‌دخت مولارودی درباره جایگاه خانومان در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی و راهی که انقلاب، پیش روی خانوم ایرانی گشود، مشخص انجام گرفت که راه سومی هست، یک الگوی سومی ارائه‌انجام گرفته، که ما مولفه ها و مختصات آن را در بیانات و عملکـــرد رهبری انقلاب و امام راحل (ره) می‌بینیم. این الگو بدین شکل بود که یک راه به دور از افراط و تفریط و به دور از تحجر و ابتذال را به خانوم ایرانی نشان می‌داد، یعنی یک راه میانه و معتدل بود. متناسب با این الگو باید در این ۳۶ سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، حتماً پلن ریزی‌های لازم را انجام می‌دادیم تا هویت خانوم مسلمان که با انقلاب احیا انجام گرفت، تثبیت شود و به عنوان یک الگو و نمونه به جهانیان عرضه می‌انجام گرفت. به صورت حتم هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب ما راه زیادی در پیش داریم هنوز باید سیهست‌ها و پلن‌های افزایشی پیگیری کنیم تا خانوم ایرانی و در کل خانوم مسلمان بتواند به آن جایگاه شایسته و بایسته خود هم در خانواده و هم در جامعه برسد.

 

وضعیت خانوم ایرانی در برخی عرصه‌ها مثال‌زدنی هست

مولارودی که حیاتیان پلن “من طهران” شبکه العالم بود، در ادامه تصریح کـــرد: میزان پیشرفت خانومان در حوزه‌های مختلف به یک اندازه نیست. در برخی عرصه‌ها وضعیت خانومان ایرانی زیاد مثال زدنی هست مانند سطح تحصیلات و ورود به دانشگاه‌ها و عضویت در هیات علمی و همچنین از لحاظ بهداشت و امید به خانومدگی.. شاخص امید به خانومدگی در میان خانم‌ها خیلی افزایش از جناب آقاان هست. الان در دولت تدبیر و امید طرح تغییر نظام سلامت هست که بخش اعظم مخاطبان آن خانم‌ها و خانواده‌ها هستند.

 

به نقل کرد وی، مشارکت اجتماعی خانومان و فعالیت در سازمان‌ها و تشکل‌ها و احزاب چشمگیر هست و خانومان حتی در رشته حقوق، وکالت و فعالیت‌های مربوط به حوزه دادگستری و پزشکی و طب، فعال هستند و بخش قابل‌توجهی از شاغلان این عرصه‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، اما مساله دیگری که اهمیت دارد، بحث توانمندی اقتصادی خانومان، نرخ مشارکت اقتصادی خانومان هست که از نظر درآمد اقتصادی هنوز جای توجه دارد و همچنین توانمندی سیاسی خانومان و حضور خانومان در مناصب تصمیم‌گیری و قدرت باید تقویت شود.

 

زیاد از ۶۰ درصد ورودی‌ دانشگاه‌ها دختران هستند

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان، درباره آمار حضور خانومان در بخش تعلیم، دانشگاه‌ها، پزشکی و.. گفت: زیاد‌ترین کادر تعلیم و پرورش از لحاظ آموزگار و معلم را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. در دانشگاه‌ها نیز زیاد از ۶۰ درصد ورودی‌های ما را دختران تشکیل می‌دهند و فارغ‌التحصیلان هم به همین ترتیب. یعنی این دو با همدیگر تناسب دارند. اگر این آمار را با سال ۵۵ مقایسه کنیم آماری که در اختیاردارم نشان می‌دهد که آن زمان یک سوم ورودی‌ها را دختران تشکیل می‌دادند که جهش بزرگی ایجاد انجام گرفته هست. اما در مقابل، تایمی به تحصیلات تکمیلی مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که در دوره دکترای تخصصی هنوز تناسب ورودی‌های دانشگاه را نداریم و باید با توجه به واقعیت‌های جامعه پلن‌ریزی درستی انجام دهیم همچنین عضو هیات علمی متناسب با ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که وجود دارد ما نتوانستیم از این ظرفیت‌ها هستفاده کنیم.

 

مولارودی افزود: خانومان زیاد‌ترین نرخ اشتغال را در خدمات دارند. پس از آن کشاورزی و صنعت قرار دارد که در این زمینه نیز ما نیاز به پلن‌ریزی داریم تا از این توان عظیم که در نتیجه دانش‌آموختگی در میان دختران به وجود آمده هستفاده کنیم. به صورت حتم در بحث اشتغال می‌بینیم که ۶/۱۲ شاغلین را خانومان تشکیل می‌دهند  که این هم متناسب با واقعیت‌های موجود جامعه نیست، به صورت حتم این مشکل به عوامل زیادی بستگی دارد و امیدواریم که بخش اعظم این مشکلات به مرور حل شود.

 

تشکیل وزارت خانومان به بررسی افزایش نیاز دارد

مولاوردی در پاسخ به سوالی پیرامون وعده‌های رییس‌جمهور درباره بالا بردن جایگاه خانومان و تصدی پست‌های کلیدی و نیز تأسیس وزارتخانه امور خانومان گفت: زمانی جناب آقا دکتر روحانی ریهست جمهوری را به دست گرفت که یکی دو ماه از ارتقای سطح تشکیلات خانومان می‌گذشت، یعنی در ماه‌های پایانی دولت دهم با  تصمیمی که دولت دهم اتخاذ کـــرده بود، مرکز امور خانومان و خانواده به معاونت امور خانومان و خانواده ارتقا یافت. به صورت حتم ما هنوز تا وزارتخانه انجام گرفتن، تشکیلات دیگری هم لازم داریم یعنی ما هنوز در سطح سازمان هم نیستیم. بدین معنا که ابتدا باید معاونت خانومان به “سازمان” تبدیل شود، یعنی معاون رییس‌جمهور و سازمان امور خانومان و خانواده تشکیل شود و در صورتی که پاسخگو نباانجام گرفت ما سراغ وزارتخانه خانومان برویم که به نظر می‌رسد به یک بررسی کارشناسی شرایط نیاز دارد تا ببینیم آیا واقعاً تنها راه حل ما همین هست، راه حل ما ساختارزایی هست، یا اینکه مشکل جای دیگرهست.

 

افزایش حضور خانومان در مناصب کلیدی

به نقل کرد مولارودی، اتفاقی که در این دوره‌افتاده، هستفاده از خانومان به عنوان فرماندار بود، ما به ویژه در هستان‌هایی که مرزی و حساس هستند این اعتماد به شایستگی خانومان شد، ما اکنون در بهیاری‌ها از خانومان زیاد هستفاده می‌کنیم، ۷۴ درصد رانجام گرفت داشتیم، منطقهدار خانوم داریم، در شوراهای منطقه و روستا و در انتخابات به شایستگی خانومان اعتماد انجام گرفته هست، به ویژه در روستاها زیاد‌ترین رای را خیلی جاها خانم‌ها آوردند و به عنوان رییس شورا مطرح هستند.

 

در کابینه ۳ تن از معاونان مدیر‌جمهور، خانم هستند؛ معاون حقوقی، معاون امور خانومان و خانواده و معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست که خانم ابتکار دومین دوره هست که عضو کابینه می‌باانجام گرفت، در دولت قبل نیز وزیر خانوم داشتیم که خانم وحید دستجردی وزیر بهداشت بود، همچنین معاون علمی فناوری رییس‌جمهور و معاون حقوقی و معاون امور خانومان هم خانوم بودند.

 

پویایی فقه شیعه در خدمت قوانین مربوط به خانواده

معاون مدیر‌جمهور ادامه داد: قوانین جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر فقه شیعه هست که بر قول مشهور علما تکیه دارد، اما ظرفیتی در فقه شیعه داریم که به قول ما و تأکیدی که امام راحل (ره) داشتند، بحث پویایی فقه شیعه هست که مقتضیات زمان و مکان را می‌توانیم دخالت دهیم، تایمی موضوع عوض می‌شود در واقع حکم باید تغییر یابد، در همین چارچوب امام اعتقاددارند که فقه ما جواهری اما اجتهاد ما پویهست، به همین دلیل می‌توانیم تایمی جامعه به این نتیجه رسید که احکام و قوانین پاسخگوی نیازهای زمان نباانجام گرفت، راه حل دارد و می‌تواند انطباق لازم را با واقعیت‌های جامعه داشته باانجام گرفت، بر همین منوال هست که در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام، یکی از سیهست‌ها، هستیفای حقوق قانونی و شرعی خانومان در پایان زمینه‌ها با توجه به نقش ساخانومده آن‌ها ست که در سند چشم‌انداز قید انجام گرفته هست، که قطعاً پایان پلن ریزی‌ها باید ما را به سمت این دنبال در ایران سال ۱۴۰۴سوق دهد.

 

قانون اساسی ما هم به برابری حقوق آقا و خانوم در برابر قانون نه فقط برابری حقوق خانوم و آقا تاکید دارد که به صورت حتم باید با رعایت موازین اسلامی باانجام گرفت، که به صورت حتم برداشت‌هایی داریم، مثلاً در بحث ارث، به صورت حتم ارث دختر و پسر نص صریح قرآن کـــردیم را داریم، هر تعداد که برخی از کشورهای اسلامی توانستند برای این مساله راه حل پیدا کنند، در عین حفظ همین نص صریح، یک سری فروضی را در نظر گرفتند، از جمله در کشور مصر هم حرمت قرآن و اصول اسلامی حفظ‌انجام گرفته و هم واقعیت‌های جامعه لحاظ انجام گرفته هست.

 

اما درباره ارث خانوم از شوهر یا میراث زوجه از زوج می‌بینیم که با فتوایی که از مقام معظم رهبری گرفته انجام گرفت ما ابداًح قانون را داشتیم، قبلاً خانومان از زمین ارث نمی‌بردند، الان با ابداًحاتی که انجام دادیم از قیمت زمین و ابنیه و اشجار ارث می‌برند و تا حدودی این ارث که زوجه از زوج می‌برد، تعدیل انجام گرفت، سایر موارد نیز به همین ترتیب. مثلاً دیه مسلمان با دیه غیرمسلمان یکی انجام گرفته هست، در زمینه دیه حوادث می‌بینیم خانوم با آقا برابر انجام گرفته هست، اما به طور کلی هنوز برابری را در قوانین مان در زمینه دیه نداریم، پایان این‌ها در دستور کار هست و اگر ضرورت ایجاب کند، مشکلی برای تجدیدنظر و باخانومگری وجود ندارد.

 

دستاوردهای سفر به واتیکان و دیدار با پاپ

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان، سپس درباره سفرش به واتیکان و دیدار با پاپ فرانسیس نخست، اظهار داشت: این سفر به دعوت شورای پاپی امور خانواده، شد. این شورا، یکی از شوراهای تعدادگانه‌ای هست که پس از روی کار آمدن پاپ فرانسیس شکل‌گرفته‌اند. دنبال از این سفر، بحث و گفت وگو درباره چالش‌های مشترک دو طرف در خصوص حوزه خانواده بود.

 

وی افزود: ما هیاتی از صاحب‌نظران فقه و حقوق و جامعه‌شناسی را با خود همراه کـــرده بودیم که طی جلسات تعداد ساعته با اعضای هیات پاپی شورای امور خانواده گفت‌وگوهایی پیرامون موضوعات مربوط به خانواده گفت‌وگو کـــردیم. علاوه بر آن، دیدار حیاتیی با پاپ فرانسیس داشتیم که با توجه به موضوعات مطرح‌انجام گرفته در این دیدار، اعم از مسائل ناحیه، مسائل دوجانبه و مسائل بین‌المللی و همین طور خانواده و چالش‌های آن که دنبالِ این سفر بود، این دیدار از اهمیت فراوانی برخوردار بود. جناب پاپ، درباره مسائل ایران، دیدگاه‌های مثبتی دارد و قائل به ضرورت حل مساله هسته‌ای ایران از طریق ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق نهایی با حفظ منافع طرفین هست. یکی دیگر از دیدگاه‌های مثبت پاپ، اعتقاد به ضرورت حل بحران سوریه و عراق، از راه‌های مسالمت‌آمیز هست.

 

مولاوردی تاکید کـــرد: ما درباره سایر چالش‌ها و مسائلی که جهان اسلام و ناحیه را تهدید می‌کند و صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، نیز گفت‌وگو کـــردیم. نهایتاً درباره خانواده و وضعیت آن گفت‌وگو و راهکارهای کمک به تقویت نهاد خانواده در جهان را بررسی کـــردیم.

 

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان، مخالفت با خشونت و افراطی‌گری، به ویژه خشونت‌هایی که در حال حاضر در سایه دین در جریان هست را از محورهای حیاتی مذاکرات شآقا و گفت: این مساله، بارها هم از طرف جمهوری اسلامی ایران و هم از طرف پاپ و واتیکان محکوم انجام گرفته هست.

 

وی افزود: بخشی از قربانیان این خشونت‌ها مسیحیان و پیروان سایر ادیان ابراهیمی هستند که جمهوری اسلامی ایران و علمای ما بارها این مساله را محکوم کـــرده‌اند و من در گفت‌وگوهایی که داشتیم، این موضوع را هم متذکر انجام گرفتم.

 

وضعیت اقلیت‌های دینی در ایران

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان در ادامه درباره وضع مسیحیان در ایران نیز گفت: با توجه به هشداراتی که داشتم، به ویژه در دیداری که با نخست‌وزیر واتیکان و بعد از دیدار با پاپ انجام انجام گرفت، به اقداماتی که معاونت خانومان و خانواده اشاره کـــردم. ما در این معاونت، کارگروهِ اقلیت‌های دینی و اقوام را راه‌اندازی کـــردیم تا بتوانیم با منطقهوندان مسیحی ارتباط داشته باشیم و مسائل و مشکلات و تحقق مطالبات آن‌ها را پیگیری کنیم.

 

مولارودی افزود: یکی دیگر از مسائلی که به آن اشاره کـــردم، دستیار ویژه مدیر‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی و اقوام بود که پلن‌های مدیر‌جمهوری را در این زمینه، پیگیری می‌کند. همچنین به حضور نمایندگان دینی در مجلس اشاره کـــردم. این نکات، زیاد مورد توجه قرار گرفت و من افسوس خوردم که دلیل یکی از خانم‌های مسیحی ایرانی را با خودم نبرده بودم و به امید خدا در سفرهای آتی این مساله را در دستور کار قرار خواهم داد.

 

 

 

منبع: العالم

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما