• تاریخ : ۲۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

نحوه آرزورویی با باروری‌های ناخوهسته و تبدیل آن به باروری بهینه

خانوم فردا – «من خودم را دعوت نکـــرده بودم؛ شما خوهستید، من یک جایی در آن بالاها کنار پر و بال فرشته‌ها نشسته بودم و گیم می‌کـــردم. با من نامهربان نباشید. برای من یک اسم نیکو بگذارید، فرشته، امید، آرزو … هرچه که باانجام گرفت فقط مرا به نام صدا کنید…

ناخوهسته صدا نکنید. بودن مرا هم مثل شما، خدا خوهسته هست.»

نیکو به صدای نخستین ضرباهنگ قلب کوچک این نوزاد که ناخوهسته‌اش می‌خوانی گوش دهید. چه فرقی می‌کند منتظرش بوده‌ای یا نه؟! به قول قدیمی‌ها هر آن کس که دندان دهد نان دهد و هرکه به جانی ارزد به نانی ارزد. پس حالا که خدا شما را شایسته دیده هست تا سرپرستی روحی پاک را در جسم نوزادی ناتوان به شما بسپارد، برخیزید و فکرتان را کمی تازه‌تر کنید و به دورو بر خود نگاهی بیندازید. حتما برای پذیرایی از این مسافر در راه چیزهایی پیدا می‌شود.

شوک نخست: این مکان هیچ‌چیز رو به راه نیست
تایمی والدین بی‌اینکه منتظر کودکی باشند حس می‌کنند او پشت در خانومدگی‌شان ایستاده و در می‌خانومد، بسته به وضعیت مالی و اقتصادی که دارند شوکی را تجربه می‌کنند که انجام گرفتت و ضعفش فرق می‌کند.

ممکن هست مادر تازه شاغل انجام گرفته باانجام گرفت یا پدر تازه بی‌کار انجام گرفته باانجام گرفت. وضع اقتصادی شکننده باانجام گرفت یا خانوم و شوهر قصد ادامه خانومدگی مشترک نداشته باشند یا حتی کودک حاصل یک ازدواج متایم یا دوران نامزدی باانجام گرفت.
 
در چنین وضعیتی والدین می‌بینند که هیچ‌چیز رو به راه نیست و ناگهان موضوع بچه تعدادان به نظرشان بزرگ می‌آید که از آمدنش لرزه بر اندامشان می‌افتد.

چطور خرج بیمارستان را بدهیم، هزینه‌های پوشاک و خوراکش را فراهم کنیم، چطور بزرگش کنیم با نیازهای فزاینده‌ای که خواهد داشت چطور کنار بیاییم و…

پیگیری فرایندهای درمانی
اما این نگرانی‌ها هر قدر زیادتر باانجام گرفت، خرج کودک نیز ممکن هست زیادتر شود، زیرا مادر ممکن هست در اثر هسترس زیاد در معرض مشکلات بارداری قرار گیرد و نیاز به مراقبت‌های افزایشی داشته باانجام گرفت، یا این هسترس‌ها به کودک لطمه بخانومد. پس بیایید به روش‌هایی که می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری داشته باانجام گرفت فکر نکنید. کافی هست بدانید در سال ۹۰ یک پنجم مادرانی که در حین سقط‌جنین فوت انجام گرفته‌اند، مادرانی بوده‌اند که بارداری ناخوهسته داشته‌اند. نیکو هست بدانید خانومانی که فرخانومد ناخوهسته را مشکل تلقی می‌کنند و در خانواده با آن کنار نمی‌آیند، افزایش از سایر مادران با مشکلاتی از قبیل زایمـان زودرس، و وخانوم کـم نوزاد هنگام تولـد مواجه می‌شوند.

این گروه از خانومان به علت داشتن احساسات و عواطف ناخوشایند طی دوران بارداری، در معرض بروز علائم فشارخون و خطر افزایش بروز سقط‌جنین، زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وخانوم در مقایسه با خانومان دارای حاملگی خوهسته قرار می‌گیرند.    

اینکه نوزاد خوهسته باانجام گرفت یا ناخوهسته فرقی نمی‌کند، دوران بارداری نیاز به مراقبت‌های بهداشتی دارد که باید با جدیت پیگیری شود؛ بنابراین بهتر هست به جای فکر کـــردن به گزینه‌های خطرناک که می‌تواند یک عمر پشیمانی یا حتی نقص جسمی به همراه آورد، تنها برای پذیرش وضع موجود از همین حالا پلن‌ریزی کنید.

فکر نیکو فرخانومد نیکو
کودکی که در شکم شما هست هدیه‌ای الهی هست که نصیب هر کسی نمی‌شود. سعی کنید با تلقین مثبت حال خود و فرخانومدتان را بهتر کنید.
به یاد داشته باشید طبق تحقیقات انجام‌انجام گرفته مادران طی ماه‌های مختلف بارداری حس متفاوتی دارند. امتناع از پذیرش کودک در ماه‌های نخست افزایش دیده می‌شود و همین که صدای قلب جنین شنیده شود حس مادر و پدر فرق می‌کند. هیچ‌چیز جای رابطه عاطفی که شما با جنینی که در شکم شما خانومدگی می‌کند می‌توانید برقرار کنید را نمی‌گیرد.

از وسوسه‌های منفی افراد که‌ به بهانه خیرخواهی مطرح می‌شود بپرهیزید. توصیه‌های مبنی بر از بین بردن جنین می‌تواند خانومدگی خانوماشویی و حتی جان شما را به خطر بیندازد.

ختم خوشبختی
کودکی که می‌آید قرار نیست نقطه پایان خوشبختی شما باانجام گرفت یا جلوی رانجام گرفت و تعالی شما را بگیرد شخصا مادرهای شاغل زیادی را می‌شناسم که با وجود تعداد فرخانومد قد و نیم قد هم کار کـــرده‌اند و هم تحصیل. فقط هر چیز زمانی دارد و هیچ کس مثل شما نمی‌تواند تایم‌های معقول را برای مطالعه یا ارتقای شغلی تشخیص دهد. پس عجله نکنید.
 
افسردگی پس از زایمان سراغ خیلی از مادران می‌آید خصوصا اگر بارداری ناخوهسته داشته باشند پس نگران نشوید کافی ا ست از یک مشاور کمک بگیرید.

از راهنمایی حضوری و اینترنتی مادرانی که تجربه مشابه شما داشته‌اند کمک بگیرید تا حس بهتری داشته باشید.

از مشاوران کمک بگیرید
اگر هنوز نمی‌توانید با حضور فرد جدیدی در خانواده کنار بیایید شاید بد نباانجام گرفت که با همسرتان به یک مشاور خانواده مراجعه کنید.

شاید این موضوع یک بحران ناخوهسته برای شما به وجود بیاورد، اما هر بحرانی قابل مدیریت هست.

کافی هست مهارت‌های حل مسئله را در خود و خانواده‌تان افزایش دهید و با اندکی صرفه‌جویی با مشکل خود کنار بیایید.

توکل به خدا و درخوهست روزی از او نخستین چیزی هست که باید در نظر داشته باشید.

قلب خود را بگشایید و چون سفره‌ای فراخ خواهان روزی بیکران الهی باشید. بدانید به زودی در رحمت به روی شما و فرخانومدی که در انتظارش هستید باز خواهد انجام گرفت.

معاینات دوره‌ای در مراکز و خانه‌های بهداشت برای شما هزینه‌ای نخواهد داشت.

شاید خودتان یا کسی در خانواده وسایل و لباس‌های فرخانومدان قبلی را داشته باشید که هنوز برای فرخانومد جدید قابل هستفاده باانجام گرفت.

سعی کنید کودک را از شیر خودتان سیر کنید تا هزینه‌های کاهشی برای شما داشته باانجام گرفت و کودک سالم‌تر و مقاوم‌تر رانجام گرفت کند.

به محض هشدار یافتن از حضور کودکی جدید، پلن‌های خود را بازبینی کنید و سعی کنید تایم مورد نیاز برای پرورش او را در پلن خود بگنجانید.

زیر چتر حمایت
 در کشور ما که طبق فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب افزایش جمعیت ضمانتی برای فردا کشور و تداوم پیشرفت‌های علمی و فرهنگی به شمار می‌رود، زیاد از همه چیز فقدان چتر حمایت اجتماعی حس می‌شود.

این شبکه‌های اجتماعی حمایتگر، چیزی فراتر از خیریه‌های کمک به خانواده‌های نیازمند و کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست هست.                                         

در واقع ما در کشور نیاز به انجمن‌هایی داریم که از خانواده‌های دارای فرخانومد ناخوهسته یا تعداد قلو حمایت کنند. این حمایت‌ها می‌تواند به مدد کمک‌های آقامی، تسهیلات دولتی و ساماندهی خیرین، مدیریت و به سوی خانواده‌های نیازمند به این حمایت‌ها هدایت شود.

دولت نیز می‌تواند با اختصاص تسهیلات معقول برای مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی خانومدگی را برای خانواده‌هایی که فردا جامعه را با تحمل دشواری پرورش فرخانومدان افزایش، پویا و فعال نگه می‌دارند و از سالمندی آن جلوگیری می‌کنند، دلپذیرتر کند.

ماهیگیری به جای ماهی
حمایت متداوم به این معنا نیست که شما یک بسته پول به دست نیازمند بدهید. کار مهیا کـــردن برای یک درآمد مستمر و بی‌منت خود حیاتی‌ترین زمینه برای پذیرش کودکان در یک خانواده هست. ترس از فقر یکی از چیزهایی هست که نوزادان را با مشکل پذیرفته نانجام گرفتن از سوی والدین مواجه می‌کند.

اگر سرمایه خیرین با نخستویت برای خانواده‌های پر نخستادی که از بیکاری در عذاب هستند وارد چرخه کارآفرینی شود، احتمال عدم پذیرش فرخانومد جدید از سوی خانواده کاهش می‌یابد.

شبکه‌های حمایتی باید به وجود بیایند که پدران بیکار و مادران جویای کار را که فرخانومدی ناخوهسته در راه دارند با امکان داشتن درآمد و کار در خانه یا پاره‌تایم تقویت کنند و خانواده‌هایی که فاقد مهارت لازم برای کار هستند را تعلیم دهند.

فقر فرهنگی قبل از فقر اقتصادی
تعداد گروه زیاد از بقیه با آمدن فرخانومد جدید شوکه می‌شوند: افرادی که تازه ازدواج کـــرده‌اند، افرادی که فرخانومدان خیلی بزرگ دارند و منتظر تولد نوه‌شان هستند، افرادی که مشکلات انجام گرفتید اقتصادی دارند و آنان که پس از تعدادین فرخانومد دختر منتظر تولد نوزاد پسر هستند، ولی مجدد دختری به خانواده اضافه می‌شود. دو مورد اخیر از جمله خانواده‌هایی هستند که حتی دیده می‌شود خانوم را از خانه بیرون می‌کنند و می‌گویند: «نه خودت را می‌خواهم و نه فرخانومدت را.»

در زیادی از موارد فقر فرهنگی و ملاحظات خانوادگی سبب می‌شود فرخانومد را نخواهند.

عدم حمایت همسر در زیادی از خانواده‌ها سبب نخوهستن فرخانومد هست.

از این لحاظ در قدم نخست باید فرهنگ و نگاه جامعه به مقوله فرخانومد و جنسیت آن تغییر کند، اما این اقدامات طولانی مدتی را می‌طلبد.

در کوتاه مدت حیاتیترین کاری که می‌توان کـــرد تشکیل مراکزی هست که خدمات همه جانبه‌ایی به چنین خانواده‌هایی ارائه دهد: راهنمایی و مشاوره، خدمات بهداشت و درمانی، آرامش بخشیدن به خویشتن و مهارت‌های حل مسئله و مدیریت بحران، مدیریت خشم، توانمندسازی خانواده برای مقابله با مشکلات اقتصادی و راهنمایی لازم برای طرح‌های اشتغال‌زایی خانواده از جمله این خدمات همه‌جانبه هست که باید به صورت رایگان در یک مجتمع خصوصا در منطقههایی که آمار سقط‌جنین و بارداری‌های ناخوهسته افزایش هست، ارائه شود.

نقش رسانه‌ها
رسانه‌ها خصوصا صدا و سیما به عنوان فراگیرترین رسانه ملی در تسهیل پذیرش این کودکان در خانواده نقش حیاتیی دارد.

بخش حیاتیی از تعلیم مهارت‌هایی که پیشتر ذکر انجام گرفت در شبکه‌های تعلیمی قابل اجرهست. همچنین با پخش فیلم‌ها و سریال‌هایی که مهارت‌های خانوادگی برای پذیرش فرخانومد ناخوهسته را معرفی می‌کنند، و فرخانومد را برکت خانواده نشان می‌دهند نه مایه دردسر، می‌توان به تدریج فرهنگ موجود را به نفع کودکانی که در راهند، تغییر داد. اگر نگاهمان را به آنچه پیش می‌آید تغییر دهیم خواهیم دید هیچ فرخانومدی ناخوهسته نیست و فرخانومد نطلبیده خود برکت خانه هست.
 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما