• تاریخ : ۲۲ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان و خانواده گفت: ایران قبلاً پیشنهادی مبنی بر تأسیس مرکز مطالعات خانواده در ایران ارائه داده بود که در دیدار با مدیر شورای ملی خانومان مصر بار دیگر این مسئله مطرح انجام گرفت.

خانوم فردا- شهیندخت مولاوردی با اشاره به این‌که باگذشت ۲۰ سال از کنفرانس پکن بار دیگر همه کشورهای شرکت‌کننده در این گردهمایی‌ها شرکت داشتند، اضافه کـــرد: در این سفر و در حاشیه برگزاری پنجاه و نهمین کنفرانس وضعیت خانومان در سازمان ملل به ابتکار ایران و با حضور اعضای هیأت همراه میزگردی به‌منظور تشریح دستاوردهای خانومان ایرانی در حوزه‌های تعلیم ،بهداشت،اقتصاد و توانمندسازی اقتصادی برگزارانجام گرفته هست.

وی افزود: در ابتدای این میزگرد گزارشی کلی از حوزه‌های مورد نگرانی در رابطه با مسائل خانومان و وضعیت خانومان ایرانی، دستاوردها و نخستویت‌هایی که در این زمینه وجود دارد ارائه داده هست که با هستقبال چشمگیری روبه‌رو انجام گرفته و واکنش‌های مثبتی را در پی داشته هست.

مولاوردی در رابطه با حیاتی‌ترین دستاوردهای این دیدار بابیان این‌که در این سفر کوتاه سیزده دیدار با مقامات ارانجام گرفت کشورهای مختلف در زمینه مسائل خانومان انجام داده، افزود: در دیدارهای جداگانه‌ای با معاون وزیر رفاه اجتماعی روسیه، معاون نخست‌وزیر چین، معاون وزیر امور خانومان ترکیه ، وزیر خانومان بنگلادش ،وزیر خانومان مکزیک، سرپرست وزارت امور خانومان افغانستان، معاون وزیر خانومان برزیل ،وزیر امور خانومان نروژ مشاور نخست‌وزیر در امور جنسیتی ایتالیا، مدیر شورای ملی خانومان مصر،وزیر امور خانومان عراق و همین‌طور با مسئول امور خانومان دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی در مورد مسائل موردعلاقه و موردتوجه طرفین به بحث و گفتگو پرداختیم.

معاون مدیر‌جمهور دیدار با مسئول امور خانومان دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی را یکی از حیاتی‌ترین دیدارهای سفر اخیر خود توصیف کـــرد و گفت: در این دیدار طرفین بر نقش خانوم مسلمان در کشورهای اسلامی و همکاری در زمینه بهبود وضعیت خانومان و پیگیری ایفای نقش خانومان در توسعه کشورهای اسلامی که در دستور کار سازمان کنفرانس اسلامی هم قرار دارد، تأکید انجام گرفت.

مولاوردی یادآور انجام گرفت: در دیدار خود با مدیر شورای ملی خانومان مصر موضوع پیشنهاد مربوط به تأسیس سازمان خانومان و توسعه را که در قاهره مطرح‌انجام گرفته بود، پیگیری کـــرده و افزود: ایران قبلاً پیشنهادی مبنی بر تأسیس مرکز مطالعات خانواده در ایران ارائه داده بود که در این دیدار بار دیگر این مسئله را مطرح کـــرده طرفین توافق کـــرده‌اند که در مورد برگزاری همایش‌های بین‌المللی با محوریت سازمان کنفرانس اسلامی با یکدیگر ارتباط و مبادله نظر داشته باشند.

معاون مدیر‌جمهور در امور خانومان و خانواده در پاسخ به این سؤال که وضعیت امروز خانومان ایرانی را در مقایسه با گزارش‌هایی که این مکان در مورد کشورهای دیگر شنیده‌اید چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: همان‌طور که در این کنفرانس مطرح و در یک اعلامیه هم که در روز نخست کنفرانس منتشر و به آن اشاره‌انجام گرفته ، باگذشت ۲۰ سال از کنفرانس پکن خانومان هیچ‌یک از کشورها هنوز به اهدافی که در آن کنفرانس تعیین‌انجام گرفته بود دست نیافته و به‌طور تکمیل به برابری جنسیتی و توانمندسازی نرسیده‌اند.

مولاوردی در ادامه گفت:در این ۲۰ سال ما چالش‌های نوظهوری را داشته‌ایم که به‌موازات چالش‌های سنتی و قدیمی درروند کار تأثیر داشته و دستیابی به اهداف پکن را با کندی روبرو کـــرده هست.

وی با اشاره به موضوع تلاش برای ارتقای آگاهی‌های آقاان در رابطه با نقش خانوم و ضرورت دگرگونی دیدگاه‌های آقاان در جهت توانمندسازی خانومان که در سازمان ملل به آن اشاره انجام گرفت و در دستور کار این سازمان قرارگرفته، گفت : باگذشت ۳۶ سال از انقلاب و ۲۰ سال پس از کنفرانس پکن، ایران در سایه اقدامات و پلن‌هایی که همواره در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار داشته به نظر می‌رسد در بعضی شاخص‌ها پیشرفت‌های زیاد نیکوی داشته اما در بعضی شاخص‌ها هنوز جای تلاش و کار هست و با وضعیت مطلوب فاصله‌داریم و باید اقدامات افزایشی در جهت رانجام گرفت و توسعه متواخانوم در حوزه خانومان و خانواده بکنیم.

معاون مدیر‌جمهور افزود: به نظر می‌رسد میزان پیشرفت ما در همه حوزه‌ها به یک‌میزان نیست و ما به پلن‌ریزی دقیقی متناسب با واقعیت‌های موجود نیاز داریم تا بتوانیم به دنبال مطلوب خود دست پیدا کنیم.

وی بر این نکته تأکید کـــرد: ایران در قیاس با سایر کشورها و به‌ویژه کشورهای ناحیه در برخی شاخص‌ها مثل تعلیم خانومان ، بهداشت و سلامت ،کاهش نرخ مرگ‌ومیر مادران و کودکان و افزایش سن امید به خانومدگی رتبه زیاد نیکوی به دست آورده هست.

مولاوردی در رابطه با تفاوت عدالت جنسیتی در مقابل برابری جنسیتی گفت: آنچه از طرف ایران مطرح
می‌شود جایگزینی عدالت جنسیتی و توانمندسازی خانومان بجای برابری جنسیتی و توانمندسازی خانومان هست که این برابری جنسیتی یک تفاوتی با موضوع برابری جنسی دارد و ما نباید این دو را معادل هم بگیریم.

وی در ادامه گفت: ایران این ایده را مطرح می‌کند که به نظر من- به صورت حتم این برداشت شخصی من هست- تایمی خانوم و آقا در شرایط برابری قرار ندارند برابری نمی‌تواند آن عدالت را تأمین بکند و حتماً ما باید به حقوق و مسئولیت‌های این دو عادلانه نگاه کنیم و منظور ما از عدالت ،برقراری تعادل و تواخانوم در مسئولیت‌ها و سهم خانوم و آقا هست و این را شعبه‌ای از عدالت اجتماعی میدانیم.

معاون مدیر‌جمهور در توضیح این مطلب گفت: در جامعه‌ای که عدالت جنسیتی موردتوجه قرار نگرفته باانجام گرفت نمی‌توان انتظار عدالت تکمیل اجتماعی را داشت.
 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما