• تاریخ : ۲۲ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مدیر بخش خانومان بیمارستان دکتر شریعتی گفت: خانومان باردار در ایام عید از مصرف آجیل شور و شیرینی بپرهیخانومد، همچنین تا حد امکان به مسافرت‌های طولانی نروند و در مسافرت‌های کوتاه نیز هر ۲ ساعت یک‌بار از خودرو پیاده شوند.

خانوم فردا- اشرف آل‌یاسین در پاسخ به سؤال یکی از منطقهوندان درباره مصرف شیرینی، میوه و آجیل ایام عید توسط خانومان باردار، اظهار داشت: بارداری فرد را مستعد ابتلا به دیابت می‌کند و چنانچه این فرد زمینه و سابقه خانوادگی برای ابتلا به دیابت یا فشارخون را داشته باانجام گرفت باید افزایش از سایر افراد مراقب سلامت خود باانجام گرفت.

 

*مصرف آجیل شور و شیرینی ممنوع

 

وی افزود: توصیه می‌شود خانومان باردار در ایام عید از خوردن شیرینی جداً بپرهیخانومد، آجیل شور نخورند اما اگر تمایل به خوردن آجیل خام و بی‌نمک دارند به مقدار خیلی کم آن را مصرف کنند.

 

مدیر گروه خانومان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی پایتخت گفت: مصرف آجیل شور و غذاهای پرنمک فرد را مستعد ابتلا به فشارخون می‌کند؛ چنانچه خانومان باردار از مواد غذایی شور هستفاده کنند دچار مشکلاتی در دوران بارداری و زایمان خواهند انجام گرفت بنابراین توصیه می‌شود به غذا نمک اضافه نکنند و به همان میزانی که نمک در غذا وجود دارد بسنده کنند.

 

*از مسافرت‌های طولانی بپرهیزید

 

این جراح و متخصص خانومان و زایمان با توصیه برای مسافرت در دوران بارداری اظهار داشت: خانومان باردار از مسافرت‌های طولانی بپرهیخانومد دلیل که مسافت زیاد ممکن هست موجب خستگی، لخته انجام گرفتن خون در پا و مشکلات دیگر شود.

 

همچنین به دلیل فاصله زیاد ممکن هست بین منطقهها اورژانس یا مراکز درمانی که بتواند به آن‌ها کمک کند وجود نداشته باانجام گرفت.

 

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که مسافرت‌های طولانی برای خانومان باردار ایجاد می‌کند عدم دسترسی به متخصص خانومانی هست که زیر نظر او هستند.

 

*هر ۲ ساعت یک بار از خودرو پیاده شوید

 

این فلوشیپ نازایی گفت: خانومان باردار در مسافرت‌ها هر ۲ ساعت یک بار از خودرو پیاده شوند و راه بروند. چنانچه امکان پیاده انجام گرفتن از خودرو وجود ندارد از جوراب‌های واریس یا بانداژ هستفاده کنند و پای خود را مدام تکان دهند.

 

وی افزود: دیده می‌شود برخی خانومان باردار در مسافرت آرام‌بخش مصرف کـــرده و می‌خوابند. این رفتار موجب لخته انجام گرفتن خون در پا و ایجاد مشکلاتی برای آن‌ها می‌شود درحالی‌که توصیه ما این هست که نخستاً تا جایی که امکان دارد از مسافرت‌های طولانی بپرهیخانومد. در مسافرت‌های کوتاه نیز  هر دو ساعت یک بار از خودرو پیاده شوند.

 

*انجام کارهای سبک در ایام عید اشکالی ندارد

 

مدیر بخش خانومان بیمارستان دکتر شریعتی خاطرنشان کـــرد: انجام کارهای سبک در ایام عید اشکالی ندارد اما خانومان باردار به ویژه آن‌هایی که در ماه‌های آخر بارداری هستند از فعالیت‌های سنگین و کارهایی مانند نظافت جدا بپرهیخانومد دلیل که ممکن هست به خود و جنین آسیب برسانند.

 

 

منبع: فارس

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما