• تاریخ : ۲۴ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

رازیانه باعث ایجاد تعادل هورمونی، جلوگیری از بیماری‌های دستگاه تناسلی، پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم و درمان بیماری شایع سردمزاجی جنسی در خانومان می‌شود.

خانوم فردا- یک محقق طب ایرانی اسلامی با بیان اینکه “رازیانه” یک گیاه دارویی زیاد موثر در زمینه تنظیم هورمون‌های خانومانه هست، گفت: سن شروع عادت ماهانه در خانومان به طور معمول، ۱۲سالگی هست که بهترین زمان برای شروع مصرف رازیانه هست.

 

دکتر حسن اکبری، با اشاره به اینکه رازیانه یک گیاه دارویی فیتوهستروژن هست، گفت: این داروی گیاهی وظیفه تنظیم عادت ماهانه را به عهده دارد، به طوری که موجب جلوگیری از تحلیل مخاط رحم، پیشگیری از پیری زودرس در خانومان، جلوگیری از یائسگی زودرس و پیری دستگاه تناسلی و شادابی روحی، روانی و جنسی خانومان می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلات شایع خانومان و خانواده‌ها امروزه مشکل ناباروری هست اما می‌توان با رعایت دستور تکمیل سه‌گانه مثلث سلامت، عدم هستحمام و شست و شوی دستگاه تناسلی در دوران عادت ماهانه و مصرف رازیانه، زیادی از مشکلات ناباروری را حل کـــرد. همچنین با رعایت دستور سه‌گانه می‌توان از بروز کیست تخمدان، کیست پستان، تنبلی تخمدان و ناباروری ناشی از تنبلی تخمدان جلوگیری کـــرد.

 

اکبری با اشاره به اینکه یکی از شایع‌ترین مشکلات امروزه خانومان “هایپرمنوره” یا زیادی تعداد روزهای قاعدگی هست، خاطرنشان کـــرد: در صورت بروز مشکلات هایپرمنوره توصیه می‌شود از داروهای گیاهی دیگری در کنار رازیانه هستفاده شود که عبارت هست از داروی گیاهی پنج انگشت که به تازگی توسط برخی از تولیدکنندگان دارو به صورت قرص ساخته انجام گرفته هست.

 

وی در ادامه تصریح کـــرد: میزان مصرف این قرص روزی یک عدد تا تنظیم عادت ماهانه هست و این قرص فقط به بانوانی که دارای مشکلات هایپرمنوره هستند، توصیه می‌شود که به آسودهی می‌توانند در دوران پاکی در کنار دم نوش یا عرق رازیانه مصرف کنند. ولی در هنگام شروع عادت ماهانه و بارداری باید از مصرف رازیانه اجتناب کـــرد زیرا موجب سقط‌جنین می‌شود.

 

این محقق طب ایرانی اسلامی با بیان اینکه رازیانه می‌تواند از بروز زیادی از بیماری‌های رحم جلوگیری کند، گفت: رازیانه باعث ایجاد تعادل هورمونی، جلوگیری از بیماری‌های دستگاه تناسلی، پیشگیری از ابتلا به سرطان رحم و دهانه رحم و درمان بیماری شایع سردمزاجی جنسی در خانومان می‌شود. همچنین برای ایجاد تعادل هورمونی معقول، علاوه بر رعایت این نکات، پرداختن به فعالیت بدنی و ورزشی متناسب با سن و وضعیت فیزیکی فرد الزامی هست.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه رازیانه با توجه به تعادل هورمونی می‌تواند از بروز خشکی دستگاه تناسلی جلوگیری کند، اظهار کـــرد: مصرف رازیانه علاوه بر درمان ترشحات اضافی دستگاه تناسلی می‌تواند منجر به جلوگیری از عفونت‌های مکرر دستگاه تناسلی در خانومان شود همچنین باید توجه داشت که هستفاده صحیح در میزان معقول عارضه‌ای برای بدن در مصرف طولانی مدت ایجاد نمی‌کند. رازیانه به صورت یک هستکان تا یک لیوان دم نوش یا عرق همراه با عسل یا خرما، می‌تواند هر روز مصرف شود.

 

افزایش تولید شیر با مصرف رازیانه

 

اکبری در ادامه خاطرنشان کـــرد: خانم‌های شیرده با مصرف رازیانه، می‌توانند میزان شیردهی خود را به طور قابل‌مشاهده‌ای افزایش دهند و نیاز به مصرف شیرخشک در نوزادان و مادرانی که کمبود ترشح شیردارند برطرف و از این طریق به سلامت کودک خود و اقتصاد خانواده کمک می‌شود.

 

وی با بیان اینکه هستفاده از رازیانه به صورت دم نوش که میزان و نحوه تهیه آن مانند چای معمولی هست زیاد به صرفه هست، گفت: هستفاده رازیانه به صورت دم نوش مفیدتر و هزینه هستفاده از آن، نسبت به عرق آن ۱۰ برابر کاهش می‌یابد. همچنین مصرف رازیانه با این روش می‌تواند مشکل زیاد شایع عادت ماهانه‌های دردناک که منجر به مراجعه مکرر به مراکز درمانی و مصرف داروهای با عوارض زیاد می‌شود را برطرف کند.

 

 

منبع: ایسنا

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما