• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

ســال ۱۳۸۴ ماهواره مصباح با هزینه ای در حدود ده میلیارد توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد و اکنون قرار اســت به جای پرتاب این ماهواره به فضا، به موزه‌ی فناوری ایـــران انتقال یابد.

توما – در نشست خبری که به هدف امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فضایی ایـــران و سازمان جغرافیایی صبح دیروز در محل سازمان فضایی برگزار شد، اعلام گردید که قرار اســت ماهواره مصباح به موزه فناوری منتقل گردد.

مجتبی سرادقی، معاون سازمان فضایی کشور درباره این تصمیم توضیح داده و اعلام کرد:
به دلیل هزینه‌های زیاد بازیابی ماهواره مصباح به موزه فناوری فضایی انتقال خواهد یافت. این ماهواره حدود ده ســال پیش قرار بود به فضا پرتاب گردد که تحریم‌های همه جانبه اعمال شده علیه کشور ما ایـــران از این عمل جلوگیری کرد. هزینه‌های بازیابی این ماهواره برای پرتاب به فضا نیز در حال حاضر با گذشت زمان به میزان زیادی بالا رفـــــته اســت و در عمل امکان پرتاب نمودن آن به فضا وجود ندارد.

رئیس سازمان فضایی ایـــران نیز در این باره اظهار داشت:
نیازی نیست که هر ماهواره‌ای که ساخته می شود نهایتا به مرحله پرتاب به فضا برسد، ما به همین دلیل یک موزه فضایی طراحی کردیم که تابستان ســال جاری آماده و به بهره برداری خواهد رسید و تصمیم گیری‌ها در مورد این ماهواره بر این شد که ماهواره مصباح را در این موزه نگهداری کنیم.
محسن بهرامی با بیان این موضوع که بسیاری از سامانه‌ها و تکنولوژی‌های اجرا شده در حوزه ماهواره‌ها به بهره‌برداری رسیده‌اند، به تازگی در آینده‌ی نزدیک از پرتاب دو ماهواره خبر داد که در هفته‌ی آینده جزییات و اطلاعات دیگر درباره پرتاب آن‌ها اعلام خواهد شد.
مصباح به عنوان نخستین ماهواره ایـــرانی با هزینه ده میلیارد تومانی و با همکاری یک شرکت ایتالیایی توسط نیروهای متخصص داخلی و با کاربردهای مخابراتی طراحی و پیاده سازی شده اســت. مهرماه ســال ۱۳۸۴ این ماهواره قرار بود توسط موشک حامل روسی «Kosmos-3M» از پایگاه فضایی روسیه به فضا پرتاب گردد که متاسفانه این امر محقق نگردید.

انتقادها وارد اســت؟

این ماهواره دارای حدود ۷۰ کیلوگرم وزن اســت و بر خلاف ماهواره های کوچک ایـــرانی مانند “امید” که در مدار ۲۰۰ کیلومتر قرار گرفـــــت، در مدار ۶۰۰ کیلومتر قرار می گرفـــــت. مصباح کاربری هایی چون مخابراتی داشته و می‌تواند برای انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر به کار رود. ابعاد آن ۵۰ در ۵۰ در ۷۰ سانتیمتر مکعب اســت، عمر مفید این ماهواره سه ســال بوده و پیش‌ بینی می‌ شد که تا پنج ســال قابل اســتفاده باشد. ماهواره مصباح پس از اســتقرار در مدار ۱۴ بار در شبانه روز دور زمین می‌چرخید و سه تا چهار بار از طریق ایستگاه‌های زمین قابل مشاهده بود.

مأموریت این ماهواره برای انتقال دیتا میان ایستگاه‌های زمینی به صورت ذخیره و ارســال غیر همزمان ( Store and Forward ) مانند پیام‌های کوتاه و فکس، اطلاعات مربوط به شبکه‌های آب و برق و گاز، قرائت از راه دور کنتور، دریافت و ارســال اطلاعات ایستگاه‌های مختلف مانند هواشناسی و زلزله شناسی و همچنین دریافت اطلاعات مربوط به اموال و اجناس در هنگام نقل و انتقال کاربرد تعیین شده بود. ماهواره مصباح به لحاظ کلاس ماهواره‌ای در کلاس C ماهواره ها قرار دارد و ماهواره ای میان ماهواره های مینی و میکرو، محسوب می شود.
1x1.trans ماهواره‌ی مصباح با هزینه‌ی ده میلیارد تومانی به جای فضا به موزه می رود!


کلاهی که اروپایی ها سر ایـــران گذاشتند
اما ماهواره مصباح نیز مانند ماهواره زهره به فضا پرتاب نشد و سرنوشت مبهمی داشته و دارد و با آنکه بیش از یک دهه از طراحی و ساخت مدل زمینی آن می‌گذرد، هنوز مشخص نیست چه بلایی بر سر آن آمده اســت. در آن زمان هزینه راه‌اندازی ماهواره مصباح ۱۰ میلیارد تومان اعلام شد.
مسئولان دولتی، تا مدتها حرفی از سرنوشت این ماهواره نمی زدند تا اینکه بالاخره اعلام شد که “به علت تحریم‌ها، ماهواره ایـــرانی مصباح تاکنون در مصادره ایتالیا قرار داشته و مدیران دولتی در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستند”. هر زمان که خبرنگاران طی ســالهای اخیر از واعظی وزیر ارتباطات درباره باز پس گرفـــــتن این ماهواره سوال کرده اند، وی پاسخ داده اســت که “با برداشته شدن تحریم‌ها به طور قطع این ماهواره را پس خواهیم گرفـــــت.”

جالب اینجاســت که مقامات دولتی در ســالهای قبل، از وجود دردسراتی بر سر راه بازپس گرفـــــتن این ماهواره سخن می‌ گفتند اما مشخص نیست، این دردسرات و ربط تحریم ها به باز پس گرفـــــتن آن چیست و اگر این ماهواره به دلیل تحریم‌ ها در زندان کشور ایتالیا قرار دارد، چرا برجام این دردسر را حل نکرده و آیا منظور از «تمرکز بر ماهواره‌ های دیگر» به معنی پایان عملی و برنامه ای این ماهواره بوده یا از قبل به فکر موزه فرستادن آن افتاده اند؟!

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ماهواره‌ی مصباح با هزینه‌ی ده میلیارد تومانی به جای فضا به موزه می رود! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما