• تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

در مورد همسر و فرخانومدان علی اکبر علیه السلام نقلی وجود ندارد، اما باتوجه به سنی که برای ایشان در کربلا بیان انجام گرفته و باتوجه به این‌که آقاان عرب، خصوصاً بنی‌هاشمیان زود ازدواج می‌کـــردند و با عنایت به ازدواج امام سجاد علیه‌السلام که کوچک‌تر از ایشان بودند، می‌توان دریافت که ایشان نیز ازدواج کـــرده بودند. حال یا فرخانومدی نداشتند و یا فرخانومدانشان فوت کـــرده‌اند؛ دلیلکه می‌دانیم فرخانومدی از ایشان نمانده هست.

۲ سال گذشته در آستانه محرم و برای شناخت تحلیلی و عمقی اتفاقات، افراد و وقایعی که در این ایام نقل محافل مذهبی و دینی هست، خانوم فردا سلسله‌بحث‌هایی را از منظر خانومان و خانواده و در موضوعات گوناگون با حجت‌الاسلام حمید احمدی‌جلفایی؛ دانش‌آموخته فقه و اصول، نویسنده کتاب‌های «صحیفه فاطمیه»، «حجاب برتر» و مدیر پژوهش «موسوعه حجاب و عفت» داشته تا صحت و سقم تاریخ شفاهی مرسوم را دریافته و این واقعه عظیم را واقعی‌تر و به دور از بدعت‌ها و جانب‌داری‌ها، درک کنیم. امسال، برای مرور آن‌چه به طور تفصیلی عنوان انجام گرفته بود، نگاهی داریم به اهم مسائل مطرح‌انجام گرفته در گفت‌وگوها.

به نقل خانوم فردا، روز هشتم درباره شخصیت و نحوه شهادت حضرت علی‌اکبر علیه‌السلام و همچنین حضور یا عدم حضور مادر ایشان در واقعه عاشورا با حجت‌الاسلام حمید احمدی‌جلفایی گفت‌وگو کـــردیم که خلاصه آن را در ادامه می‌خوانید. همچنین برای مطالعه متن اصلی و تقصیلی این گفت‌وگو می‌توانید به پیوند‌ زیر مراجعه کنید.

–    در این‌که علی اکبر علیه‌السلام فرخانومد نخست امام حسین علیه‌السلام هست یا فرخانومد دوم، نقل‌های متفاوتی مطرح هست. امام سجاد و علی اکبر علیهمالسلام هر دو هم‌شأن و هم‌رتبه بودند و باید گفت امام سجاد علیه‌السلام تنها فرخانومد بزرگ حی و خانومده امام حسین علیه‌السلام بودند و لذا امر امامت به ایشان رسید.

–    قرینه‌ای که بر بزرگ‌تر بودن علی اکبر علیه‌السلام می‌توان ارائه داد، نقلی هست که تایمی اسرا را می‌آورند، از امام نامش را می‌پرسند و امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند نام من علی هست. ابن زیاد یا یزید می‌گوید: مگر حسین تعداد علی دارد؟ خدا که علی را در کربلا کشت؟ امام سجاد علیه‌السلام در پاسخ می‌فرمایند او برادر بزرگ‌تر من بود.

–    قوی‌ترین قولی که در مورد سن حضرت علی اکبر علیه‌السلام وجود دارد آن هست که سن ایشان در هنگام شهادت ۲۸ سال بود. قرائنی که در این مورد وجود دارد نشان‌دهنده آن هست که سن حضرت علی اکبر علیه‌السلام باید افزایش از ۲۳ سال باانجام گرفت؛ دلیلکه امام سجاد علیه‌السلام در کربلا ۲۳ سال داشتند و حضرت علی اکبر علیه‌السلام که از ایشان بزرگ‌تر بودند باید سنی بالاتر از ۲۳ را داشته باشند.

–    در مورد همسر و فرخانومدان علی اکبر علیه السلام نقلی وجود ندارد، اما باتوجه به سنی که برای ایشان در کربلا بیان انجام گرفته و باتوجه به این‌که آقاان عرب، خصوصاً بنی‌هاشمیان زود ازدواج می‌کـــردند و با عنایت به ازدواج امام سجاد علیه‌السلام که کوچک‌تر از ایشان بودند، می‌توان دریافت که ایشان نیز ازدواج کـــرده بودند. حال یا فرخانومدی نداشتند و یا فرخانومدانشان فوت کـــرده‌اند؛ دلیلکه می‌دانیم فرخانومدی از ایشان نمانده هست.

–    یکی از نقاط ابهامی در خانومدگی علی اکبر علیه‌السلام وجود دارد، نام مادر ایشان هست. عمده منابع تاریخی نام مادر ایشان را لیلا یا لیلی دختر ابي مره بن عروه بن مسعود ثقفي و جد مادری او را ام لیلا دانسته‌اند. برخی منابع تاریخی در مقام یادکـــرد از مادر ایشان، لیلا را با ام لیلا اشتباه گرفته‌اند و این دو نام را به جای یکدیگر به کار برده‌اند که این امر، ناشی از سهو این نویسندگان هست.

–    در مورد این‌که لیلا سلام‌الله‌علیها در کربلا حضور داشت یا نه، ما زیاد از آن‌که تأکید بر عدم حضور او داشته باشیم، عدم ذکر داریم. تنها در کتاب مناقب ابن منطقهآشوب تایمی مصیبت شهادت علی اکبر علیه‌السلام را به تفصیل مطرح می‌کند، می‌گوید تایمی امام حسین علیه‌السلام جنازه ایشان را از دست دشمن نجات داده و به کنار خیمه می‌آورند، راوی می‌گوید مادر او را دیدم که مات و مبهوت در کنار جنازه ایستاده بود. به صورت حتم در این میان نیز تنها مشکلی که وجود دارد اضطرابی هست که در ابتدای این نقل وجود دارد و مادر علی اکبر علیه‌السلام را منطقهبانو بیان می‌کند؛ همان کسی که طبق نقل‌های مشهور مادر امام سجاد علیه‌السلام بود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما