• تاریخ : ۲۰ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از بررسی و تصویب لایحه‌ حمایت از کودکان برای حمایت از کودکانی که در معرض آسیب‌های اجتماعی یا سوهستفاده قرار می‌گیرند، رویداد داد.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، محمداسماعیل سعیدی، نماینده آقام تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی و اصل ۹۰ مجلس در حاشیه‌ی بازدید جمعی از نمایندگان مجلس از نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون درباره‌ی تاثیر نام‌گذاری روز جهانی و هفته‌ی ملی کودک در جلب توجه‌ عمومی به کودکان توضیح داد:  کودکی موضوع حساسی هست. اگر توجه کافی به کودکان نداشته باشیم قطعا در فردا جامعه ما گرفتار زیادی از مشکلات خواهد انجام گرفت.
وی با تاکید بر این که شخصیت فرد در دوران کودکی شکل می‌گیرد و در دوره‌ی بعد از بلوغ تبدیل به یک شخصیت شکل گرفته می‌شود، ادامه داد:  باید توجه داشته باشیم که این نامگذاری‌ها در جهت تذکر به جامعه در رهستای اهمیت کودک هست و باید نقش کودک را در فردا فراموش نکنیم. مساله‌ای که معمولا از آن غفلت می‌کنیم و یکی از راه‌های خروج از این غفلت همین نامگذاری‌ها در قالب هفته ی ملی یا روز جهانی کودک هست.

این نماینده‌ مجلس در پاسخ به این پرسش که دلیل همواره بحث تشکیل کمیسیون کودک در مجلس و آگاهی از حقوق کودکان هراز گاهی به ویژه زمانی‌که شاهد رسانه‌ای انجام گرفتن اخبار ناخوشایند در زمینه‌ی اتفاق‌های تلخ برای کودکان هستیم مطرح و پس از مدتی به دست فراموشی سپرده می‌شود، اظهار کـــرد: با توجه به این‌که در دوره‌ی گذشته هم در مجلس بودم، قانونی را به نام قانون حمایت از کودکان بررسی و تصویب کـــرده‌ایم. در همین رهستا در این هفته بررسی لایحه‌ای را آغاز کـــردیم که نخستین جلسه‌ی آن تشکیل انجام گرفت. این لایحه، افزایش معطوف به حمایت از گروه‌هایی از کودکان هست که در جامعه در مورد آن‌ها اجحافی صورت می‌گیرد یا گرفتار باندهای تبهکار و گرفتار افراد و اشخاصی انجام گرفته‌اند که از آن‌ها سوهستفاده می‌کنند.

وی افزود: این دو مورد جزو موضوع‌هایی بوده که در مجلس مطرح انجام گرفته و این موضوع آخر قطعا با توجه به رویکـــرد مجلس به نتیجه‌ خواهد رسید و امیدواریم قانون جامعی در جهت حمایت از حقوق کودکان باانجام گرفت.

سعیدی با اشاره به این‌که در کمیسیون قضایی بخش قابل توجه‌ای از این قانون تصویب و در کمیسیون فرهنگی آن بندهایی که نیاز به بررسی داشته در این هفته بررسی انجام گرفته هست، یادآور انجام گرفت: بر همین اساس کلیات این لایحه تصویب انجام گرفته و در یک یا دو هفته‌ی فردا به صحن مجلس می‌رود.

وی درباره‌ بحث منشور حقوق منطقهوندی و جای خالی حقوق کودک در این منشور و پلن‌ی نمایندگان مجلس برای بررسی بحث حقوق کودکان در منشور حقوق منطقهوندی توضیح داد: این منشورها افزایش سیاسی و تبلیغاتی هست تا اجرایی و عملیاتی. مجلس افزایش بر روی مباحث عملیاتی تمرکز دارد که تبدیل به قانون و اجرایی شود. برای همین در قالب قانون حمایت از کودکان قطعاً این مساله را لحاظ خواهیم کـــرد.

این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی درباره‌ی بحث ایجاد منطقههای دوستدار کودک و توجه به امنیت، رفاه و سلامت کودکان در منطقهسازی، ساختمان‌سازی و… و جایگاه این موضوع‌ها در لایحه‌ی حمایت از حقوق کودکان گفت: با توجه به این لایحه و سهم پایتخت و هستان‌های دیگر سازوکاری را پیش‌بینی کـــرده‌ایم که با محوریت سازمان بهزیستی، دادستان، رییس دادگستری و مسوولان هر هستان ستادی برای حمایت از حقوق کودکان تشکیل شود. این لایحه همه جانبه هست و در بحث منطقهسازی، ساختمان‌سازی، وسایل حمل و نقل و موضوع‌هایی که مربوط به تامین امنیت کودکان و جلوگیری از آزار کودکان هست، وارد می‌شود.

هفته‌ ملی کودک از ۱۵ تا ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب پایتخت در دو بخش نمایشگاهی و نشست‌های تخصصی برپا هست.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما