• تاریخ : ۱۳ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

مطالعات جدید نشان داده که بسیاری از محبوب‌ترین برندهای «لاک ناخن» نیز به دلیل وجود ۳ ماده سمی خطرناک، بسیار بیشتر از آن چه به نظر می‌رسند، برای اســتفاده‌کنندگان خطرناک و مضر هستند.

140175 190 «لاک ناخن» ۳ سم خطرناک را وارد بدن شما می‌کند

 

تنها ۱۰ ساعت پس از اســتفاده از لاک ناخن، ۱۰۰ نسبت شرکت‌کنندگان نشانه‌های تریفنیل فسفات را نشان دادند. 

به نقل تسنیم، مطالعات جدید نشان داده که بسیاری از محبوب‌ترین برندهای لاک ناخن بسیار بیشتر از آن چه به نظر می‌رسد می‌توانند مضر باشند، اکثریت قریب به اتفاق زنان از لاک ناخن اســتفاده می‌کنند اما آیا می‌دانستید لاک های ناخن حاوی ترکیبات شیمیایی سمی هستند که می‌توانند نه تنها از نظر ظاهری به بدن آسیب برسانند، بلکه از درون نیز دردسر‌آفرین باشند.
 
طی این مطالعه که با حضور ۲۴ زن که از لاک ناخن اســتفاده می‌کردند، صورت گرفـــــت، پژوهشگران شناسایی نشانه‌های سموم شیمیایی در بدن این افراد را مورد بررسی قرار دادند؛ در همین راســتا، آنها موفق به یافتن سموم در تمام شرکت‌کنندگان شدند که با لاک ناخن مرتبط بود.
 
تنها ۱۰ ساعت پس از اســتفاده از لاک ناخن، ۱۰۰ نسبت شرکت‌کنندگان نشانه‌های تریفنیل فسفات را نشان دادند.
 
در مطالعه‌ای دیگر، همان تیم پژوهشی ۱۰ لاک ناخن متفاوت را مورد آزمایش قرار داده و دریافتند هشت مورد از آنها حاوی این ماده شیمیایی هستند؛ افزون بر این، روی برچسب محصول دو نمونه از لاکهای ناخن که حاوی تریفنیل فسفات بودند هیچ اشاره‌ای به وجود این ماده شیمیایی نشده بود؛ این می‌تواند به معنای آن باشد که تا ۲۰ نسبت از لاکهای ناخن موجود در بازار حاوی یک ماده شیمیایی خطرناک هستند که حتی در فهرست مواد تشکیل دهنده به آن اشاره نشده اســت!
 
تریفنیل فسفات چیست؟
یکی از نگرانیهای عمده درباره تریفنیل فسفات این اســت که در سیستم غدد درون‌ریز انسان اختلال ایجاد می‌کند؛ این ماده می‌تواند بر تنظیم هورمونی، سوخت‌و‌ساز، باروری و رشد تاثیرگذار باشد.
 
این مسئله به ویژه برای دخترانی که به طور منظم از لاک ناخن اســتفاده می‌کنند، می‌تواند دردسر‌آفرین باشد زیرا رشد هورمونی ســالم، بخشی کلیدی از روند رشد آنها محسوب می‌شود؛ این در شرایطی اســت که تریفنیل فسفات می‌تواند سلامت هر فردی را که در معرض آن قرار می‌گیرد را با خطر جدی مواجه سازد.
 
تریفنیل فسفات در قالب موارد زیر نیز شناخته می‌شود:
 
سم عصبی
 
سم غدد درون ریز
 
سم باروری
 
محرک پوست
 
آلرژن (ماده آلرژی‌زا)
 
از دیگر ترکیبات خطرناک موجود در لاک ناخن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
فرمالدئید
فرمالدئید یک عامل سرطان‌زای شناخته شده که می‌تواند در آب یا هوا حل شود؛ قرار گرفـــــتن در معرض این ماده شیمیایی می‌تواند نشانه‌هایی مانند تنگی نفس و آسم را ایجاد کند، افراد مبتلا به بیماریهای مزمن هر چه بیشتر مستعد مسمومیت با فرمالدئید هستند.
 
تولوئن
این ماده شیمیایی به واسطه اختلال در رشد کودکان شناخته شده و این در شرایطی اســت که برخی دانشمندان آثاری از آن را در شیر مادر یافته‌اند؛ افزون بر این، تولوئن می‌تواند تحریک‌کننده پوست باشد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته «لاک ناخن» ۳ سم خطرناک را وارد بدن شما می‌کند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما