• تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

لاپاراسکوپی و بارداری/ لاپاراسکوپی تخمدان پلی کیستیک


لاپاروسکوپی نوعی جراحی هست که با ایجاد یک یا تعداد برش کوچک در سطح پوست، انجام می شود. در جراحی لاپاروسکوپی، لاپاروسکوپ و ابزارهای جراحی از طریق شکاف های زیاد کوچکی وارد شکم می شوند. لاپاروسکوپ یک لوله نازک هست که یک لامپ و دوربین داخل آن قرار دارد. یکی از کاربردهای لاپاروسکوپی، تشخیص و درمان ناباروری خانومان هست. برای درمان ناباروری، تکنیک هایی مانند هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی، به طور معمول پیش از IVF انجام می شوند. زیادی از ناباروری ها، با هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی درمان می شوند؛ به این ترتیب دیگر نیازی به انجام IVF نخواهد بود.کاربردهای لاپاروسکوپی در درمان ناباروری

در موارد زیر، از لاپاروسکوپی برای درمان ناباروری هستفاده می شود:


· در صورت امکان وجود هیدروسالپنکس (Hydrosalpinx). هیدروسالپنکس نوعی انسداد لوله های فالوپ هست که در اثر عفونت مکرر ایجاد می شود. برداشت لوله فالوپ آسیب دیده با لاپاروسکوپی، به موفقیت IVF در درمان ناباروری کمک می کند.
· با روش لاپاروسکوپی می توان لوله های فالوپ را ترمیم و انسداد آن ها را برطرف کـــرد. در مورد خانم های جوانی که دچار مشکلات ناباروری هستند، انجام لاپاروسکوپی می تواند ناباروری را درمان و نیاز به انجام IVF را برطرف کند.

· کیست تخمدان باعث علاوه بر ایجاد درد و علائم دیگر، لوله های فالوپ را دچار انسداد می کند. برداشتن کیست تخمدان با لاپاروسکوپی، می تواند باعث درمان ناباروری شود.


· سندروم تخمدان پلی کیستیک: درست قبل از تخمک گذاری، یک فولیکول روی تخمدان ها شروع به رانجام گرفت می کند. با پارگی این فولیکول سلول تخم آزاد می شود و در لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کند.

اگر این فولیکول پاره نشود و تخمک گذاری طبق روند طبیعی خود انجام نشود، ممکن هست کیست تخمدان ایجاد شود. عدم تنظیم هورمون ها در بدن و بر هم خوردن تعادل هورمون ها باعث اشکال در تخمک گذاری می شود. در این شرایط سلول تخم آزاد نمی شود بلکه تبدیل به کیست می شود و به مرور سندروم تخمدان پلی کیستیک به وجود می آید.

انواع کیست تخمدان را میتوان با لاپاروسکوپی جراحی نمود.انتخاب اینکه بیمار به کدام روش باز یا بسته عمل شود به بیمار و شرایطش و نوع کیست تخمدان وبستگی دارد.


در صورتی که پایان شرایط برای عمل لاپاروسکوپی بیمار فراهم باانجام گرفت و جراح متبحر در زمینه لاپاروسکوپی تمایل داشته باانجام گرفت که بیمارش را با لاپاروسکوپی عمل نماید لاپاروسکوپی بهترین روش برای عمل جراحی کیست تخمدان می باانجام گرفت.


پایان انواع کیست تخمدان با لاپاراسکوپی قابل عمل هستند.


سایز کیست تخمدانی تفاوتی ایجاد نمی کند و کیست تخمدانی بزرگ یا کوچک و با هر سایزی قابل عمل کـــردن با لاپاراسکوپی هست.


پایان جدار کیست تخمدان به نیکوی با لاپاروسکوپی خارج می شود.


پایان اقداماتی که در عمل جراحی باز میتوان روی تخمدان انجام داد با لاپاراسکوپی قابل انجام هست از قبیل بخیه زدن ، خونگیری نمودن و غیره.


اینکه لاپاراسکوپی توسط چه کسی و در چه شرایطی و با چه میزان تبحر فردی و تیمی انجام شود زیاد حایز اهمیت هست.
· آندومتریوز؛ در بعضی از ناباروری ها مانند آندومتریوز، انجام لاپاروسکوپی پیش از IVF، کمک زیادی به درمان ناباروری می کند. برخی از خانم های مبتلا به آندومتریوز، پیش از درمان آندومتریوز اقدام به انجام IVF می کنند و باردار نمی شوند؛ این خانم ها در صورتی که از طریق لاپاروسکوپی آندومتریوز را درمان کنند، امکان بارداری با روش IVF را افزایش می دهند.

زیادی از علت های ناباروری، با انجام لاپاروسکوپی برطرف می شوند و خانم ها بعد از مدتی، باردار می شوند. اگر لاپاروسکوپی به تنهایی موفق به درمان ناباروری نشود، مرحله بعدی انجام IVF هست.


مراحل IVF

تحریک تخمک گذاری


قبل از آغار IVF و در طی آن، متخصص ناباروری تخمدان ها را ارزیابی می کند تا زمان تخمک گذاری مشخص شود. طبیعی بودن سطح هورمون ها و روند عادی تخمک گذاری نیز، مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت نیاز، داروهای درمان ناباروری و تحریک کننده تخمک گذاری توسط متخصص درمان ناباروری تجویز می شود.


برداشت تخمک

در این مرحله، سوخانوم نازکی از دیواره بالایی واژن عبور می کند. با هستفاده از تصویر ها سونوگرافی واژینال، سوخانوم هدایت می شود و با مکش ملایمی، مایع پیرامون فولیکول، از بدن خارج می شود. سپس سلول تخمک از مایع فولیکولی جدا می شود و در انکوباتور داخل محیط مغذی، نگهداری می شود.


لقاح

در یک محیط معقول، اسپرم با تخمک مخلوط می شود؛ سپس اسپرم و تخمک مدتی در کنار هم باقی می مانند تا لقاح انجام شود.


انتقال آرزون به رحم

در آخرین مرحله از فرایند IVF، اسپوکولوم در واژن قرار می گیرد و آرزون های تشکیل انجام گرفته، از طریق لوله پلهستیکی نازکی از دهانه رحم عبور می کنند و وارد رحم می شوند. بعد از پایان IVF، بهتر هست خانم ها ۲۴ ساعت روی تخت هستآسوده کنند تا لانه گزینی جنین در دیواره رحم، انجام شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما