• تاریخ : ۲۴ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از مشکلاتی که عموم افراد در حوزه کاهش وخانوم و آب کـــردن چربی دارند این هست که برخی از نواحی بدن خصوصا شکم دارای چربیهایی هست که به دشواری آب میشوند. در بدن انسان بافت چربی زمانی که افزایش از حد طبیعی خود انباشته شود، فرد را اصطلاحا چاق میگویند و به دنبال انباشته انجام گرفتن زیاد از حد بافت چربی، از بعضی از شاخصهای سلامتی کهسته انجام گرفته، چاقی باعث افت کیفیت خانومدگی افراد و کاهش طول عمر آنان میشود.

یکی از راه‌هایی که افراد برای لاغر انجام گرفتن به سمت آن گرایش دارند هستفاده از دمنوش‌ها و داروهای گیاهی لاغری هست که در خیلی از موارد اگر به طور صحیح هستفاده شود مفید خواهد بود. به صورت حتم مانند پایان کمک کننده‌های لاغری آنچه که اهمیت دارد این هست که افراد قبل از هستفاده از داروهای گیاهی لاغری، برای لاغر انجام گرفتن باید به ورزش و نوع تغذیه خود نیز توجه کنند. یکی از گیاهان دارویی پرکاربرد برای لاغر انجام گرفتن خانومیان و عرق خانومیان می‌باانجام گرفت. هستفاده از فواید خانومیان برای لاغری علاوه بر کمک به کاهش وخانوم و به ویژه از بین بردن چربیهای اطراف شکم، باعث میشود از دیگر خواص دارویی این گیاه ارزشمند نیز بهرهمند شوید.

خانومیان برای لاغری، خواص خانومیان، خانومیان و لاغری، عرق خانومیان، فواید خانومیان

گیاه خانومیان

گیاه خانومیان را با نام‌های دیگری مانند انیسون بری، کمون حبشی، اجوان، اسپری کای و نانخواه می‌شناسند. خانومیان گیاه علفی یک ساله، بی‌کرک و به ارتفاع ۳۰ تا ۹۰ سانتی‌متر هست که به شکل خودرو در نواحی شرقی هند، ایران و مصر می‌روید. برگ‌هایی با بریدگی‌های نازک و ظریف و گل‌هایی به رنگ سفید و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. چتر آن کوتاه، دارای طول نسبتا مساوی و منتهی به براکته‌های باریک در محل اتصال به یکدیگر هست. میوه‌ خانومیان کوچک، بیضوی، به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد و دارای بویی شبیه بوی تیمول هست. روی میوه‌ آن، خطی طولی نخی شکل، به رنگ روشن‌تر و دو تار نازک تک سلولی مشاهده می‌شود، به طوری که بعضی از آن‌ها کوتاه و مخروطی و برخی دیگر دارای یک قسمت متورم در انتها هستند. قسمت مورد هستفاده‌ این گیاه، میوه‌ آن هست که حاوی مقدار زیادی تیمول میباانجام گرفت. محل رویش این گیاه در ایران، بلوچستان، تبریز، اصفهان، خوزستان، فارس، کرمان و خراسان هست.

خواص دارویی خانومیان

خواص خانومیان متعدد بوده، برخی خواص دارویی آن عبارتند از: آنتیاکسیدان، ضد تب، ضد میکروب، ضد نفخ، ضد آسم، ادرارآور، قاعده آور، پایین آورنده فشار خون، مسهل، هستفاده از خانومیان برای لاغری، درمان سرفه، روماتیسم، تنگی نفس و بیماریهای معده هست. همچنین خانومیان ضد میکروبهایی نظیر سالمونلا تیفوزا، میکروسپوریوم و اشرشیاکلی میباانجام گرفت.

خواص خانومیان برای لاغری

عرق خانومیان یکی از عرقیات گرم و موثر در هضم غذهست و بنابراین با هضم بهتر غذا، مانع از انباشته انجام گرفتن چربی در بدن میگردد.

از خواص خانومیان تقویت معده و معالجه سوء هاضمههای ناشی از ضعف و کمی نیرو هست که به جذب بهتر و موثرتر مواد غذایی کمک کـــرده و مانع از بروز چاقی میشود.

خانومیان خاصیت مسهل بودن دارد، لذا باعث دفع سریع غذا و غیر قابل دسترس کـــردن غذا برای جذب بدن انجام گرفته و به تبع از انباشته انجام گرفتن چربی و ایجاد چاقی جلوگیری میکند.

میزان و طریقه مصرف خانومیان برای لاغری

دمنوش: دو تا چهار گرم از گیاه خانومیان را در آب جوش دم کـــرده، روزی سه بار نیم فنجان مصرف شود.

پودر: می‌توان روزانه سه تا چهار گرم پودر دانه‌ها را به شکل‌های مختلف یا همراه با غذا مصرف کـــرد. باوجود این که دانه‌ها ریز هستند، برای اثربخشی افزایش لازم هست پودر شوند تا مواد آن‌ها در بدن بهتر هستخراج شود.

عصاره‌ خشک: عصاره‌ خشک دانه‌های خانومیان را می‌توان روزانه ۱۲۵ میلی‌گرم مصرف کـــرد.

عصاره‌ مایع یا تنتور: از عصاره مایع خانومیان می‌توان روزانه تا شش میلی‌گرم مصرف کـــرد.

عرق خانومیان: بعد از هر وعده غذایی ظهر و شب نصف هستکان همراه با نصف هستکان آب مصرف شود تا هضم غذا را آسان و از نفخ و ترشی معده جلوگیری کند.

لا زم به ذکر هست هستفاده از خانومیان برای لاغری به همراه سایر گیاهان دارویی موثر در کاهش وخانوم به همراه تغذیه معقول و انجام ورزش، تاثیر آن را تعدادین برابر میکند. یکی از نسخه های لاغری با هستفاده از برخی گیاهان دارویی به شرح ذیل هست:

۵۰گرم سیاه دانه + ۵۰گرم زیره سیاه +۲۵ گرم طباشیر + ۲۵گرم تخم گشنیز + ۲۵گرم هلیله سیاه +۲۵ گرم لاک مغسول +۵۰ گرم خانومیان

مواد گیاهی فوق را تکمیلا پودر کـــرده روزی نصف قاشق چایخوری باعسل و آب گرم مصرف کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما