• تاریخ : ۲۹ام فروردین ۱۳۹۷
 • موضوع : مجله

فشار خون در بارداری

قبل از اینکه به موضوع فشار خون در بارداری بپردازیم بهتر هست توصیه کنیم اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید قبل از اقدام به بارداری حتما فشار خون خود را کنترل کنید و به حد نرمال برسانید. متخصص با تجویز قرص های فشار خون ، فشار خونتان را در حد طبیعی باقی می گذارد تا به جنینتان آسیبی نرسد .

 آیا میدانستید افزایش فشارخون در بارداری خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می دهد. با مراجعه به مرکز مشاوره و خدمات مامایی خانوم فردا مهر سلامت و دریافت خدمات از این مرکز بارداری سالمی را تجربه نمایید. برای دریافت زمان مشاوره از متخصصان مرکز مامایی خانوم فردا مهر سلامت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

راه های ارتباطی با مرکز مامایی خانوم فردا مهر سلامت

خانم زهره  شفیعی:  تلفن مشاوره پایتخت:۸۴ ۱۲ ۲۳۰ ۹۰۹             

منطقهستان:۰۷۴۸ ۹۰۷ ۹۰۹

خانم سکینه بهبودی :تلفن مشاوره پایتخت: ۳۸ ۱۲ ۲۳۰ ۹۰۹
منطقهستان:۰۷۳۸ ۹۰۷ ۹۰۹

 

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

یکی از عوامل حیاتیی که می تواند تضمین کننده یک بارداری نرمال و سلامت مادر و جنین باانجام گرفت فشار خون نرمال در این دوران هست. زیرا فشار خون بالا وپره اکلامپسی از سه علت حیاتی مرگ مادران هست دو علت دیگر خونریزی و عفونت هستند.

از سه ماه دوم بارداری حجم خون خانوم باردار افزایش می یابد و قلب برای پمپ کـــردن این حجم اضافه مجبور هست بر فعالیتش بیفزاید و در نتیجه دمای بدن بالاتر میرود. تایمی فشار خون بالا دارید قلبتان دشوارر کار می کند تا خون را به همه نقاط بدن برساند که می تواند به ماهیچه قلب آسیب برساند .

مقدار خون لازم برای اکسیژن رسانی و مواد غذایی به جنین و دفع مواد اضافی افزایش انجام گرفته هست . حال در دوران بارداری هورمون پروژسترون باعث شل انجام گرفتن دیواره های رگ ها می شود پس مقداری فشار خون خانم باردار کاهش می یابد و احساس ضعف ایجاد می شود.ولی در هفته های آخر بارداری همه چیز به حال نرمال برمی گرددو فشار خون به سطح عادب برمی گردد. و در این زمان هست که در صورت وجود عوامل خطر احتمال بروز فشار خون بارداری افزایش می یابد.

معمولا فشار خون با دو عدد نشان داده می شود عدد بالایی فشاری هست که خون حین انقباض عضلات قلب دارد (فشار رسیتولیک) و عدد دوم فشار خون در حالت هستآسوده عضلات قلب (فشار دیهستولیک) .

فشار خون طبیعی بین هفت روی یازده یا هشت روی دوازده هست و اگر خانم بارداری که فشارخونش معمولا نرمال بوده هست در دو نوبت در فاصله تعداد روز ۹/۱۴ یا افزایش باانجام گرفت احتمال می دهیم که خانم به مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی) مبتلا انجام گرفته هست. مخصوصا اگر همراه ورم ناگهانی و دفع پروتئین در ادرار باانجام گرفت.

در نظر داشته باشید که فشار خون در اثر هسترس هم می تواند بالاتر از حد معمول برود یا حتی فعالیت های انجام گرفتید هم می توانند در افزایش فشار خون اثر داشته باشند.

و توجه داشته باشید که فشار خون هر کسی باید با سابقه فشار خون خودش سنجیده شود.

فشار خون در بارداری

افزایش مادران برای شان این سوال پیش می آید که دلیل به فشار خون در دوران باردرای مبتلا می شوند، برای اگاهی افزایش در خصوص فشار خون در بارداری ادامه مقاله را حتما مطالعه نمایید.

علل ایجاد کننده فشار خون بارداری 

با آنکه هنوز علت این مسئله تکمیلا مشخص نانجام گرفته هست ولی یکسری از عوامل خطر می توانند باعث افزایش ان مشکل شوند. مثل:

 • بارداری نخست
 • دیابت
 • سابقه فشار خون بالا
 • بارداری تعداد قلویی
 • سابقه فشار خون بالا در بارداری های قبلی یا در افراد درجه ۱ مثل مادر و خواهر
 • بیماری کلیوی مزمن
 • کم تحرکی
 • مصرف سیگار و الکل
 • سن بالای دوران بارداری
 • هستفاده از فناوری های کمک باروری مثل (آی وی اف )

علائم و نشانه های فشار خون بالا (پره اکلامپسی)

فشار خون بالا (پره اکلامپسی) معمولا در فشار بالاتر از چهارده روی نه رخ نمی دهد . این حالت معمولا با سر درد و دیدن نقطه های درخشان همراه هست.

و در آزمایش ادرار۲۴ ساعته  نشانه هایی از وجود پروتئین و دفع آن توسط کلیه ها وجود دارد.

در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم مایعات بدن پاها و مچ و کف دست ورم می کند ولی ورم ناگهانی و عمومی بدن مثل دست و پا و صورت و افزایش وخانوم ناگهانی مثلا ۳ تا ۴ کیلو گرم در طی یک هفته می تواند دلیلی بر پره اکلامپسی باانجام گرفت.

از دیگر علایم می توان به درد شکمی ، سر درد، کاهش ادرار، سرگیجه و تهوع ،هستفراغ انجام گرفتید اشاره کـــرد.

راههای پیشگیری از فشار خون  چگونه هست؟

 • زیر نظر متخصص مهار کـــردن فشار اگر فشار خون بالایی دارید
 • خوردن غذاهای سالم و مصرف ویتامین ایی و سی ، اسید فولیک و منیزیم و در رژیم های غذایی خود از نمک کاهشی هستفاده کنید. از مصرف غذاهای چرب و خیلی پر کالری اجتناب کنید . مصرف میوه ها و سبزیجات افزایش شود.
 • فعالیت بدنی منظم
 • کاهش وخانوم اضافه
 • چون مواد سمی موجود در نیکوتین سیگار دیواره رگها را تخریب می کند پس از هستعمال سیگار خودداری کنید
 • در دوران بارداری باید فشار خون به طور منظم چک شود و آزمایش ادرار بررسی شود
 • در مادران بارداری که احتمال خطر در آنها افزایش هست آسپیرین بچه تجویز می شود که باعث رقیق انجام گرفتن خون می شود

خطرات و عوارض فشار خون بالا

 • هر چه فشار خون بالاتر برود و زودتر شروع شود خطر افزایشی به همراه دارد.
 • چون فشار خون بالا عروق رحم را تنگ می کند و اکسیژن و مواد مغذی کافی به جنین نمی رسد بنابر این رانجام گرفت جنین کم انجام گرفته و با وخانوم کم هنگام تولد به دنیا می آید.
 • دکولمان جفت (کنده انجام گرفتن جفت پیش از تولد ) که ممکن هست جفت تکمیلا یا به صورت جزئی قطع شود و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی کافی به جنین نمی رسد. دکولمان با خونریزی بعد از ۲۰ هفته بارداری خود را نشان می دهد.
 • زایمان زود رس هم از دیگر عوارض بالا بودن فشار خون در بارداری هست
 • آقاه زایی

انواع فشار خون در بارداری 

فشار خون حاملگی تایمی اطلاق می شود که صرفا فشار خون در بارداری بالا رفته باانجام گرفت. افزایش از چهارده روی نه که معمولا قبل از ۲۰ هفته رخ می دهد.

مسمومیت بارداری(پره اکلامپسی) که تایمی می گوییم مسمومیت بارداری رخ داده هست که نه تنها فشار بالا باانجام گرفت بلکه با ورم ناگهانی بدن به خصوص صورت و دستها و دفع پروتئین در ادرار همراه باانجام گرفت. معمولا بعد از ۲۰ هفته رخ می دهد.

تشنج و مسمومیت بارداری (اکلامپسی)

مسمومیت بارداری در خانمی که قبلا فشار خون مزمن داشته هست . افزایش فشار خون افزایش از چهارده روی نه که بعد از زایمان هم ادامه پیدا می کند.

درمان فشار خون در بارداری چگونه هست؟

 • بهترین درمان در این مورد در واقع همان پیشگیری هست. معاینات دوران بارداری حتما باید همراه با کنترل فشار خون باانجام گرفت.
 • یکی از اقدامات درمانی هستآسوده هست.
 • کالری مصرفی : مصرف پروتئین کافی ،مایعات زیاد و کنترل نمک مصرفی کمک کننده هست. پزشک یا ماما برای شما در خوهست سونو می دهد تا از رانجام گرفت جنین و میزان کافی مایع آمنیوتیک اطمینان پیدا کنند.

راه درمانی پره اکلا مپسی

 یکی از راههای درمانی پره اکلا مپسی ختم بارداری و زایمان هست و گاهی در موارد کتنرل نانجام گرفته مجبور به زایمان زود رس به روش سزارین می شوند. که معمولا بعد از هفته ۳۲ صورت می گیرد و اگر مشکل کنترل شود تا هفته ۳۷ صبر می کنند.

برای اطمینان از سلامت جنین معمولا آزمایشات بیوفیکی (bpp ) در خوهست می شود. در موارد انجام گرفتید سونوگرافی داپلر تجویز می شود تا جریان خون جنین کنترل شود. می توان وضع رانجام گرفت جنین و سلامت او را با اندازه گیری هفتگی یا هر دو هفته یکبار bpp و non stress test از نزدیک کنترل کـــرد .

اگر فشار خون شما انجام گرفتیدا افزایش یابد تحت درمان و مصرف دارو قرار می گیرید و احتمالا اگر زیر ۳۴ هفته باشید به شما کوریتکو ستروید تجویز می شود تا تتکمیل ریه ها و سایر اعضا بدن جنین تسریع یابد .  یکی از روشهای پیشگیری از فشار خون بالا هستفاده از روش های کاهش هسترس مثل یوگا در بارداری  هست.

بعد از زایمان روند فشار خون چگونه خواهد بود؟

بعد از زایمان فشار خون شما دقیقا کنترل خواهد انجام گرفت . معمولا یک هفته پس از زایمان فشار خون شما به حد طبیعی می رسد. با این حال در بعضی از خانمها فشار خون همچنان بالا باقی می ماند . که معمولا در افرادی رخ می دهد که از قبل از بارداری مبتلا به پرفشاری خون بوده اند.

سندرم (hellp) که مخفف انگلیسی همولیز ، افزایش آنزیم کبدی و کاهش تعداد پلاکت ههست این مشکل معمولا وخیم و خطرناک هست و یکی از عوارض پره اکلامپسی .تهوع ، هستفراغ سردرد و درد در ناحیه فوقانی شکم از نشانه های این سندرم هست . چون سندرم هلپ زیاد آسیب رسان به مادر و جنین هست برای تضمین سلامتی و کاهش فشار خون احتیاج به مراقبتهای اورژانسی هست . در مواردی هم چاره درمان زایمان القایی هست.

مقالات مرتبط

یوگا در بارداری 

پیلاتس در بارداری

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما