• تاریخ : ۲۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

عوارض کم کاری تیروئید بر اسپرم آقاان/ کم کاری تیروئید و افزایش هورمون شیر!

کم کاری تیروئید باعث افزایش تولید یکی از هورمون های هیپوفیز بنام پرولاکتین می شود… پرولاکتین بالا سبب کاهش تولید تستوسترون می شود که در واقع تولید اسپرم را حمایت می کند…


کم‌کاری تیروئید در مراحل نخستیه به ندرت سبب ظهور علایم بیماری می‌شود، ولی در اغلب مواقع، کم‌کاری تیروئید درمان نانجام گرفته، می‌تواند سبب ایجاد شماری از اختلالات در سلامتی نظیر چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ‌شود.


غده تیروئید یک ساختار کوچک هست که در جلو گردن درست بالای هستخوان ترقوه قرار گرفته هست. اندازه این غده در سلامت بدن اهمیت زیادی دارد. تیروئید هورمون هایی را تولید می کند که در تنظیم سوخت و ساز مواد مغذی سلول ها و عملکـــردهای مختلف بدن نقش دارند. زمانی که تیروئید، کم کار(هیپوتیروئیدیسم ) و یا پرکار(هایپرتیروئیدیسم ) می شود بر زیادی از عملکـــردهای بدن تاثیر می گذارد. اگر چه تغییرات ایجاد انجام گرفته توسط مشکلات تیروئیدی در خانوم و آقا یکسان هست اما در آقاان می تواند سبب تجربه برخی علائم متفاوت از خانومان شود.باروری

در کم کاری و پرکاری تیروئید ممکن هست آقاان مشکلات باروری را تجربه کنند. هنگامی که یک آقا پرکاری تیروئید دارد ممکن هست اسپرم هایی را تولید کند که فاقد تحرک کافی باشند، که این مسئله می تواند با پدر انجام گرفتن آن آقا تداخل داشته باانجام گرفت. بر طبق تحقیقات شده این تغییرات بر روی اسپرم در زیادی از موارد با درمان به وضعیت طبیعی بر می گردند.


هر شرایطی که باعث کاهش میزان LH و FSH بشود مانند تومور غده‌ی هیپوفیز، منجر به کاهش یا عدم تولید اسپرم و پایین آمدن سطح تستوسترون در خون می‌شود.


کم کاری تیروئید نیز می توانند سبب مشکلات باروری در آقاان شود زیرا ممکن هست باعث افزایش تولید یکی از هورمون های هیپوفیز بنام پرولاکتین یا هورمون شیر شود. پرولاکتین بالا سبب کاهش تولید تستوسترون می شود که در واقع تولید اسپرم را حمایت می کند.


بر اساس تحقیق منتشر انجام گرفته در مجله اورولوژی در زمستان سال ۲۰۱۲ میلادی، آقاان مبتلا به کم کاری تیروئید تعداد اسپرم کمی تولید می کنند که این موضوع بر باروری آنها تاثیر می گذارد.


عملکـــرد جنسی

بر اساس مقاله منتشر انجام گرفته در مجله بالینی متابولیسم و غدد درون ریز سال ۲۰۰۵ میلادی، تغییر عملکـــرد تیروئید می تواند اثرات قابل توجهی بر عملکـــرد جنسی آقاان مبتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید بگذارد.


در یک گروه از ۳۴ آقا مبتلا به پرکاری تیروئید، ۵۰ درصد انزال زودرس را تجربه می کـــردند، درحالیکه حدود ۱۵ درصد اختلال نعوظ داشتند که باعث عدم توانایی آنها در حفظ نعوظ می انجام گرفت.


در یک گروه از ۱۴ آقا مبتلا به کم کاری تیروئید، در حدود ۶۵ درصد تجربه اختلال نعوظ، انزال دیررس و میل جنسی کم را داشتند.


اگر چه مکانیسم های دقیق نحوه تاثیر کم کاری یا پرکاری تیروئید بر عملکـــرد جنسی مشخص نانجام گرفته اما این علائم در آقاان مبتلا، پس از درمان بهبود یافت.


سایر علائم

علاوه بر مشکلات موثر بر عملکـــرد تولید مثلی، آقاان مبتلا به مشکلات تیروئیدی علائم مشترکی با خانومان مبتلا به اختلال تیروئید دارند:


علائم شایع پرکاری تیروئید:

احساس گرما یا تعریق زیاد از حد در دمای معمولی اتاق

کاهش وخانوم علیرغم عدم تغییر در پلن غذایی

عصبانیت

اضطراب

لرزش دست

تپش قلب
علائم شایع کم کاری تیروئید:

احساس سرما حتی در اتاق گرم

ضعف

خستگی و بی حالی

افزایش وخانوم

یبوست

افسردگی

تنبلی

سرطان تیروئید در ابتدا ممکن هست بدون علائم پیشرفت کند اما در مراحل آخر می تواند باعث گرفتگی صدا یا مشکل در بلع شود.


توصیه ها

کم کاری و پرکاری تیروئید در خانومان نسبت به آقاان شایع تر هست.


بر طبق اعلام انجمن سرطان امریکا:


شیوع هایپرتیروئیدیسم در آقاان ۰٫۲ درصد و در خانومان ۲ درصد هست.


شیوع کم کاری تیروئید در خانومان: ۴-۵ نفر از ۱۰۰۰ خانوم و در آقاان ۰٫۶-۰٫۹ در هر ۱۰۰۰ آقا هست.


سرطان تیروئید نیز درخانومان ۳ برابر افزایش از آقاان اتفاق می افتد.


اگر شما مشکلات نعوظ و یا انزال و یا هر یک از علائم مربوط به اختلالات تیروئید را تجربه می کنید به پزشک مراجعه کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما