• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

عوارض درمان نانجام گرفتن زردی نوزاد/ آب انار برای زردی نوزاد مفید هست؟

در صورتی که مقدار بیلی‏روبین از حد مجاز تجاوز کند ممکن هست عوارض جبران‏ناپذیری برای نوزاد در پی داشته باانجام گرفت. ازجمله آنها، عوارض مغزی و شنوایی هست …


زردی یکی از بیماری‌های شایع نوزادان هست، به طوری که نیمی از نوزادان سالم و ۸۰ درصد نوزادان نارس‏ به درجاتی دچار زردی انجام گرفته و باعث نگرانی و تشویش والدین خود در نخستین روزها و هفته‌های عمرمی‌شوند.


امادلیل نوزادان به زردی مبتلا می‌شوند و نشانه‌ها و روش‌های درمان آن چیست؟ هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز بدن ما در نهایت تبدیل به رنگدانه زردرنگی به نام «بیلی روبین» می‌شود که کبد مسئول دفع این ماده از طریق صفرا به خارج از بدن هست.

بالا بودن میزان بیلی روبین خون می‌تواند ارثی یا نشانه‌ای از بیماری‌های کبدی باانجام گرفت. بتدریج و با افزایش عدد «بیلی‏روبین» مناطق دیگر پوست مانند شکم و اندام‏ها زرد می‏شود. بنابراین تشخیص زردی بر اساس مشاهده زردی در پوست و چشمان نوزاد هست.یک پزشک متخصص اطفال در گفت‌وگو با جام‌جم در مورد علل بروز زردی در نوزادان به تعداد نکته حیاتی اشاره می‌کند و می‏گوید: گاهی در نوزادان، زردی فیزیولوژیک اتفاق می‌افتد. این زردی شرایط خاصی دارد و حتما باید با تشخیص پزشک معالج باانجام گرفت. عوارضی هم ندارد و در صورتی که نوزاد تحت نظر پزشک باانجام گرفت، نیاز به بستری نیست.


 زردی از شیر مادر


گاهی نیز زردی ناشی از شیر مادر هست که در هفته نخست تولد نوزاد ایجاد انجام گرفته و به علت کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد به وجود می‏آید. این نوع زردی ربطی به ترکیبات شیر مادر ندارد، در این نوع زردی درمان براساس تغذیه مکرر و افزایش شیر مادر هست. به صورت حتم در مواردی زردی مربوط به ترکیبات نامطلوب در شیر مادر هست که پس از هفته نخست ایجاد می‌شود و تشخیص این نوع زردی فقط با مشاوره با پزشک متخصص اطفال امکان‏پذیر هست.


زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون


گاهی نیز زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون هست و در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد این نوع زردی به وجود می‏آید. به طور معمول در مادرانی که گروه خونی O دارند، اگر نوزادشان گروه خونی A یا B داشته باانجام گرفت، احتمال این نوع زردی وجود دارد. به صورت حتم این حالت در پایانی مادران که گروه خونی O دارند اتفاق نمی‏افتد.


این نوع زردی انجام گرفتید بوده و حتما از سوی متخصص اطفال نیاز به بستری و درمان دارد.به صورت حتم در موارد دیگر نیز زردی ناشی از RH هست یعنی در صورتی که RH مادر (فاکتور موجود در گلبول قرمز خون) منفی و RH نوزاد مثبت باانجام گرفت، احتمال ایجاد این نوع زردی وجود دارد. هم‌اکنون با تزریق آمپول «روگام» از ایجاد این نوع زردی در حاملگی بعدی جلوگیری می‏کنند.


فاویسم یا زردی ناشی از پرخونی


این نوع زردی معمولا در نوزادانی که مادران‌شان دیابتی یا نوزادان دچار تاخیر رانجام گرفت داخل رحمی در زمان بارداری باشند، دیده می‏شود که این زردی به ویزیت متخصص و درمان نیازدارد. زردی ناشی از کم‌کاری تیروئید نیز وجود دارد که این نوع زردی به علت کاهش هورمون تیروئید در بدن نوزاد ایجاد می‏شود و با تشخیص بموقع و درمان کم‏کاری تیروئید می‏توان این نوع زردی را معالجه کـــرد.


عوامل خطرساز


اما از میان علل بروز زردی که بگذریم، وخانوم کم نوزاد در زمان تولد، نارس بودن، جنس پسر، نوزاد مادر دیابتی، سابقه زردی در نوزاد نخست، عدم تطابق گروه خونی و RH مادر و نوزاد، تغذیه ناکافی نوزاد بخصوص در روزهای نخست زایمان به روش سزارین همگی از عواملی هست که می‏تواند خطر بروز زردی در نوزادان را افزایش کند.


زردی و عوارضش


«در صورتی که مقدار بیلی‏روبین از حد مجاز تجاوز کند ممکن هست عوارض جبران‏ناپذیری برای نوزاد در پی داشته باانجام گرفت. ازجمله آنها، عوارض مغزی شنوایی هست.» هر نوزاد زرد باید حتما از سوی پزشک اطفال ویزیت و معاینه شود و در صورت صلاحدید پزشک آزمایش بیلی‏روبین خون انجام و براساس آن تصمیم‏گیری بر اساس درمان انجام می‏شود.


چه موقع درمان انجام می‏شود؟


در مورد درمان زردی تاکید متخصصان اطفال به پایان خانواده ‏ها این هست که ظاهر نوزاد ملاکی برای تشخیص زردی نیست و در صورت احتمال زردی مراجعه به پزشک الزامی هست. با این حال به یکی از اصول درمان هستفاده از لامپ‏های مخصوص به نام لامپ فتوتراپی هست.


طول موج این لامپ نور سفید هست که با مکانیسم‏های پیچیده‏ای سبب کاهش زردی می‏شود. به صورت حتم این متخصص اطفال توصیه می‏کند که بهتر هست فتوتراپی در بیمارستان و تحت نظر کادر درمان انجام شود تا از عوارض احتمالی پیشگیری شود.


نورهای مهتابی کاهشین نقشی ندارند


«نور آفتاب یا نور مهتابی‌های معمولی هیچ‏گونه تاثیری در کاهش زردی و درمان آن ندارد. همچنین در مورد نوع تغذیه مادر، مصرف غذاهای گرم مانند ادویه یا خرما تاثیری در زردی نوزاد ندارد.»


تنها عامل موثر در کاهش زردی تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر و افزایش دفع ادرار نوزاد هست. به صورت حتم در زردی شیر مادر، پزشک ممکن هست هستفاده از شیر مادر را به طور متایم قطع و شیر خشک را جایگزین کند، اما ترنجبین و شیر خشت افزایش سبب افزایش دفع مدفوع انجام گرفته و تاثیر بسزایی در کاهش میزان زردی ندارد و هیچ گاه نباید نوزاد را صرفا با این مواد تحت درمان قرار داد و حتما باید با پزشک مشاوره شود.


پیشگیری کنید


راه پیشگیری نیز تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر پس از تولد هست. حتی در روزهای نخست تولد که شیر مادر کم هست نیز تغذیه مکرر نوزاد در پیشگیری از زردی موثر هست. در انتخاب رنگ لباس نوزاد هم از طیف زرد هستفاده نشود، چون تشخیص زردی را از سوی والدین به تاخیر می‏اندازد.


تأثیر درمان های سنتی بر زردی


درمان های سنتی متداوم از زمان های قدیم مورد توجه آقام کشورمان بوده هست. شیر خشت یکی از همان موادی هست که حرف های ضد و نقیضی درباره هستفاده و عدم هستفاده آن در درمان زردی می شنویم. شیر خشت نوعی ماده گیاهی هست که در قدیم برای درمان زردی مورد هستفاده قرار می گرفت. ولی در حال حاضر زیادی از پزشکان اعتقادی به هستفاده از شیرخشت و داروهایی نظیر آن ندارند. ولی تحقیقات نشان داده که مصرف قطره خوراکی شیر خشت همراه نور درمانی تأثیر زیاد زیادی در بهبود نوزادان مبتلا به زردی دارد. به طوری که سرعت بهبود را به نحو چشمگیری افزایش می دهد. این ماده با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از درمان های حیاتی برای زردی به شمار می رود که چنانچه به روش بهداشتی مورد هستفاده قرار گیرد، زیاد موثر خواهد بود و امروز جنبه درمانی آن هم به صورت علمی به اثبات رسیده هست. علاوه بر شیر خشت، روش های سنتی دیگری هم وجود دارد که به تجربه و از لحاظ علمی به اثبات رسیده اند. آرد جو از جمله موادی هست که می تواند در درمان زردی موثر واقع شود به ا ین صورت که آرد جوی نرم و الک انجام گرفته را روی بدن نوزاد به جز روی صورت و دور ناف می پاشند. این روش همراه نور درمانی تأثیر و سرعت درمانی افزایشی خواهد داشت.


 اگر آب انار یا آب زرشک خانگی نیز مصرف کنید مفید خواهد بود ولی بشرط اینکه نوزادتان دل درد نگیرد. مزاج انار به طور کلی سرد و خشک هست و هر چه ترش‌تر باانجام گرفت مزاج سرد و خشکی آن نیز افزایش هست.


شستن بدن نوزاد با عرق کاسنی همراه آب ولرم نیز در درمان زردی موثر هست. همچنین می توانید ترنجبین و آب را مخلوط کـــرده و پارچه ای را در آب خیس کـــرده و به پشت گوش و پیشانی نوزاد بمالید.


راهکار دیگر حجامت هست به طوری که در پشت گوش نوزاد خراش کوچکی ایجاد می کنید تا تعداد قطره خون از آن جاری شود. این درمان های جایگزینی ساده در کنار درمان های طبی می توانند در درمان زردی نوزادان موثر باشند، به صورت حتم به شرطی که به صورت تکمیلا بهداشتی انجام گیرند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما