• تاریخ : ۲۷ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : نوزاد و کودک

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ – ۱۵:۱۲

كد :۷۶۴۹۵

عوارض بدقولی به بچه ها/ دلیل نباید به کودکان قول بدهیم؟!


قول دادن به کودکان یک روش رایج پدر و مادرها برای به تعویق انداختن خوهسته‌های بچه‌هایشان هست. اما شاید کاهش والدینی توجه کنند که قولی که به فرخانومدشان می‌دهند باید واقعی و شفاف باانجام گرفت تا در فرخانومدشان ایجاد بی‌اعتمادی نکند. بچه‌ها اگر قول‌های دروغین بشنوند کم کم خلف وعده را یاد می‌گیرند و نه تنها دیگر برای حرف شما ارزشی قایل نیستند بلکه خودشان هم در مقابل شما از همین حربه هستفاده خواهند کـــرد.


گاهی والدین برای رهایی از لجگیم های کودک و حرف شنوی آن ها مجبور به دادن وعده هایی از جمله رشوه دادن به کودک هست.


از جمله قول هایی که نباید به کودک داد؛ وعده رفتن به مراکز تفریحی و پارک در روز مشخص و یا اینکه برای تولدت فلان کار را انجام می دهم هست، زیرا هرگز نمی توان اتفاقات و پیشامد های روزمره خانومدگی را پیش بینی کـــرد.قول اینکه اگر مشقهایت را بنویسی، باهوش ترین فرد کلاس می شوی و یا اگر اتاقت را مرتب کنی فلان کار را برایت می کنم نیز از دیگر وعده های مخرب هست که در صورت عدم برآورده انجام گرفتن، باعث ایجاد اعتماد به نفس کاذب در فرد خواهد انجام گرفت.


این قول های دروغین به کودک، به تدریج سبب می شود تا دیگر کودک ارزشی برای حرف های والدین قائل نباانجام گرفت.  


اما در این بین قول‌هایی هم هستند که اگرچه گفتنشان رواج دارد اما باید جزو موارد ممنوعه برای خود در نظر بگیرید و هرگز در این موارد به فرخانومدتان قول ندهید:


قول می‌دم درد نداشته باشه

درد یک واکنش طبیعی و غریزی هست و شما نمی‌توانید آن را تضمین کنید. تایمی می‌دانید که آمپول زدن یا برداشتن پانسمان باعث درد فرخانومدتان می‌شود به جای گفتن اینکه قول می‌دهید درد نداشته باانجام گرفت، بگویید که ممکن هست درد داشته باانجام گرفت اما زود پایان می‌شود. یا درد دارد اما بعدش می‌توانی یک بستنی بخوری.


قول می‌دم یه روز ببرمت پارک

این مصداق واقعی وعده سر خرمن هست! قول شما باید دقیق و شفاف باانجام گرفت. یک روز برای فرخانومدتان بی‌معنهست. باید بگویید کی او را به پارک می‌برید و به صورت حتم در روز موعود به قولتان عمل کنید. بچه‌ها جزئیات را به خاطر می‌سپارند و اگر زیرش بخانومید، ممکن هست دیگر به شما اعتماد نکنند.


قول می‌دم شاگرد نخست می‌شی

حتی اگر خیلی به هوش و یادگیری فرخانومدتان مطمئن هستید ولی باز هم تایمی پای رقابت در میان هست به او قول ندهید. این کار اعتماد به نفس دادن به کودک نیست بلکه از بین بردن واقع بینی او و به صورت حتم فشار وارد کـــردن به کودک از بابت انتظارات زیاد والدین هست.


قول می‌دم برات بخرم

تایمی فرخانومدتان از شما چیزی می‌خواهد و شما به دلیل مشکلات مالی قادر به خرید آن نیستید، به فرخانومدتان نگویید که برایش آن را خواهید خرید. بلکه بگویید سعی‌تان را می‌کنید تا اگر پولش را به دست آوردید آن را برای فرخانومدتان بخرید. در این صورت فرخانومد شما بهتر شرایطتان را درک خواهد کـــرد و از سوی دیگر با مشکل وعده دادن و عمل نکـــردن مواجه نمی‌شوید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما