• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله

عشق و علاقه بی‌ریای کودک نسبت به مادر برای رفع نیازهای عاطفی و روانی و رسیدن به آرامش وجود دارد اما به طور ناگهانی و با رفتار ضربتی و غلط این ارتباط قطع می‌شود و کودک را دچار شکست عاطفی تلخی می‌کند…چطور کودک را از شیر بگیریم؟


این فرآیند باید به طور تدریجی انجام شود و در یک دوره یک ماه تا ۴۵ روزه، به کودک فرصت دهیم تا بتواند با این موضوع کنار بیاید. نکته زیاد حیاتی این هست که رفتن کودک به سمت سینه مادر عمدتا به دلیل رفع نیازهای غذایی و تغذیه‌ای نیست، زیرا تایمی کودک در سن دو سالگی قرار دارد، برای رفع نیازهای غذایی خود از مکمل‌های غذایی هستفاده می‌کند و در واقع کشش کودک به سمت مادر در آن سنین اغلب برای رسیدن به آرامش هست.


برای مثال اگر روزانه ۴۵ دقیقه کودک شیر می‌خورد، باید به طور روزانه تعداد دقیقه از مدت زمان آن کم شود تا در یک دوره ۴۰ روزه این ارتباط قطع و به کودک ضربه عاطفی و روانی وارد نشود. به علاوه در اصل بازگشت، کودک بعد از مدتی مجددا به سمت سینه مادر گرایش پیدا کـــرده و احساس نیاز می‌کند و زیادی از والدین نسبت به این موضوع حساس هستند و ابراز نگرانی می‌کنند اما این مساله هیچ مشکلی نداشته زیرا کودک به تدریج و با رانجام گرفت شناختی خود متوجه می‌شود که دیگر این رفتار را تکرار نکند و این ارتباط قطع می‌شود .


اگر رفتار مادر با کودک محبت‌آمیز و عاشقانه باانجام گرفت به طور تدریجی این نیاز در کودک حل می‌شود، اما زمانی که فضای خانه برای کودک متشنج باانجام گرفت و حال وی نیکو نباانجام گرفت، او تنها راه برای رفع نیازهای روانی و رسیدن به آرامش را تغذیه از سینه مادر می‌داند و در برخی مواقع پستانک نیز این نقش را برای کودکان ایفا می‌کند. 


۱. چه زمانی باید کودک را از شیر گرفت؟


همانطور که گفتیم از شیر گرفتن کودک می‌تواند هم برای مادر و هم کودک روندی طولانی و دشوار باانجام گرفت. داشتن پلن‌ای دقیق برای از شیر گرفتن کودک زیاد حیاتی هست.


روند شیردهی یا توقف آن نباید به‌اجبار اتفاق بیفتد و در هر دو مورد، مادر باید آمادگی لازم و کافی داشته باانجام گرفت. بااین‌حال، دستورالعملی کلی و ساده وجود دارد که به مادران کمک می کند در این مورد بهتر تصمیم بگیرند.


دستورالعمل‌های پزشکی پیشنهاد می‌کنند که نوزادان تا ۶ ماه نخست خانومدگی خود، فقط باید از شیر مادر تغذیه کنند. بعد از ۶ ماهگی علاوه‌بر شیر مادر می‌توان از غذاهای جامد برای تغذیه کودک هستفاده کـــرد و پس از آن به‌مدت یک سال یا هر زمانی‌که مادر و کودک تمایل دارند شیردهی مادر می‌تواند ادامه داشته باانجام گرفت.


نوزادان بعد از یک سالگی، از شیر مادر به‌عنوان غذای مکمل و منبع آسوده انرژی تغذیه می‌کنند. علاوه‌بر آن این منبع حیاتی تغذیه می‌تواند از دستگاه ایمنی کودک محافظت کند.


برخی ‌مواقع خانم‌ها به‌دلیل احساس درد یا ورم در سینه، فشار اجتماعی یا ترس از اینکه کودک به‌اندازه‌ی کافی شیر نمی‌خورد، تصمیم می‌گیرند شیردهی را متوقف کنند اما درصورتی‌که تمایل به ادامه‌ی شیردهی دارند، بهتر هست تا این مورد با پزشک یا متخصص کودک مشورت کنند.


۲. از تغذیه‌ی معقول برای کودک هستفاده کنید


خانم‌هایی که کودکان زیر یک سال خود را از شیر می‌گیرند، باید از شیرخشک یا شیر یک خانم دیگر برای تغذیه نوزاد هستفاده کنند.


کودکان بزرگ‌تر از ۶ ماه همچنان به تغذیه با شیرخشک یا شیر خانم دیگر احتیاج دارند، اما می‌توانند در کنار آن از غذاهای جامد معقول با سن خود تغذیه کنند. کودکان زیر یک سال به‌هیچ‌عنوان نباید از شیر گاو، شیر سویا یا هر نوع محصول مشابه دیگر هستفاده کنند.


نوزادانی که غذای جامد می‌خورند، باید میزان معقولی از پروتئین، آهن و سایر مواد مغذی دریافت کنند. والدینی که در این زمینه نگران هستند می‌توانند در مورد تغذیه و میزان کالری دریافتی کودک با پزشک متخصص اطفال مشورت کنند.


ممکن هست بعضی کودکان به‌طورمعمول به‌میزان کافی آهن و ویتامین D دریافت نکنند و برای جبران به مولتی‌ویتامین و سایر مکمل های غذایی نیاز داشته باشند.


۳. عوامل هسترس‌زا را از خود دور کنید


بعضی از کودکان خیلی زود از شیر گرفته می‌شوند اما برای بقیه این‌طور نیست. داشتن یک پلن‌ی معقول برای تغییر تغذیه‌ی کودک سبب می‌شود که آسوده‌تر کودک را از شیر بگیرید. همچنین هرقدر این تغییر تغذیه آرام‌تر اتفاق بیفتد، مادر و کودک هسترس کاهشی خواهند داشت.


زمان‌هایی که هسترس کاهشی دارید برای از شیر گرفتن کودک معقول‌تر هستند.


همچنین سعی کنید در این مواقع زمان افزایشی را با کودک سپری کنید. بعضی‌اوقات هنگامی‌که کودکان از شیر گرفته می‌شوند، دچار اضطراب می‌شوند و افزایش به مادر خود می‌چسبند.


والدین باید برای از شیر گرفتن کودک پلن‌ی یک یا تعداد هفته‌ای داشته باشند و اگر کودک این روند را به‌نیکوی پذیرفت، آن را ادامه دهید.


۴. از شیر گرفتن در شب


زمانی که کودکان بین ۶ ماهگی تا یک سالگی قرار دارند، معمولا شب‌ها کاهش از شیر مادر تغذیه می‌کنند. این روند «از شیر گرفتن شبانه» نامیده می‌شود و به مادر این فرصت را می‌دهد تا مقدار افزایشی هستآسوده کند و در طول روز بهتر فعالیت‌هایش را انجام دهد. مادران می‌توانند از همین زمان برای از شیر گرفتن کودک هستفاده کنند.


۵. به‌تدریج تعداد دفعات شیردهی را کم کنید


توقف یک‌باره‌ی شیردهی زیاد وسوسه‌انگیز هست، اما این‌کار می‌تواند سبب ورم و درد سینه و ناآسودهی‌های روحی برای مادر و کودک شود، اما بهترین روش این هست که به‌آرامی تعداد دفعات شیردهی را طی تعداد هفته کم کنید.


می‌توانید این کاهش دفعات را با وعده‌هایی که برای کودک خیلی حیاتی نیست یا میزان کمی شیر می‌خورد، شروع کنید.


تعداد روز کودک را به همین مرحله عادت دهید و بعد وعده‌ی بعدی را کم کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید تا در نهایت پایان وعده‌های شیردهی متوقف شود.


۶. از شیردوش هستفاده کنید


هستفاده از شیردوش می‌تواند زیادی از ناآسودهی‌های مربوط به از شیر گرفتن کودک را کم کند. بهتر هست که در هر وعده مقدار کمی شیر بدوشید، تا از تولید افزایش شیر جلوگیری کنید.


فرایند شیردهی از قانون عرضه و تقاضا پیروی می‌کند. زمانی‌که کودک میزان زیادی شیر می‌خورد یا مادری به‌طور مرتب شیر خود را می‌دوانجام گرفت، بدنش روند تولید شیر را ادامه خواهد داد. هرقدر کودک شیر کاهشی بخورد، مادر شیر کاهشی تولید می‌کند. بااین‌حال، زیادی از خانومان در این زمان در بدن‌شان احساس ورم یا ناآسودهی می‌کنند.


یکی از این روش‌ها برای کم‌کـــردن این ناآسودهی دوشیدن مقداری از شیر هست. از دوشیدن مقدار زیادی شیر خودداری کنید، زیرا در این صورت مقدار تولید شیر افزایش می‌شود. بهتر هست ۲ تا ۳ دقیقه یا تا زمانی‌که دردی ندارید، شیر خود را بدوشید.


خانم‌هایی که در روند گرفتن شیر از کودک‌شان هستند می‌توانند از همین شیر دوشیده‌انجام گرفته برای وعده‌ی بعدی شیردهی نوزاد هستفاده کنند. هستفاده از شیر دوشیده به‌جای شیردهی از سینه سبب می‌شود تا تولید شیر به‌سرعت کاهش پیدا کند.


۷. درمان ورم سینه


درصورتی‌که هستفاده از شیردوش فایده‌ای نداشت، خانم‌های شیرده می‌توانند از روش‌های دیگری برای رفع ناآسودهی‌ سینه هستفاده کنند.


هم هستفاده از شیردوش و هم شیردهی هردو می‌توانند میزان تولید شیر را افزایش دهند، همچنین می‌توانند ناآسودهی را افزایش کند و روند از شیر گرفتن کودک را طولانی‌تر کنند.


هستفاده از روش‌های زیر می‌تواند برای کاهش ناآسودهی‌ها معقول باانجام گرفت

هستفاده از برگ کلم برای سینه، برگ‌های سرد می‌تواند برای ورم معقول باانجام گرفت؛

از داروهای ضدالتهابیِ غیرهستروئیدی برای کاهش درد هستفاده کنید؛

قبل از شیردهی از کمپرس گرم یا حمام داغ هستفاده کنید؛

قبل از شیردهی از کمپرس سرد (مثلا نخودفرنگی یخ‌زده) هستفاده کنید؛

با مشورت و تشخیص پزشک می‌توانید از قرص های ضد بارداری هستفاده کنید. تولید شیر در بعضی از خانم‌هایی که قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند کاهش می‌یابد و ناآسودهی‌هایی حاصل از گرفتن کودک از شیر کم خواهد انجام گرفت؛

سینه‌ی خود را ماساژ دهید تا خطر بسته‌انجام گرفتن مجاری شیری کاهش یابد؛

زمانی‌که سینه سنگین می‌شود از سینه‌بندهای حمایتی هستفاده کنید. محکم بستن سینه می‌تواند میزان درد را افزایش کند و سبب التهاب سینه شود.


۸. نشانه‌های اختلال را بشناسید


از شیر گرفتن کودک می‌تواند هسترس‌زا باانجام گرفت و در موارد نادری احتمال خطر وجود دارد. التهاب سینه و سوتغذیه کودک، دو خطر نخستیه‌ی از شیر گرفتن کودک هست.


در این مواقع بعضی از مادران دچار افسردگی یا اضطراب می‌شوند و بعضی از نوزادان تلاش می‌کنند تا بدون تغذیه با شیر مادر خودشان را تسکین دهند.


در صورت مشاهده موارد زیر حتما پزشک خود را مطلع کنید:


ایجاد تب در مادر؛

سینه‌های مادر متورم، قرمز و داغ شوند؛

ترشحات سبزرنگ یا بدبو از سینه؛

مادر علائم افسرگی یا علائم اضطراب داشته باانجام گرفت؛

پوشک کودک کاهش خیس یا کثیف شود؛

تغییر مشخصی در الگوی خواب کودک ایجاد انجام گرفته باانجام گرفت و به‌مدت طولانی، در حدود یک یا دو هفته ادامه داشته باانجام گرفت.


۹. آرامش کودک را حفظ کنید


شیر مادر چیزی افزایش از یک منبع تغذیه‌ای هست. زمانی‌که کودک دچار هسترس یا ترس می‌شود، شیر مادر می‌تواند منبعی برای ایجاد حس آرامش باانجام گرفت. زیادی از کودکان درحالی‌که شیر می‌خورند به خواب می‌روند.


موارد زیر کمک می‌کند تا زمانی‌که کودک را از شیر می‌گیرید، حس آرامش را در او ایجاد کنید


ارتباط پوستی با کودک را حفظ کنید؛

به کودک آرامش دهید؛

با کودک گیم کنید، برایش آواز بخوانید و او را بیرون ببرید؛

کودک را در آغوش بگیرید و به‌آرامی تکان دهید؛

درصورتی‌که کودک دندان درآورده هست می‌توانید حلقه‌های لهستیکی مخصوص گاز گرفتن را در فریزر سرد کنید و به کودک بدهید؛

شیوه‌ی جدیدی برای خواباندن کودک پیدا کنید تا کودک به‌آسودهی به خواب برود.

می‌توانید از افراد دیگر یا مراقب برای آرام‌کـــردن کودک هستفاده کنید. زمانی‌که نوزادان از شیر گرفته می‌شوند، ممکن هست به‌انجام گرفتت تلاش کنند تا از شیر مادر تغذیه کنند. در این مواقع اجازه دهید تا فرد دیگری به کودک غذا دهد یا او را آرام کند؛ این روش می‌تواند به‌طور واضح موجب کاهش هسترس مادروپدر شود.


مادران باید در مقابل نوزادی که تمایلی ندارد از شیر گرفته شود صبور باشند. ممکن هست در مراحل نخستیه‌ی رانجام گرفت کودک اختلالی ایجاد شود، کودک مضطرب شود، به مادر بچسبد یا زیاد‌ازحد معمول گریه کند، اما بعد از گذشت تعداد هفته، این موضوع بهبود می‌یابد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما