• تاریخ : ۲۷ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجلهگفتگو با سارا عرفانی، یکی از رمان‌نویسان حوزه اجتماعی کشور که برای معرفی کتاب و نقل کردرانی در جمع دانشجویان به نمایشگاه کتاب دانشجویان دانشگاه شاهد آمده بود،که گزیده‌ای از حیاتیترین بخش‌های آن را در ادامه می‌خوانید:* لطفا درباره ۲ کتاب اخیر خودتان که در نمایشگاه امسال عرضه انجام گرفته اند توضیح بفرمائید:
عرفانی: آخرین کتاب بنده که نامش «پنج‌شنبه فیروزه‌ای» هست و برای آن زحمت زیادی کشیدم، درباره تعداد دانشجو هست که قصد دارند به اردوی مشهد بروند و در آنجا اتفاقاتی برای آنها رخ می‌دهد. در این باره، ارتباط این دانشجویان با یکدیگر و هم ارتباط آنها با امام رضا(ع) مد نظر من بوده هست. در واقع دوست داشتم هر دوی این‌ها را در کنار هم و در قالب یک دهستان نمایش دهم. «هدیه ولنتاین» اثری دیگر از بنده هست که مجموعه‌ای از دهستان‌های کوتاه هست و آن را براساس دغدغه‌هایی که خودم، به عنوان یک جوان، داشته‌ام نوشتم.


در واقع سعی کـــرده‌ام در این دهستان‌ها، به دغدغه‌های جوانان بپردازم و به صورت حتم درون‌مایه هر کدام از آنها دینی هست.


* نظر درباره فرهنگ مطالعه در جامعه؟
عرفانی: فکر می‌کنم رسانه‌های ما، مخصوصا تلویزیون، به طور حداقلی به این امر می‌پرداخانومد و باید بتوانیم ضرورت کتابخوانی را جا بندازیم. به صورت حتم بنده در این موضوع، طرح‌هایی دارم. مثلا بیاییم و برای بچه‌های فامیل تعدادین کتاب بخریم و آنها را در قالب گیم برای بچه‌ها تعریف کنیم.


امروزه همه افراد جامعه تایم زیادی را در فضای مجازی صرف می‌کنند و متاسفانه در این فضا، محتوای ضعیفی تبادل می‌شود. برای مثال، یک پاراگراف از یک کتاب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.از نظر من، خواندن و ارسال کـــردن در فضای مجازی نوعی بیماری هست. دلیلکه تایمی یک جمله از کتابی در فضای مجازی تبادل می‌شود، اصولا خیلی سریع فراموش می‌شود، در حالیکه تایمی یک کتاب را به طور تکمیل در فضای حقیقی می‌خوانیم، ممکن هست، جمله‌ای از کل آن کتاب در وجودمان بنشیند و هرگز فراموش نشود.


* درباره کتابی که اکنون در حال نگارش آن هستید توضیح دهید.
عرفانی: بنده در حال نوشتن کتابی پیرامون خانومدگی حضرت معصومه(س) هستم که به صورت حتم هشدارات در مورد ایشان خیلی اندک هست و من از روی تک جملاتی که در مورد ایشان وجود دارد، دهستان را می‌نویسم.


سعی بنده بر این هست که بتوان از طریق این کتاب، با آن شخصیت ایشان افزایش آشنا انجام گرفت.


* به فیلم نامه نویسی در این رابطه فکر کـــردید که شاید بتواند تاثیر افزایشی داشته باانجام گرفت؟
عرفانی: حتما همین طور هست. به صورت حتم  نوشتن فیلم‌نامه تخصصی هست. زیادی معتقدند که دهستان، قدم‌های زیادی را به سمت فیلم‌نامه برداشته هست ولی فکر می‌کنم اگر یک متخصص آن را تبدیل به فیلم‌نامه کند، بهتر و حرفه‌ای تر هست.


درباره همین کتاب خانومدگی حضرت معصومه(س) بعضی پیشنهاد کـــردند که فیلم‌نامه یا تله‌فیلم آن را بنویسم. ما باید آنقدر کتاب‌های قوی‌ داشته باشیم که فیلم‌ساز بتواند در کارش از آنها هستفاده کند. شاید یکی از علت‌های آن، فضای حاکم بر سینمای مهست که دنبال چنین امری نیستند. کتاب باید در جامعه باانجام گرفت.نویسنده هم کارش نوشتن هست. این نویسنده هست که کتاب را خلق می‌کند. در نهایت آن نوشته و کتاب باید آنقدر جذاب باانجام گرفت که یک فیلم نامه نویس یا فیلم ساز رغبت به ساخت فیلم از روی آن داشته باانجام گرفت.


* درباره حمایت از این بخش چه پیشنهاداتی دارید؟
عرفانی: ما از خیلی مسائل گله می‌کنیم و می‌گوییم که دلیل کار نیکو انجام نمی‌شود. در حوزه کتاب و فیلم نامه به دیگران اجازه می‌دهیم هر کتاب و یا فیلمی را که با ارزش های ما در تناقض هست تولید کنند. من فکرمی‌کنم حیاتی ترین کار این هست که از نویسندگان جوان حمایت کـــرده و آنها را به جامعه معرفی کنیم. ما در فرهنگ سرای انقلاب کانون خانومان نویسنده انقلابی را راه اندازی کـــردیم که علاقه مندان این حوزه را دور هم جمع بکنیم و با هم  دهستان نویسی کار کنیم.* در پایان پیشنهاد شما به خانم های علاقه مند به فعالیت در این حوزه چیست؟
عرفانی: خانمها باید بدانند با تخصص و دانشی که دارند کجا می‌توانند فعالیت کنند. مثلا من خیلی علاقه‌مند بودم معلم بشم یا هستاد دانشگاه بشوم.


بنده از همان موقع دهستان می‌نوشتم. لبخند مسیح را سال آخر دانشجویی نوشتم که به صورت حتم تعداد سال طول کشید تا چاپ انجام گرفت. جرقه اش از دغدغه های خودم بود. چون رشته ام الهیات بود به صورت مداوم دنبال شبهه های مختلف بودم و تا رسیدن به پاسخ پیگیری می‌کـــردم. 


 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما