• تاریخ : ۴ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

علت سفت انجام گرفتن مدفوع کودک/ غذاهای ملین برای کودکان


در دوران کودکی مشکل یبوست سبب بروز هسترس در کودک و والدین انجام گرفته و یکی از علل شایع مراجعه به پزشک می باانجام گرفت. یبوست به معنای اجابت مزاج کاهش از ۳ بار در هفته می باانجام گرفت که حداقل به مدت ۲ هفته طول بکانجام گرفت. این مشکل ممکن هست با درد همراه باانجام گرفت.


یبوست کودکان، یکی از بیماری های شایع در آنها هست و معمولا والدین با این بیماری در طول سنین ۲-۴ سالگی کودک دست و پنجه نرم می کنند. داروهای زیادی می توان برای این بیماری کودکان تهیه کـــرد ولی اگر بتوانید با میوه و سبزیجات، یبوست کودکان را کنترل و درمان کنید خیلی بهتر هست.در صورتی که کودک فقط یبوست دارد و تب ندارد؛ باتوجه به سن می‌توان درمان‌هایی را آغاز کـــرد. برای کودکان زیر ۶ ماه باید پزشک علت را شناسایی کند. شاید دستگاه گوارش کودک دیربه‌دیر کار کند اما یبوست نداشته باانجام گرفت. در این شرایط تغییر رژیم مادر مشکل را برطرف می‌کند اما اگر مشکل واقعا یبوست باانجام گرفت بررسی‌های روده‌ای و هورمونی لازم هست. گاهی مشکلات هورمونی و تیروییدی باعث یبوست می‌شود.


در کودکان بالای ۶ ماه نیز تغییر رژیم‌غذایی می‌تواند مفید باانجام گرفت. اضافه‌کـــردن سبزی‌های برگ‌سبز به غذای کودک و میوه‌های ملین مثل آلو معمولا مفید و مثمرثمر هست اما اگر مشکل برطرف نانجام گرفت باید علت یبوست زیر نظر پزشک مشخص شود.


به‌طور طبیعی دستگاه گوارش شیرخواران ممکن هست تا ۱۵بار در روز به صورت کم و بریده‌بریده کار کند و این موضوع طبیعی هست. گاهی نیز هر ۵-۴ روز یک بار کار می‌کند که این موضوع نیز طبیعی هست. می‌گوییم طبیعی به شرطی که بعد از ۵-۴ روز مدفوع حالت خمیری داشته باانجام گرفت و با حجم زیاد. اگر حجم مدفوع کم و خشک بود به معنی یبوست کودک هست و باید به پزشک اطفال مراجعه کـــرد.


علل یبوست در کودکان


در اغلب کودکان دلیل پزشکی برای بروز یبوست وجود نداشته و این مشکل متایمی هست. در زیادی از موارد گیمگوشی و عدم توجه کودک در هنگام نیاز به اجابت مزاج، رژیم غذایی نامعقول مانند مصرف ناکافی میوه ها و سبزیجات، رژیم غذایی پرچرب و حاوی مقادیر کم فیبر و مصرف ناکافی مایعات و نیز کم تحرکی سبب بروز یبوست می شود.


تغذیه و یبوست


رعایت برخی نکات تغذیه ای به مقابله با یبوست در دوران کودکی کمک می کند. اما اگر یبوست کودک زیاد از ۲ هفته به طول انجامید و یا همراه با علائمی مانند تب، هستفراغ، تورم شکم یا خون در مدفوع بود باید به متخصص اطفال مراجعه نمایید. بدون مشورت با پزشک برای کودکان از ملین ها هستفاده نکنید.


نکاتی که می تواند به رفع یبوست کمک کند عبارتند از:


رژیم غذایی سرشار از فیبر همراه با دریافت کافی مایعات، به ویژه آب، به حرکات روده کمک می کنند. مواد غذایی مانند غلات سبوس دار، سبزیجات، میوه ها و حبوبات حاوی فیبر فراوان بوده و به رفع یبوست کمک می کنند.

توصیه می شود کودکان روزانه به ازای هر ۱۰۰۰ کیلوکالری انرژی دریافتی ۱۴ گرم فیبر دریافت کنند. این توصیه به معنای دریافت روزانه فیبر به میزان ۱۹ گرم برای کودکان ۱ تا ۳ سال، ۲۵ گرم برای کودکان ۴ تا ۸ سال، ۳۱ و ۳۸ گرم به ترتیب برای نوجوانان پسر ۹ تا ۱۳ سال و ۱۴ تا ۱۸ سال و ۲۶ گرم برای نوجوانان دختر ۹ تا ۱۸ سال هست.


میزان تقریبی فیبر موجود در نصف لیوان حبوبات پخته ۹-۶ گرم، ۱ عدد سیب کوچک با پوست ۶/۳ گرم، یک عدد گلابی متوسط ۵/۵ گرم، نصف لیوان بروکلی پخته ۳ گرم و نصف لیوان سبزیجات مخلوط پخته ۴ گرم هست.


سوربیتول موجود در آلو، گلابی و آب سیب می تواند به بهبود یبوست کمک کند.
عدم مصرف کافی مایعات در کنار رژیم غذایی پرفیبر سبب تانجام گرفتید یبوست می شود. توصیه می شود کودک در طول روز مقادیر کافی آب و مقداری شیر بنوانجام گرفت. مصرف نوشیدنی های شیرین باید در کودکان سنین مدرسه به ۱۸۰ تا ۲۴۰ سی سی و در کودکان کوچکتر به ۱۲۰ سی سی در روز محدود شود.

در وعده صبحانه از مایعات گرم هستفاده شود.
مواد غذایی حاوی پروبیوتیک مانند مهست پروبیوتیک به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

مصرف فست فود و غذاهای فرآوری انجام گرفته و غذاهای پرچرب که فیبر کمی دارند مانند بستنی و چیپس باید محدود شود.

کودک را تشویق کنید تا روزانه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باانجام گرفت. فعالیت بدنی نه تنها به بهبود وضعیت سلامت کودک کمک می کند بلکه سبب بهبود عملکـــرد دستگاه گوارش می گردد.

کودکان را به اجابت مزاج منظم به خصوص در نخست صبح و بعد از هر وعده غذایی تشویق نمایید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما