• تاریخ : ۱۳ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

علت دندان قروچه پسر ۳ ساله ام چیست؟!/ علت فشار دادن دندانها روی هم


علت دندان قروچه پسر ۳ ساله ام چیست؟! آیا هسترس باعث فشار دادن دندانهایش می شود؟


پاسخ مشاور:


افزایش کودکان به هنگام خواب دندان قروچه می‌کنند و این مشکل معمولاً در حدود سن ۳ سالگی ایجاد می‌شود (به صورت حتم ممکن هست زمان شروع این عارضه زودتر و حتی در سن یک‌سالگی باانجام گرفت).


دندان‌قروچه معمولاً در دوران نوپایی کودک و سال‌های پیش از مدرسه رخ می‌دهد و معمولاً تا ۶ سالگی متوقف می‌شود.


این نکات را درباره دندان قروچه کودکان در نظر داشته باشید:


– دندان قروچه لزوماً نتیجه کابوس دیدن یا خاطره تنش زا نیست.

– دندان درآوردن، عفونت گوش یا سایر علل ایجاد درد ممکن هست به دندان قروچه منجر شود.

– همآرایی نادرست دندانها میتواند ایجاد دندانقروچه را تحریک کند.

– اضطراب و هسترس ممکن هست احتمال دندانقروچه را افزایش دهد، اما این عمل ناشی از مشکلات رفتاری نیست.

– دندان قروچه معمولاً پیش از بیرون آمدن دندانهای دائمی متوقف میشود.

– اگر دندان قروچه کودکتان باعث نگرانیتان انجام گرفته هست، او را به نزد دندانپزشکش ببرید.علل دندان قروچه و قفل انجام گرفتن دندان‌ها در کودکان

دندان قروچه کودکان هیچ دلیل شناخته‌انجام گرفته‌ای ندارد، با ین‌ حال تحقیقات انجام‌انجام گرفته در طی تعدادین سال توانسته علت‌های احتمالی آن را مشخص کند. برخی از این علت‌ها فیزیکی بوده و برخی دیگر روان‌شناختی می‌باشند.


علل فیزیکی

از جمله علل فیزیکی دندان قروچه در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کـــرد:


درد، در اثر بیماری‌هایی چون عفونت گوش و یا در اثر دندان‌درآوردن کودک. کودکان ممکن هست به ‌عنوان راهی برای کاهش درد خود، دندان قروچه کنند. همانند ماساژ دادن یک عضله‌ی دردناک.

بی‌نظمی دندان‌ها در فک بالا یا پایین (که به آن “مال اکلوژن” نیز نقل کرد می‌شود).

مشکلات سلامتی. این مشکلات می‌توانند از کمبود آب بدن و کمبودهای غذایی تا آلرژی‌ها و حتی انگل کرمک متفاوت باشند. برخی از کودکانی که مشکل زیاد‌فعالی دارند نیز ممکن هست به بروکسیزم مبتلا باشند. همچنین کودکان مبتلا به فلج مغزی و کودکانی که از برخی داروهای خاص هستفاده می‌کنند نیز ممکن هست به بروکسیزم دچار شوند.
علل روان‌شناختی

علل روان‌شناختی دندان قروچه کـــردن در کودکان، هسترس و اضطراب می‌باشند. در کودکان ممکن هست این هسترس – معمولاً فشار عصبی و یا خشم – در اثر داشتن امتحان در مدرسه و یا یک تغییر در روند خانومدگی (خواهر و برادر جدید و یا عوض انجام گرفتن معلم مدرسه) ایجاد شود. حتی جروبحث با والدین و خواهر و برادر می‌تواند به حدی هسترس‌زا باانجام گرفت که باعث ایجاد دندان‌ قروچه ‌یا قفل انجام گرفتن فک کودک گردد.


تشخیص بروکسیزم یا دندان قروچه در کودک خود

تشخیص بروکسیزم در کودک ممکن هست اندکی دشوار باانجام گرفت دلیل که خود او حتی متوجه دندان قروچه کـــردن خود نمی‌شود. می‌توانید شبانه به هنگام خواب کودک او را بررسی کنید و ببینید که آیا صداهای ناشی از دندان قروچه به گوش می‌رسند یا خیر. اگر کودک شما به هنگام جویدن غذا احساس درد کـــرده و یا فک او دردناک انجام گرفته هست، این موارد می‌توانند از علائم بروکسیزم باشند.


آیا کودک شما نگران بوده و یا از مورد خاصی عصبانی هست؟ اگر این احساسات با دندان قروچه به هنگام خواب همراه شوند، زمان آن هست که به کودک خود افزایش توجه کنید. کودکان به‌طور کلی مقدار زیادی هسترس را تحمل می‌کنند و ممکن هست لازم باانجام گرفت تا علت اصلی آن از طریق درمان‌های پزشکی و روش‌های هسترس زدایی مانند حمام آب گرم و یا گوش دادن به موسیقی‌های آرامش‌بخش قبل از خوابیدن درمان شود.


عوارض دندان قروچه

در برخی از موارد، دندان‌قروچه‌ی شبانه و یا قفل انجام گرفتن فک می‌توانند باعث موارد زیر شوند:


صدای دندان قروچه به هنگام شب

سردردهای صبحگاهی

درد عضلات فک و صورت

مشکلات مربوط به فک مانند بیماری‌های مفصل فکی گیجگاهی (TMJ). به صورت حتم افزایش کودکانی که دندان قروچه می‌کنند. مشکلات مربوط به TMJ را نخواهند داشت، تا زمانی که دندان ‌قروچه‌ی آن‌ها زیاد انجام گرفتید شود.

دندان شکسته و یا ترک‌خورده

ساییده انجام گرفتن مینای دندان

حساسیت زیاد (نسبت به دما) و یا لق انجام گرفتن دندان

آسیب به دندان، شکستن پرکـــردگی‌های دندان و آسیب به لثه‌ها

تغییر شکل دادن زبان

تورم (در برخی از موارد) در کنار فک پایین که به دلیل قفل انجام گرفتن دندان‌ها ایجاد می‌شود


چگونگی تأثیرگذاری دندان قروچه و قفل انجام گرفتن فک بر روی خواب کودک

دندان قروچه می‌تواند در خواب کودک شما اختلال ایجاد کـــرده و باعث بیدار انجام گرفتن مکرر او در طول شب شود. صداهای ناشی از دندان قروچه ممکن هست زیاد بلند بوده و باعث بیدار انجام گرفتن کودک شوند (حتی ممکن هست افراد اتاق کناری نیز در اثر این صداها بیدار شوند!!). دندان ‌قروچه‌ی کودک شما همچنین می‌تواند باعث سردردهای مبهم و مکرر و یا درد در فک انجام گرفته و بر خواب شبانه یا روزانه‌ی او تأثیر بگذارد.


درمان دندان قروچه و قفل انجام گرفتن فک در کودک

به‌طور کلی، دندان ‌قروچه ‌یا قفل انجام گرفتن فک در کودکان عارضه‌ی حیاتیی به شمار نرفته و نیازی به درمان نخواهد داشت (دلیل که تا قبل از درآوردن دندان‌های دائمی، این عادت در افزایش کودکان از بین می‌رود).


اگر فکر می‌کنید که کودک شما به بروکسیزم مبتلهست، می‌توانید یک تایم معاینه تعیین کـــرده و او را برای تشخیص و درمان به نزد دندان‌پزشک ببرید. اگر بروکسیزم با مشکلات مربوط به دندان مرتبط باانجام گرفت، دندان‌پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا ممکن هست این عارضه، به مشکلات جدی‌تری مانند ساییده انجام گرفتن مینا یا شکستگی دندان منجر شود.


تراز فک

دندان‌پزشکان ما احتمالاً موقعیت فک را با کمک ارتودنسی ابداًح خواهند کـــرد. در مواردی که موقعیت فک کودک شما نامعقول هست، ممکن هست دندان‌پزشک از عمل جراحی فک هستفاده کند.


روکش و پل دندانی

در موارد حاد، ممکن هست لازم باانجام گرفت تا دندان‌پزشک از پل یا روکش دندان هستفاده کـــرده و سطوح دندان شما را به‌ کلی ابداًح کند.


درمان دندان‌های حساس

بروکسیزم می‌تواند باعث ساییده انجام گرفتن دندان‌های شما انجام گرفته و حساسیت دندان‌ها را بالا ببرد.


وسایل محافظتی دهان

وسایل محافظتی که به آن‌ها گاردهای شبانه نیز نقل کرد می‌شود، وسایلی محافظتی و مانند براکت های ارتودنسی‌اند که دندان‌های فک بالا یا پایین را می‌پوشانند. این گارد می‌تواند دندان‌های کودک شما را در برابر فشار ناشی از دندان‌ قروچه ‌یا قفل انجام گرفتن فک محافظت کـــرده و از ساییده انجام گرفتن دندان‌های آسیا بر روی یکدیگر جلوگیری کند.


دو نوع گارد وجود دارند:


ممکن هست دندان‌پزشک یک گارد محافظتی مخصوص را برای کودک شما بسازد که شب‌هنگام درون دهان قرار گرفته و از دندان قروچه و درد پس ‌از آن جلوگیری می‌کند. این کار می‌تواند از آسیب افزایش به دندان‌ها جلوگیری کند. در برخی از موارد، این کار می‌تواند به ابداًح موقعیت دندان‌ها و ماهیچه‌های شما نیز کمک کند.

می‌توانید یک گارد بزرگ‌تر و آماده را از داروخانه تهیه کنید.

چه از گاردهای سفارشی هستفاده کنید و چه گارد خود را به ‌صورت آماده خریداری کنید، حیاتی هست که این وسایل از دندان‌های شما به‌ نیکوی مراقبت کـــرده و اجازه دهند شما به هنگام شب به ‌نیکوی بخوابید.


درمان هسترس

می‌توان با مراقبت‌های معقول و مخصوص، از بروکسیزم کودکان در اثر هسترس جلوگیری کـــرد. رویداد نیکو اینکه اکثر کودکان در نهایت این عادت را کنار می‌گذارند، ولی تعیین تایم ملاقات با دندان‌پزشک و تشخیص عارضه ضرری نداشته و به شما این اجازه را می‌دهد تا این عارضه را به بهترین شکل درمان کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما